Praca w czasie urlopu macierzyńskiego

Zamykając tematykę łączenia pracy z przebywaniem na urlopach związanych z urodzeniem dziecka dzisiaj umieszczam na blogu wpis o urlopie macierzyńskim ( w jego podstawowym wymiarze).

Kodeks pracy nie zawiera zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia w czasie pobytu na urlopie macierzyńskim. Musisz jednak pamiętać o przeznaczeniu tego urlopu. Urlop macierzyński realizuje przede wszystkim dwa cele: zapewnienie opieki dziecku w pierwszy okresie jego życia oraz regeneracja sił kobiety po porodzie. Ewentualne dodatkowe zarobkowanie podczas urlopu macierzyńskiego nie może zatem stać w sprzeczności z przeznaczeniem tego urlopu.

Niektórzy kwestionują dopuszczalność podejmowania pracy podczas urlopu macierzyńskiego powołując się na fakt, że kodeks pracy przewiduje możliwość wykonywania pracy tylko w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Skoro zatem co do urlopu w podstawowym wymiarze przepisy nie zawierają odpowiedniej regulacji oznacza to, że praca na urlopie macierzyńskim jest dozwolona, ale tylko w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Argumentują dalej, że gdyby ustawodawca chciał umożliwić pracę w okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego uczyniłby to wprost, wprowadzając odpowiedni przepis do kodeksu.

Przeważa jednakże pogląd o dopuszczalności podjęcia pracy podczas urlopu macierzyńskiego. To stanowisko wydają się również potwierdzać przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które przewidują możliwość łączenia zatrudnienia z jednoczesnym przebywaniem na urlopie macierzyńskim. Musisz jednak pamiętać, że nie możesz w okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego zawrzeć z własnym pracodawcą umowy, na podstawie której będziesz wykonywała tego samego rodzaju pracę, co przed pójściem na urlop.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Lipiec 11, 2014 o 17:33

Witam serdecznie,
czy mogłabym prosić o krótką wypowiedź na temat mojej sytuacji…
Od 3 lat pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony, a także na umowę zlecenie u innego pracodawcy (umowa podpisywana jest co miesiąc). Miesiąc temu urodziłam córcie. W mojej podstawowej pracy chciałabym wziąć urlop roczny. Podczas urlopu macierzyńskiego dodatkowego i rodzicielskiego chciałabym wrócić do dodatkowej pracy i wziąć kilka (2,3) dyżurów. Dzieckiem w tym czasie zajmowałby się mąż. Pojedyńczy dyżur może trwać 12 h lub 24h (do mojej decyzji). Ja preferuje dyżury 12h – noce.
Z tego co zrozumiałam z powyższego artykułu nie ma przepisu zabraniającego dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego?
Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 14, 2014 o 16:27

Witam pani Agnieszko,
przepisu kodeksy pracy nie zawierają zakazu, jeśli chodzi o podjęcie pracy na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, zarówno u pracodawcy, który urlopu udzielił, jak i u innego. Kodeks pracy w art. 182(1)par.5 i art. 182(1a) par.6 regulują tylko kwestie umowy o pracę z aktualnym pracodawcą. 2-3 dyżury nocne w miesiącu, w szczególności 12-godzinne, na pewno nie narażą Pani na zarzut ze strony pracodawcy udzielającego urlopu, że korzysta Pani z tych urlopów sprzecznie z ich celem.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Agnieszka Lipiec 17, 2014 o 22:23

Bardzo dziękuję za odpowiedź :). Pozdrawiam.

Odpowiedz

elcia Lipiec 21, 2014 o 19:56

A ja np. podczas urlopu macierzyńskiego skończyłam studia podyplomowe i w znaczący sposób podniosłam swoje wykształcenie. Jakież było zdziwienie koleżanek po moim powrocie jak się o tym dowiedziały… I wyszło mi to na dobre, bo szef po 3 miesiącach zaproponował mi wyższe stanowisko 🙂

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 21, 2014 o 22:53

Witam,
mam nadzieję, że takich historii będzie coraz więcej…
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Sylwia Sierpień 11, 2014 o 14:19

Witam
We wrześniu 2013 r urodziłam córkę, Przebywam obecnie na urlopie rodzicielskim . Od maja 2013 byłam na zasiłku chorobowym aż do porodu a potem standardowo. Przez ten cały okres oprócz podstawowej umowy o prace, gdzie miała i mam te wszystkie świadczenia miałam tez umowę zlecenia z PZU polegającą na obsłudze grupowego ubazpieczenia tzn. polega to na wysłaniu co miesięcznej polisy przez internet trwa to może ok 5 minut i jesli są jakies zdarzenia pracowników to tez przesłać. Nie miałam świadomości (gdyz nie brałam pod uwagę tych 80 zł z tej umowy zlecenia i nie było to dla mnie w żaden sposób uciążliwe jako praca)że musze to zgłosic do PZU że pobieram zas.chorob, i urlopy macierzyńskie, co teraz mam zrobić?

Odpowiedz

Asia Listopad 12, 2014 o 17:57

Mam umowę o prace na czas nieokreślony . 17 06 2014 urodziłam syna. Czy od połowy grudnia mogę wróci do pracy ? Na ile godzin i na jakiej umówię aby nie stracić zasilku macierzyńskiego i nadal byc na urlopie.

Odpowiedz

http://www./ Listopad 4, 2016 o 12:53

I think tottenham should get him and try and use him as another darren bent. he seemed to excel for his price tag what a steal. VILLA GO TO LIVERPOOL.

Odpowiedz

Agnieszka Listopad 13, 2014 o 21:26

Pani Renato. Biorąc pod uwagę to co napisała Pani w lipcu postanowiłam wrócić do dodatkowej pracy. Obecnie przebywam na dodatkowym urlopie macierzyńskim w swojej podstawowej pracy. W drugiej firmie pracuje na umowę zlecenie około 48H w miesiącu. Ostatnio pojawiły się komentarze wśród moich znajomych ze zasiłek macierzyński zostanie mi zmniejszony proporcjonalnie do ilości godzin które przepracuje. Czytając różne artykuły na ten temat uważam że tak nie jest bo jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenie u innego pracodawcy. Czy mam rację? Jak rozumiem odprowadza on jedynie 19%podatku? Pojawiła się również możliwość pracy na umowę zlecenie u mojego podstawowego pracodawcy – około 36H. Tu chyba również zasiłek macierzyński nie ulega pomniejszeniu? Dzwoniłam do zusu i dostałam odpowiedz ze w tej kwestii ustawa jasno nie określa takiej sytuacji i nie mogą się wypowiadać w tej sprawie!!! Bardzo proszę więc Panią o kolejną poradę. Pozdrawiam. Agnieszka S.

Odpowiedz

Ewelina Grudzień 2, 2014 o 19:44

Witam
Ja również chciałabym się dowiedzieć jak to jest z pomniejszeniem kwoty zasiłku macierzyńskiego.W lipcu urodziłam synka, wzięłam urlop roczny. Szef zaproponował mi ostatnio abym przychodziła do pracy na 3 godzinki dziennie, zatrudniona byłabym bodajże na umowę zlecenie, na innym stanowisku niż dotychczas. Czy w tej sytuacji zasiłek macierzyński zostanie pomniejszony proporcjonalnie do ilości przepracowanych godzin?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Eugenia Luty 3, 2015 o 14:37

Witam,
Jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą. W lipcu ub. roku urodziłam dziecko i w czasie rocznego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego nie prowadzę działalności. Niedawno otrzymałam ofertę pracy na umowę o pracę. Czy mam szansę na pracę i jednocześnie otrzymywać zasiłek macierzyński?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Justyna Styczeń 14, 2016 o 20:28

Mam pytanie odnośnie macierzyńskiego . Córeczkę urodziłam w lutym 2015 od 19 01 2016 będę zatrudniona na umowę o prace e innym zakładzie niż przed urlopem macierzyńskim , umowe w poprzednim zakładzie pracy miałam do dnia porodu i automatycznie przeszłam na zasiłek macierzyński . Czy w takiej sytuacji dostane zasiłek przez kolejne dwa miesiące czy ZUS nie wypłaci mi pieniędzy ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego