Roszczenia w przypadku niezgodnego z prawem wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę

Jeśli jesteś w ciąży, a pracodawca chce Ci wręczyć wypowiedzenie, to poinformuj go o ciąży, w takiej sytuacji pracodawca powinien odstąpić od wręczenia wypowiedzenia. Jeśli zajdziesz w ciążę w trakcie okresu wypowiedzenia, to pracodawca po uzyskaniu od Ciebie stosownej informacji, powinien cofnąć wypowiedzenie.

Co jednak się dzieje, jeśli pracodawca nie odstąpi od wręczenia wypowiedzenia, albo nie cofnie go? Jakie uprawnienia Ci przysługują?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży nie oznacza, że wypowiedzenie nie wywołuje skutku w postaci rozwiązania umowy o pracę. W literaturze błędnie używane są sformułowania o „bezskuteczności” i „nie wywoływaniu skutków prawnych” wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę wbrew zakazowi określonemu w kodeksie pracy. W rzeczywistości wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy w ciąży jest skuteczne.

Jednak w takiej sytuacji przysługuje Ci roszczenie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i zasądzenie wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

Musisz jednak uważać na krótkie terminy na realizację tych roszczeń. Zgodnie z orzecznictwem, masz tylko 7 dni na złożenie odwołania do sądu pracy. Termin ten liczy się od dnia, w którym uzyskałaś pewną informację potwierdzającą ciążę (w praktyce jest to uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o ciąży). Zatem, w przypadku jeśli zaszłaś w ciążę w okresie wypowiedzenia, w ciągu 7 dni od dnia potwierdzenia ciąży musisz powiadomić o tym pracodawcę żądając cofnięcia wypowiedzenia, a jeśli pracodawca odmówi, musisz zmieścić się w tym terminie (7 dni licząc od dnia potwierdzenia ciąży) z wniesieniem pozwu do sądu pracy.

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Malgorzata Maj 2, 2014 o 12:38

A co jeśli w okresie wypowiedzenia ciąża była jeszcze nie do wykrycia i dowiem się po okresie wypowiedzenia, że teoretycznie w okresie wypowiedzenia zaszłam w ciąże. Czy jeśli okres wypowiedzenia się skończył nie mogę już nic zrobić ?

Odpowiedz

Weronika Wrzesień 3, 2015 o 13:25

Proszę pamiętać o treści art. 264 par 2 k.p. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Maj 2, 2014 o 21:46

Witam,
w takiej sytuacji jest Pani również chroniona. Należy powiadomić o ciąży pracodawcę, żądając cofnięcia wypowiedzenia z uwagi na fakt, że w momencie rozwiązania umowy o pracę była Pani w ciąży. Jeśli pracodawca odmówi trzeba wnieść pozew do sądu pracy.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Karolina Listopad 5, 2014 o 00:01

Witam,

zastanawiam się czy wnieść sprawę do sądu pracy o odszkodowanie gdyż zostałam zwolniona przez pracodawcę z mojej winy za wypowiedzeniem. Po krótce opiszę sytuację. Zatrudniona zostałam w lipcu 2007 r. na stanowisku księgowej, pracowałam tam 4 lata (w trakcie wysłali mnie na studia, połowę kosztów ponosił pracodawca połowę ja) byli ze mnie bardzo zadowoleni i zaszłam w ciążę. Przebywałam od października 2011 r. na zwolnieniu lekarskim, gdyż miałam problemy z ciążą, później macierzyński i wychowawczy ponad rok. Po czym wróciłam do pracy (jednak odradzała mi tego szefowa, kazała szukać innej pracy) ja się uparłam i wróciłam i po 4 tygodniach dostałam wypowiedzenie, gdzie zarzucili mi nieznajomość ustawy o VAT i CIT, nieznajomość programu Excell. nie zgadzam się z zarzutami. Otrzymałam wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia bez świadczenia pracy. Proszę o pomoc. zapomniałam nadmienić że prosiłam o skierowanie na szkolenie ale usłyszałam odmowę. Przepisy VAT i CIT nadrobiłam, ale może na niewystarczającym poziomie. Moje pytania są następujące:
1) Czy pracodawca mógł mnie zwolnić po tak krótkim okresie czasu i wysnuć takie wnioski nie robiąc mi żadnego testu wiedzy
2) Czy mam szansę wygranej w sądzie pracy? Nie zależy mi już na przywróceniu do pracy bo w ogóle do mnie się dziewczyny w biurze nie oddzywały po powrocie. Nie rozmawiały ze mną. czułam, że coś jest nie tak. Wiem, że należałaby mi się odprawa gdyby rozwiązanie umowy nie było sformuowane, że z mojej winy.
W całej tej sytuacji czuję się poszkodowana, gdyż tak naprawdę to było czepianie się szczegółów a nie nieznajomość przepisów. Proszę o szybką odpowiedź.

Odpowiedz

Joanna Styczeń 13, 2015 o 15:18

Witam serdecznie,
W listopadzie ubiegłego roku zostałam po 7 latach pracy zostałam zwolniona z zachowaniem 3-mc okresu wypowiedzenia. Oficjalnie z powodu likwidacji stanowiska (faktycznie to samo stanowisko zajmują jeszcze 3 osoby w firmie, które nie zostały zwolnione). W piśmie wypowiadającym wskazano także na utratę zaufania do pracownika (pomimo, ze za powód zwolnienia wskazano przyczyny nie wynikające z winy pracownika) – prawdopodobnie aby mnie zastraszyć i powstrzymać przed ewentualnym skierowaniem sprawy do sądu pracy (nigdy nie zrobiłam nic co mogłoby to zaufanie podważyć). Faktycznie zostałam zwolniona w wyniku „przepychanek” w zarządzie, po latach nieudanych prób zwolniono prezesa – pełniłam funkcję jego asystentki, przez cały czas pracy będąc osobą, którą darzono duzym zaufaniem i powierzano często odpowiedzialne, czy „delikatne” zadania.
Obecnie jestem w trakcie okresu wypowiedzenia i dowiedziałam sie, że jestem w ciąży. Obawiam się, że pracodawca nie odpowie na wniosek o anulowanie wypowiedzenia w wymaganym terminie i będę musiała skierować sprawę do sądu. Jak powinien taki pozew wyglądać? Szukałam wzorów w internecie, jednak nie znalazłam odpowiedniego. Czy powinnam wskazywac ewentualnych świadków?
Czy istnieje ryzyko, że cała sprawa skończy się dla mnie niekorzystnie? Szczerze powiem, że wizja ciągnącej się miesiącami sprawy sądowej trochę mnie przeraża…
Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź jak najlepiej postąpić w mojej sytuacji, jak sformułować pozew i jak wygląda cała procedura rozpatrywania sprawy przez Sąd?

Pozdrawiam,
Joanna

Odpowiedz

Anna Marzec 8, 2015 o 20:36

Witam Pani Joanno,
jestem w podobnej sytuacji i chciałam zapytać czy udało się Pani może znaleźć wzór takiego pozwu? Jeśli tak byłabym wdzięczna za przesłanie mi na maila.
Pozdrawiam

Odpowiedz

marta Styczeń 15, 2015 o 19:20

Witam. Bardzo Panią proszę o pomoc w zrozumieniu całego tego bałaganu związanego z wypowiedzeniem umowy o pracę a ochroną kobiet w ciąży. Moja sytuacja wygląda następująco. Otóż 2.01 dostałam od pracodawcy wypowiedzenie na podstawie art. 33 kodeksu pracy. Czas trwania wypowiedzenia wynosi w moim przypadku 2 tygodnie, a więc mija w tą sobotę (tj. 17.01). Wczoraj dowiedziałam się, że prawdopodobnie jestem w ciąży, ale wizytę u lekarza mam dopiero w poniedziałek i wtedy też mogę uzyskać zaświadczenie od lekarza. I tu pojawiają się moje wątpliwosci i pytania. Otóż będzie to już czas po zakończeniu umowy i jakie pismo musze złożyć do pracodawcy, o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne czy o cofnięcie wypowiedzenia. W ciąży jestem od około 25 grudnia (to akurat jestem w stanie stwierdzić sama), a więc świadczyłam jeszcze usługi z tytułu wykonywanej pracy, w związku z tym jestem pewna swoich praw, że należy mi się przywrocenie do pracy. Tylko wlasnie mam problem z rodzajem pisma, ktore powinnam zlozyc wraz zaswiadczeniem o ciazy. Bardzo prosze o pomoc, bo mam juz ogromny mętlik w głowie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Kasia Lipiec 8, 2015 o 16:50

hej chcialam pania prosic o rade…Jestem w 3 miesicu ciazy 15 czerwca doatalam umowe na okres probny do 14 wrzesnia ,kiedy najlepiej poinformowac pracodawce o ciazy i czy musi.mi przedluzyc umowe do dnia porodu?czy nalezy mi sie pozniej zasilek macierzynski?

Odpowiedz

Kasia Lipiec 8, 2015 o 17:07

hej chcialam pania prosic o rade…jestem w 3 misiacu ciazy 15czerwca dostalam umowe na okres probny do 14 wrzesnia,kiedy najlepiej pinformowac pracodawce o ciazy i czy musi mi przedluzyc.umowe do dnia porodu?czy nalezy mi sie pozniej zasilek macierzynski?

Odpowiedz

Daria Październik 30, 2015 o 20:57

A jaki jest czas w którym można próbować przywrócić się do pracy? Ja zwolnilam się 23 września na mocy porozumienia stron i bez 2tyg wypowiedzenia. 2 tygodnie później dowiedzialam się o ciąży i byłam u lekarza. Teraz jest 29 październik wiec miesiąc czasu już nie pracuje, a nie widziałam,ze mam prawo do przywrócenia mnie w trakcie kiedy się zwalnialam czy jest już za późno?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego