Obniżenie wymiaru czasu pracy jako alternatywa dla urlopu wychowawczego

Kończy się urlop macierzyński… zastanawiasz się, czy wrócić do pracy? czy może skorzystać z urlopu wychowawczego? A może jest jakieś kompromisowe rozwiązanie, które umożliwi Ci łączenie pracy zawodowej ze sprawowaniem opieki nad małym dzieckiem?

Wychodząc naprzeciw takim dylematom kodeks pracy przewidział instytucję obniżenia wymiaru czasu pracy. Z tego rozwiązania możesz skorzystać, jeśli jesteś uprawniona do urlopu wychowawczego. Wniosek o obniżenie wymiaru etatu powinnaś złożyć w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w zmniejszonym wymiarze. We wniosku należy wskazać o jaką część chciałabyś zmniejszyć czas pracy. Musisz jednak pamiętać, że nie możesz obniżyć etatu więcej niż do połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić Twój wniosek.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy możesz składać wielokrotnie. Za każdym razem może to być inny obniżony wymiar czasu pracy. Wnioski mogą być składane na dowolne okresy czasu, byle tylko mieściły się w okresie uprawnienia do urlopu wychowawczego. I tak dla przykładu, możesz złożyć wniosek o obniżenie etatu do ½ i tak pracować przez pół roku, następnie możesz na podstawie kolejnego wniosku pracować powiedzmy rok na 2/3 etatu.

W okresie od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy jesteś chroniona – pracodawca nie może Ci wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Oczywiście jak od każdej zasady, tak i od tej są wyjątki. Po pierwsze, ochrona przysługuje nie dłużej niż przez łączny okres 12 miesięcy. Po drugie, rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne:
– w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
– gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika,
– zachodzą przyczyny określone w przepisach ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (możliwość ta dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników).

W tym miejscu muszę Cię uczulić na jeden problem, a mianowicie kwestię składania wniosków o symboliczne obniżenie wymiaru czasu pracy. Co do zasady, trzymając się literalnego brzmienia przepisów, z omawianej ochrony skorzysta zarówno pracownik, który wniósł o obniżenie jego wymiaru czasu pracy o połowę, jak i taki, który wniósł o jego obniżenie o 1/200 wymiaru. W tej drugiej sytuacji, trudno jednak mówić o faktycznej realizacji celu instytucji, bowiem korzyści z takiego rozwiązania płynące dla dziecka są mocno dyskusyjne i w takich skrajnych przypadkach możesz się narazić na zarzut nadużycia prawa. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności danej sprawy i oceny sprawy przez sąd.

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

julia Wrzesień 15, 2014 o 12:59

czy w tym czasie pracodawca może zmienić warunki zatrudnienia?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 22, 2014 o 16:25

Witam,
jeżeli zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to moim zdaniem tak
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ania Październik 23, 2014 o 22:06

Witam , czy moge zmniejszyc etat tylko o pol godziny tygodniowo ???? tj wnioskowac o 39,5godz zamiast 40 . Przysluguje mi prawo do przerw zwiazku z karmienia piersia co daje mi dodatkowo godzine pracy krocej.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 24, 2014 o 11:47

witam,
wszystko zależy od tego, jak podejdzie do sprawy pracodawca. Bo jednak trudno mówić o tym, że skrócenie czasu pracy dziennie o 6 minut ma na celu realizację opieki nad dzieckiem. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, wszystko zależy od okoliczności danej sprawy.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ewa Październik 29, 2014 o 09:07

Witam.
Złożyłam wniosek do pracodawcy o obniżenie etatu do 7/8 zgodnie z art. 186 KP. Pracodawca wyraził zgodę i dostałam porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę na okres 12 miesięcy.
Czy nie powinien to być aneks do umowy (mam mowę na czas nieokreślony) i czy w trakcie trwania tego porozumienia pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie zmieniające? Dodam, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie było dla mnie miejsca w poprzednim dziale i zostałam przeniesiona do innej lokalizacji i innych warunków lokalowych oraz zmieniła się nazwa mojego stanowiska i zakres obowiązków. Czy biorąc to wszystko pod uwagę nie powinnam dostać aneksu do umowy głównej?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Ewa

Odpowiedz

monika Luty 7, 2015 o 09:51

Witam,
czy pracując na obniżeniu etatu do 1/2 (urlop wychowawczy przysługuje mi do końca października 2015 r. i do tego czasu mam obniżenie etatu) można podjąć pracę u innego pracodawcy np. na 1/2 etatu? Proszę o odp. Dziękuję Pozdrawiam Monika

Odpowiedz

Agnieszka Luty 10, 2015 o 11:50

Witam, jeśli zdecydowałabym się na zmniejszenie czasu pracy na 3/4 etatu na rok, czy po tym okresie w dalszym ciągu mogę iść na urlop wychowawczy?

Odpowiedz

Ewa Grudzień 28, 2015 o 23:23

Witam, zlozylam wniosek o 1/2 etatu. Moje pytanie dotyczy prawa glosu w kwesti ustalania grafiku pracy. Czy moge zaproponowac prace 3x w tygodniu i oczekiwac akcetacji czy to juz pelna decyzyjnosc pracodawcy.

Odpowiedz

Weronika Styczeń 7, 2016 o 13:35

Witam
Zamierzam wrócić do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim i obniżyć wymiar etatu do 3/4 zgodnie z art. 186 KP. Pracuję za stanowisku księgowej ,na czas mojej nb obowiązki na moim stanowisku przejęła osoba sprawująca nadal formalnie stanowisko pracownika obsługi klienta czy zgodnie z prawem mogę zostać przeniesiona na stanowisko mojej obecnej „zastępczyni” a ona zajmie moje miejsce pracy? Przed urlopem pracowałam w godz 8:16 czy godziny pracy również mogą zostać zmienione i mogę otrzymać polecenie pracy również w godz popołudniowych (na moim stanowisku przez 5 lat od kiedy jestem zatrudnione takiego obowiązku nie było).

Odpowiedz

Agnieszka Styczeń 13, 2016 o 10:38

Witam.
Czy pracodawca może odrzucić wniosek o obnizenie etatu.

Odpowiedz

Wiktor Kwiecień 18, 2016 o 11:28

Nie może. Ustawa mówi, że pracownik ma takie prawo, a pracodawca jest zobowiązany przyjąć wniosek.

Odpowiedz

Brygida Październik 26, 2016 o 21:26

Witam.
Czy pracodawca może odrzucić kolejny wniosek o obniżenie czasu pracy? Po powrocie z urlopu macierzyńskiego przez rok korzystałam z obniżonego wymiaru czasu pracy. Po roku ponownie złożyłam wniosek o obniżenie czasu pracy lecz tym razem pracodawca odmówił mi skrócenia etatu. Czas pracy skróciłam na 7\8

Odpowiedz

Emilia Luty 13, 2017 o 13:52

Witam. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego dowiedziałam się pokątnie, że jest plan zmiany mojej umowy o pracę z całego etatu na pół etatu. Czy to zgodne z prawem pracy?

Odpowiedz

Ewelina Marzec 4, 2017 o 23:25

Witam, wróciłam do pracy po urlopie rodzicielskim na 7/8 etatu plus godz. na karmienie. Zależy mi na tym żeby jak najwcześniej kończyć pracę. Czy pracodawca może przesunąć godz pracy tak, że pracuję te 6 godz, ale zaczynam i kończę później?

Odpowiedz

Natalia Maj 22, 2017 o 14:56

Witam,
Chciałabym zmiejszyć etat o pół godziny dziennie. Jak mam to opisać we wniosku, jakie są to części ułamkowe, tak żeby kadry nie miały wątpliwości, ponieważ usłyszałam, że jedyna możliwość to zmniejszenie etatu o pełną godzinę, ponieważ kadrowa nie miałaby możliwości tego obliczyć, a wiem, że mogłabym obniżyć nawet i 15 min. Skrócenie o 15 lub 30 min w moim wypadku jest uzasadnione, ponieważ z dojazdem do miejsca zamieszkania byłabym w stanie odebrać dzieci ze żłobka a drugie z przedszkola, inaczej nie mam możliwość wyrobienia się do godzin otwarcia placówek.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego