Wypowiedzenie zmieniające a ciąża i urlop macierzyński

Ostatnio w Waszych komentarzach na blogu pojawiło się pytanie dotyczące wypowiedzenia warunków pracy lub płacy. Kiedy zatem pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy? Czy może wręczyć Ci wypowiedzenie zmieniające, jeśli jesteś w ciąży lub na urlopie macierzyńskim?

Warunkiem dokonania wypowiedzenia zmieniającego jest przedstawienie przez pracodawcę na piśmie nowych warunków. Jeśli pracodawca wręczy Ci wypowiedzenie zmieniając, masz kilka możliwości działania. Po pierwsze, jeśli uważasz to wypowiedzenie za bezzasadne masz 7 dni na wniesienie odwołania do sądu pracy. Co ważne, zaskarżenie wypowiedzenie zmieniającego, czyli wniesienie odwołania do sądu, co do zasady nie jest równoznaczne z odmową przyjęcia przez pracownika zaproponowanych mu nowych warunków.

Niezależnie od odwołania do sądu, do połowy okresu wypowiedzenia możesz złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, wówczas umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. O ewentualnym późniejszym przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu rozstrzygnie prawomocne orzeczenie sądu.

Jeśli nie złożysz oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków we wskazanym terminie, wówczas uznaje się, że wyraziłaś zgodę na wypowiedzenie zmieniające, czyli po upływie okresu wypowiedzenia zaczynasz pracować na nowych zmienionych warunkach pracy lub płacy. Jeśli jednocześnie zaskarżyłaś do sądu wypowiedzenie zmieniające, wówczas możliwe są dwa scenariusze w zależności od tego, czego domagałaś się przed sądem, czy przywrócenia do pracy, czy odszkodowania. Jeśli domagałaś się przywrócenia do pracy, wówczas w wyniku wygranej sprawy wracasz do pracy na poprzednich warunkach. Jeśli domagałaś się odszkodowania, w wyniku wygranej przez Ciebie sprawy pracodawca zobowiązany jest wypłacić Ci należne odszkodowanie, a Ty kontynuujesz zatrudnienie na zmienionych warunkach.

Co do zasady, jeśli jesteś w ciąży albo korzystasz z urlopu macierzyńskiego pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia zmieniającego. Ale jest tu wyjątek, mianowicie chodzi o wypowiedzenia dokonywane na warunkach wskazanych w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ustawa ta zezwala pracodawcy na wypowiadanie dotychczasowych warunków pracy i płacy pracownikowi, o którym mowa w art. 177 Kodeksu pracy, czyli pracownicy w ciąży oraz pracownikowi w okresie urlopu macierzyńskiego. Jeżeli w takiej sytuacji wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie Twojego wynagrodzenia, przysługuje Ci dodatek wyrównawczy. Wymienioną ustawę stosuje się do pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników.

{ 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ola Sierpień 7, 2014 o 13:47

Otóż jestem nauczycielem w szkole podstawowej, zatrudnionym na pełen etat na czas nieokreślony. W maju otrzymałam wypowiedzenie warunków umowy o pracę i wynagrodzenia (zmieniające warunki z pełnego etatu na 7/18), które ma wejść w życie 1 września 2014 roku.
Oczywiście zgodziłam się i podpisałam bo wiedziałam, że godzin dla mnie nie ma więc cieszyłam się i z tego rozwiązania.
Problem jest taki ze obecnie jestem w 7 tyg ciąży ( o ciąży dowiedziałam się w połowie lipca więc podpisując zgodę na wypowiedzenie zmieniające w ciąży nie byłam).
Czy w związku z obecną ciążą to wypowiedzenie zmieniające, które ma wejść 1 września faktycznie wejdzie w życie czy dyrekcja ma obowiązek lub może przedłużyć mi do czasu na rodzin dzidziusia godziny?
Już nie wiem co robić, gdzie iść bo na forach mówią mi prawnicy, że dyrekcja musi mi cofnąć, radca prawny mówi, ze absolutnie nie i po prostu nie wiem co robić.
Najśmieszniejsze jest to, że wczoraj uzyskałam stopień awansu zawodowego- mianowanie więc wiem, że umowy na podstawie mianowania już nie uzyskam.

Byłabym wdzięczna za jakieś wskazówki, nadzieję, cokolwiek…

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 7, 2014 o 16:20

Pani Olu,
co to znaczy, że zgodziła się Pani na wypowiedzenie zmieniające i je podpisała? to było wypowiedzenie, czy porozumienie stron? jaka jest wskazana przyczyna wypowiedzenia? rozumiem, że ma Pani 3-miesięczny okres wypowiedzenia? ilu pracowników zatrudnia szkoła? co najmniej 20?
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ola Sierpień 7, 2014 o 19:01

To bylo wypowiedzenie dokladnie WARUNKÓW UMOWY O PRACĘ I WYNAGRODZENIA ( jeszcze do 31. sierpnia mam pełny etat i za tyle mi jest wypłacana pensja) a od 1 września moje godziny zostaną zmniejszone ze względu na zmniejszona ilość dzieci, a zatem oddziałów (klas) w szkole. Tak mam 3 miesieczny okres wypowiedenia. W maju nie byłam w ciąży kkiedy podpisywałam ten dokument, a obecnie to mój 7 tydzień. Szkoła zatrudnia spokojnie ponad 20 pracowników…samych nauczycieli mamy ponad 30.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 7, 2014 o 19:28

a jaka przyczyna wypowiedzenia jest wpisana?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 7, 2014 o 19:36

czy w piśmie wypowiadającym jest pouczenie, że można odmówić przyjęcia nowych warunków do połowy okresu wypowiedzenia?

Odpowiedz

Ola Sierpień 7, 2014 o 19:54

owszem jest ze do 12 lipca moglam zlozyc oswiadczenie o odmowie, ale wtedy jeszcze nie wiedzialam ze w ciazy jestem, poza tym bylam za granicą.
przyczyna wypowiedzenia:
zmiany organizacyjne polegające na zmniejszeniu oddziałów w placówce, zmniejsza się ilośc godzin w planie organizacyjnym

czyli rozumiem, że jestem stracona ?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 7, 2014 o 20:17

na pewno jest wpisany 12 lipca? bo mnie wychodzi połowa okresu wypowiedzenia 16 lipca. a kiedy dokładnie dowiedziała się Pani o ciąży?

Odpowiedz

Ola Sierpień 7, 2014 o 21:39

O rety przepraszam bardzo! Popatrzyłam przez przypadek na wypowiedzenie z przed roku.

Na obecnym wypowiedzeniu nie mam informacji o możliwości odwołania się w połowie okresu wypowiedzenia.
O ciąży dowiedziałam się po 20 lipca…bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd!

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 7, 2014 o 22:53

Pani Olu,
moim zdaniem w Pani przypadku ma zastosowanie ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Dopuszcza ona wypowiedzenie warunków pracy i płacy kobietom w ciąży. W zamian za to ma Pani prawo do dodatku wyrównawczego, czyli de facto będzie Pani dostawać takie wynagrodzenie jak przed wypowiedzeniem zmieniającym. Zgodnie z art. 10 ust. 4 wymienionej ustawy dodatek przysługuje przez cały okres ochrony (art. 5 ust. 5 i 6 w związku z art. 10 ust.1 ustawy).
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

ktos Styczeń 19, 2015 o 11:36

W kwestiach nieuregulowanych KN odwołuje się jedynie do KP nie do ustawy o szczególnym trybie… Na jakiej zatem podstawie ustawa mogłaby znaleźć w tym przypadku swoje zastosowanie?
KN nie mówi o stosowaniu ustawy, a jedynie w art. 20 ust. 2 zd. 2 wskazuje wielkość odprawy.

Odpowiedz

ola Sierpień 8, 2014 o 06:24

Bardzo dziękuję za odpowiedź się czy ja mam wystosować jakieś pismo do dyrekcji szkoły w związku z tym czy dyrekcja sama to zaproponuje..?

Odpowiedz

Ola Sierpień 8, 2014 o 08:52

Pani Reanto znalazlam takie cos:
Wyjątkowo wręczenie wypowiedzenia zmieniającego pracownicy będącej w ciąży jest dopuszczalne, gdy pracodawca zatrudnia 20 lub więcej osób i przyczyny wypowiedzenia nie dotyczą pracownicy, np. wynikają ze zmian organizacyjnych w firmie. Jednakże, w takiej sytuacji, jeżeli wypowiedzenie zmieniające spowoduje obniżenie wynagrodzenia (a tak zapewne będzie) – przez cały okres ochronny musisz wypłacać pracownicy dodatek wyrównawczy.

Podstawa prawna:

Art. 42 § 1, art. 177 kp
Art. 1, art. 5 ust. 5 pkt 1, art. 5 ust. 6 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. 90, poz. 844 ze zm.).

Tylko, ze wręczając mi to wypowiedzenie ja w ciązy jeszcze nie byłam…

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 8, 2014 o 09:54

Witam,
moim zdaniem ten dodatek dotyczy również Pani. Zaszła Pani w ciążę w okresie wypowiedzenia, można by się zastanawiać, czy ten dodatek przysługuje, gdyby Pani zaszła w ciążę np. w październiku, czyli po upływie okresu wypowiedzenia, ale w Pani sytuacji raczej nie miałabym wątpliwości. Co do wypłacania dodatku, to dyrekcja powinna sama wiedzieć jakie świadczenia przysługują pracownikowi w takiej sytuacji, jednak lepiej będzie jeśli Pani wcześniej porozmawia z dyrekcją na ten temat, ewentualnie wystosuje pismo o wypłacanie dodatku z uwagi na ciążę z powołaniem na przepisy ustawy.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ola Sierpień 8, 2014 o 10:08

no własnie Pani twierdzi, że się należy, inna Pani ( również radca prawny) mówi, że nie…sama nie wiem..pierwszy raz jestem w takiej sytuacji.

Ewentualnie, gdybym pisała pismo o wypłacanie takiego dodatku to na dokładnie które przepisy ustawy się powoływać?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 8, 2014 o 10:42

czasem przepisy nie są precyzyjne i dużo zależy od interpretacji – ilu prawników tyle opinii… Proszę poczekać, co odpowie dyrekcja. Ewentualnie później zadecyduje Pani, czy występować z pozwem do sądu, czy nie, ale moim zdaniem argumenty, że ten dodatek przysługuje również Pani są.
art. 10 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 5 i 6 ustawy (bo rozumiem, że zwolnień grupowych nie było?)
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ola Sierpień 8, 2014 o 11:30

nie nie zwolninen grupowych nie było…bardzo dziekuję za pomoc.

Odpowiedz

Karolina Październik 21, 2014 o 21:28

Zwracam się do Pani z prośbą o pomoc w mojej sprawie. Na Pani stronę trafiłam przez przypadek i wyszukałam wiele pomocnych treści, ale nic co dotyczy konkretnie mojego przypadku. Chciałabym poznać Pani zdanie na ten temat, bo jest Pani najbardziej wiarygodną osobą. Wszystkie Pani artykuły i komentarze są wyczerpujące i naprawdę pomocne.
W przykładzie opisanym powyżej mowa jest o wypowiedzeniu zmieniającym, natomiast jeśli chodzi o moją sytuacje jest to „porozumienie zmieniające”. Niestety jest bardzo niewiele informacji na temat porozumienia zmieniającego (szczególnie że jest to dość okrojony temat w prawie – tutaj jedyny artykuł http://szukampracownika.monsterpolska.pl/hr/hr-best-practices/zarzadzanie-pracownikami/strategie-utrzymywania-pracownika/porozumienie-zmieniajace.aspx).

U mnie sytuacja wygląda tak. W dniu 30.06.2014 kazano mi podpisać porozumienie zmieniające (z pełnego etatu na pół etatu i w związku z tym pensja również o połowę mniejsza). Porozumienie weszło w życie 1.07.2014. W dniu 30.06.2014 powiedziano mi że jeśli tego nie podpisze to od razu otrzymam wypowiedzenie. Czasu nie było na zastanowienie, dokument podpisałam.
W dniu 26.09.2014 dowiedziałam się że jestem w 14 tygodniu ciąży (czyli w dniu podpisywania porozumienia już w ciąży byłam ale nie wiedziałam o tym- nigdy przeciez nie zgodziłabym sie na pogorszenie swoich warunków mając taką informację, bo prawo przeciez chroni kobiety w ciąży), otrzymałam zaświadczenie lekarskie o tym fakcie i w dniu 30.09.2014 przedłożyłam to zaświadczenie pracodawcy jednocześnie z pismem o „Uchyleniu się od skutków prawnych mojego oświadczenia woli z dnia 30.06.2014” gdyż działałam pod wpływem błędu i sprawy nie mogłam ocenić poprawnie.
Mój Pracodawca niestety pismo odrzucił i powiedział że wszystko jest zgodne z przepisami i moje pismo jest bezprawne bo pracę mam. Wprawdzie na zmienionych warunkach ale wypowiedzenia mi nie zlożył tylko zmienił warunki. Twierdzi, że moje roszczenia są bezprawne i nie mają uzasadnienia.
Pani Mecenas proszę o ocenę tej sytuacji i czy mój pracodawca ma racje czy jednak ja ją posiadam. Dodam że to wielka organizacja i Pani z HR powiedziała mi abym z nimi nie wojowała bo ich stać na prawników i nic nie uzyskam.

Dodatkowo skontaktowałam się z inną instytucja i rozmawiałam z Panią Dyrektor HR i ona mi powiedziała że według niej mam rację i mogę się od złożonego oświadczenia woli uchylić – kwestia interpretacji.

szukałam tez w „orzecznictwie sądowym” podobnej sprawy ale niestety nie udało mi się na taki przypadek trafić.
Powolalam się na art.84 par.2 k.c. Pracodawca nie przyjmuje mojej „gotowości do pracy” i twierdzi że dla niego pozostaje pracownikiem na pół etatu. Dodatkowo wczoraj otrzymałam pismo od prawnika z mojej firmy że uchylenia nie uznają bo dla nich to nie jest błąd istotny (moja niewiedza o ciąży w dniu podpisania porozumienia).

Czy mam jakieś szanse w tej sprawie? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Dziękuję.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 21, 2014 o 22:30

Witam,
moim zdaniem ma Pani szanse
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Karolina Październik 21, 2014 o 22:58

Czy teraz już zostaje mi złożyć pozew w sądzie? Pracodawca nie chce ze mną rozmawiać i dojść do porozumienia.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 22, 2014 o 13:41

tak, kolejny krok to pozew
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Gosia Październik 27, 2014 o 15:36

Dzień dobry,
Zwracam się z prośbą w mojej sprawie. Obecnie od czerwca br przebywam na urlopie rodzicielskim, w firmie jestem zatrudniona na stanowisku zastępcy kierownika ,na czas nieokreślony . W miedzy czasie we wrześniu zmienił się pracodawca ( nasz market ,w którym pracuje wykupił inny market ). Do domu przysłano mi wypowiedzenie warunków pracy i płacy oraz nową umowę ,która będzie obowiązywać od lutego br . ( w nowej umowie zdegradowano mnie ze stanowiska zastępcy do kasjera oraz pomniejszono pensję ). Treść wypowiedzenia warunków poniżej :
Wypowiedzenie warunków płacy i pracy
Niniejszym z dniem doręczenia tego pisma ,wypowiadam Pani warunki płacy i pracy ,wynikające z umowy o pracę z dnia………. łączącej Panią z Pracodawcą , w tym również w zakresie warunków pracy i płacy wynikających z regulaminu wynagradzania ,regulaminu pracy i innych regulaminów obowiązujących do ……. w firmie……. poprzez zastąpienie warunkami pracy i płacy określonymi w załączonej do niniejszego pisma umowie o pracę oraz warunkami wynikającymi z regulaminu wynagradzania ,regulaminu pracy jak również innych regulaminów i procedur obowiązujących u pracodawcy.
Powyższe oznacza ,iż po upływie okresu wypowiedzenia tj dnia….. proponuję Pani wskazane w załączeniu ( w umowie ) nowe warunki pracy i płacy a Pani warunki pracy i płacy obowiązujące dotychczas przestaną obowiązywać.
Przyczyną uzasadniającą niniejsze wypowiedzenie warunków pracy i płacy jest konieczność dostosowania warunków płacy i pracy wynikających z Pani umowy o pracę do warunków pracy i płacy obowiązujących u Pracodawcy , w tym w szczególności do warunków pracy i płacy określonych w regulaminie wynagradzania Pracodawcy ( art. 77 & 5 Kodeksu pracy w zw. z art. 241 & 2 Kodeksu pracy )
dalej mam adnotację o o terminie odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków + informację ,że w ciągu 7 dni przysługuje mi odwołanie do sądu pracy.
Pytanie moje brzmi ,czy pracodawca postąpił wg prawa wypowiedzeniem zmieniającym degradując mi stanowisko i jednocześnie obniżając pensję ? Czy mógł to zrobić podczas trwania urlopu rodzicielskiego? Czy w sytuacji dodatkowej tj ,gzie pełnię jeszcze funkcję Sipa mógł to zrobić ? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź .

Odpowiedz

Kaja Luty 8, 2015 o 20:07

Witam,
proszę o poradę. Jestem na wypowiedzeniu (nie przyjęłam wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy). Zaszłam w ciążę, ale już w okresie wypowiedzenia. Proszę o odpowiedź, czy pracodawca może w takim wypadku przywrócić mnie do pracy? Czy przysługuje mi urlop macierzyński i wszystkie świadczenia ZUS? Kiedy zakończy się okres wypowiedzenia dalej będę w ciąży w oczekiwaniu na poród.

pozdrawiam
kaja

Odpowiedz

Basia Listopad 22, 2017 o 12:45

Witam ma pytanie
otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę w związku z likwidacja pracodawcy. Jestem na urlopie macierzyńskim płatnym z zus . Pracodawca skrócił mi okres wypowiedzenia do jednego miesiąca czy za pozostałe dwa miesiące nalezy mi sie odszkodowanie .

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego