Ogłoszenie o pracę a dyskryminacja ze względu na płeć

Dyskryminacja ze względu na płeć może się pojawić już na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, a mianowicie w ogłoszeniu o pracę. Zapewne wielokrotnie spotkałaś się z ofertami pracy sformułowanymi w ten sposób: „poszukujemy księgowego”, „poszukujemy maszynisty”, a nawet wprost „poszukujemy mężczyzny na stanowisko (…)”.

Oczywiście w wielu wypadkach akurat takie a nie inne określenie stanowiska, na które jest poszukiwany pracownik wynika z ograniczeń językowych. W języku polskim nie mamy żeńskiego określenia na wiele zawodów i stanowisk np. „ślusarz”, „minister”, czy „sekretarz stanu”. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest używanie w ogłoszeniach o pracę nazw zawodów czy stanowisk w obu formach, męskiej i żeńskiej, np. „poszukujemy recepcjonisty/recepcjonistki”, albo sformułowań neutralnych nie odnoszących się bezpośrednio do płci, np. „poszukujemy osoby do obsługi sekretariatu”.

Nie zawsze jednak wskazywanie w ogłoszeniu o pracę preferencji co do płci będzie stanowiło dyskryminację. Przede wszystkim, Kodeks pracy zezwala na tzw. dyskryminacje pozytywną. Polega ona na działaniach zmierzających do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników dyskryminowanych np. ze względu na płeć, przez zmniejszenie na korzyść takich pracowników faktycznych nierówności. Może to polegać na wskazaniu w ogłoszeniu o pracę, że w celu zatrudnienia większej ilości kobiet na stanowiskach kierowniczych w danej firmie, w której w większości stanowiska takie zajmują mężczyźni, w procesie rekrutacji pracodawca będzie preferował kobiety.

Nie są również dyskryminacyjne ogłoszenia o pracę, w których wymaganie co do preferowanej płci jest uzasadnione ze względu na rodzaj pracy, warunki jej wykonywania lub wymagania zawodowe. Może to być np. wymaganie co do płci przy rekrutacji na stanowisko, na którym do obowiązków służbowych należy dokonywanie rewizji osobistych.

Zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszają również działania polegające na stosowaniu środków, które różnicują sytuację prawną pracownika, ze względu np. na ochronę rodzicielstwa. Nie stanowią zatem dyskryminacji ogłoszenia o pracę wymagające, by kandydatka do pracy nie była w ciąży, jeśli pracodawca poszukuje pracowników na stanowisko, na którym kobiety w ciąży nie mogą być zatrudniane (np. pora nocna).

Zgodnie z kodeksem pracy, osoba wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Górna wysokość odszkodowania nie została określona. Powództwo należy wytoczyć przed sądem pracy.

Jeżeli zatem, aplikując na dane stanowisko uznasz, że ogłoszenie o pracę narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, możesz żądać od potencjalnego pracodawcy odszkodowania. W pozwie powinnaś wskazać fakty uprawdopodabniające zarzut nierównego traktowania w zatrudnieniu. Na pracodawcy natomiast ciąży przeprowadzenie dowodu, że przy wskazywaniu w ogłoszeniu o pracę przesłanki płci kierował się obiektywnymi przesłankami. Czyli, to nie Ty udowadniasz dyskryminację (jedynie ją uprawdopodabniasz), ale pracodawca musi udowodnić, że dyskryminacji nie było.

Pracodawcę, który m. in. na etapie rekrutacji narusza prawo w zakresie zakazu dyskryminacji może spotkać jeszcze inna sankcja. A mianowicie, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, kto między innymi ze względu na płeć odmówi zatrudnienia kandydata na wolnym miejscu zatrudnienia lub miejscu przygotowania zawodowego podlega karze grzywny nie niższej niż 3.000,00 zł. Tej samej karze podlegają agencje zatrudnienia, które nie przestrzegają zasady zakazu dyskryminacji ze względu na płeć.

Dziś Dzień Kobiet 🙂

Wszystkiego, co najlepsze! 🙂

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

wedding dress Kwiecień 8, 2015 o 01:39

If you like this article gowns with sleeves and want to see more wedding gowns, please visit
us on our website here: flower girl dresses. She may well try on lots of types and colors but can’t genuinely choose on which she is
going to take. Take your time, and keep an open mind to
a variety of styles.

Odpowiedz

jaja Czerwiec 15, 2015 o 23:23

Poszukujemy od zaraz Pań do pracy w pralni do prania i maglowania bielizny pościelowej i stołowej. Bliższych informacji udzielamy w siedzibie firmy w Kielcach przy ul. Górnej 9.

– to jedno z ogłoszeń…właściwie wszędzie pisza „pań do pracy w prani, panią do sklepu, panią do szwalni, panią do punktu obługi klienta, więc co wy tu piszecie o dyskryminacji kobiet, zastanówcie się kochani autorzy kochane autorki czy szanowsni państwo. pozdrawiam – dyskryminowany mężczyzna ze względu na płeć

Odpowiedz

DENIS Październik 17, 2016 o 17:28

Witam.
Jestem M31 i czuję się dyskryminowany na rynku pracy (poważnie).
Wszędzie w ogłoszeniach tylko kobiety do biura, faceci do łopaty.
Postanowiłem z tym walczyć, podobnie jak ze „statusem studenta” „grupą inwalidzką” i „przyjmiemy młodą uśmiechniętą kobietę” –
Przyznaję, że do tej pory bagatelizowałem dyskryminację jako przejaskrawioną formę polki.pl, geje.pl, LGBT, Niepełnosprawni i Niedorozwinięci, ciężarne…
Dzisiaj będę się upominał o prawa MĘŻCZYZN – chyba po raz pierwszy (ale na pewno nie ostatni) od zarania dziejów…

Odpowiedz

Pati Luty 7, 2017 o 21:03

Jak walczyć szczególnie z grupą inwalidzką ? Szukam pracy jakiś czas i ilość ofert skieowanych do osób TYLKO niepełnosprawnych jest ogromna, czasami nawet podawana jest konkretna grupa I lub II.
To samo tyczy się statusu studenta, nienagannego wyglądu ( a jaki jest naganny? ) itp.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Następny wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego