Łączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego z pracą

Dwa ostatnie wpisy poświęciłam możliwości pracy w niepełnym wymiarze, którą masz w okresie korzystania z urlopu wychowawczego (lub w okresie kiedy masz prawo do urlopu wychowawczego, ale z tego prawa nie korzystasz). Kodeks pracy przewiduje również możliwość podjęcia pracy na część etatu u pracodawcy w okresie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 182¹ § 5) oraz w okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego (art. 182¹a § 6).

Kiedy zatem możesz skorzystać z wymienionych wyżej instytucji? Zgodnie z przepisami możesz łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym jednak niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim wypadku dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Jeśli chciałabyś skorzystać z takiej możliwości powinnaś złożyć do swojego pracodawcy stosowny wniosek na piśmie, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku wskaż wymiar czasu pracy oraz okres, w którym zamierzasz łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.

Niestety, od nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 28 maja 2013 r. (weszła w życie z dniem 17 czerwca 2013 r.) pracodawca nie jest bezwzględnie związany Twoim wnioskiem. Jeżeli bowiem ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy pracownika nie jest możliwe uwzględnienie wniosku, wówczas pracodawca ma prawo odmówić, informując o przyczynach odmowy na piśmie. W takim wypadku, nie ma jednak przeszkód, żebyś ustaliła z pracodawcą w drodze porozumienia, iż w ramach obniżonego wymiaru czasu pracy będziesz wykonywała inną pracę, na innym stanowisku. Oczywiście pracodawca też musi się na to zgodzić.

Przedstawione wyżej zasady stosuje się odpowiednio do przypadku łączenia pracy z korzystaniem z urlopu rodzicielskiego.

Łączenie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego z pracą nie powoduje zmiany etatu. Jeśli zatem wykonujesz pracę u pracodawcy udzielającego tych urlopów, np. na 1/2 etatu, jesteś nadal pracownikiem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, określonym w umowie o pracę.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bartek Lipiec 2, 2014 o 22:23

Witam,

w artykule jest mowa jedynie o kobiecie zatrudnionej na etacie (umowa o pracę) ?
W przypadku wlasnej dzialalności zostaje jedynie pelne jej zawieszenie (aby skorzystac w u. wychowawczego) ? Nie ma możliwości tylko częściowego urlopu i łaczenia pracy na dzialalności ?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 3, 2014 o 23:32

Witam Panie Bartku,
tak wpis dotyczy tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę. Warunkiem skorzystania przez przedsiębiorcę z tzw. urlopu wychowawczego jest zawieszenie działalności. Nie ma możliwości skorzystania z częściowego urlopu i prowadzenia w tym samym czasie działalności. Można natomiast w czasie zawieszenia działalności osiągać przychody z działalności wykonywanej osobiście np. z umowy zlecenia, o dzieło. Jednak trzeba być ostrożnym, jeśli chodzi o wykonywanie w ramach tych umów usług objętych zakresem zawieszonej działalności, przy spełnieniu określonych warunków wydaje się, że może to być jednak możliwe-polecam lekturę interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 listopada 2013 r., nr IPPB1/415-984/13-2/KS. Oczywiście należy też pamiętać o tym, żeby dodatkowa aktywność zarobkowa nie uniemożliwiała osobistej opieki nad dzieckiem.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Anna Październik 2, 2014 o 12:19

dzień dobry. Właśnie kończy mi się urlop rodzicielski. Poprosiłam mojego pracodawcę (a raczej pracodawczynie) o zgodę na powrót do pracy w wymiarze 1/2 etatu. Niestety odmówiła mi. Czy miała prawo?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 2, 2014 o 13:33

Witam,
zgodnie z art. 186.7 pracodawca jest obowiązany wniosek pracownika uwzględnić.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Anna Listopad 19, 2014 o 11:09

Dzień dobry,
jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracy (etat), a obecnie korzystam z dodatkowego urlopu macierzyńskiego; za kilka dni będzie to już urlop rodzicielski. Przeczytałam w kilku artykułach w Internecie, że w zasadzie kodeks pracy nie zakazuje świadczenia pracy w tym czasie (i to nie tylko na rzecz stałego pracodawcy), a zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej nie powoduje automatycznego naruszenia prawa pracy. Ja chciałabym zawrzeć umowę/umowy o dzieło (chodzi o sprzedaż tekstów) – praca ta nie byłaby na rzecz mojego stałego pracodawcy, ani też nie zajmowałaby mi więcej niż 1/2 etatu, jednak tego drugiego, z uwagi na charakter tej pracy (w domu, w wolnych chwilach), nie mogłabym jednoznacznie udowodnić. Chciałabym uzyskać od Pani informację, że faktycznie taka dodatkowa praca byłaby legalna, i że jeśli ją podejmę za jakiś czas nie okaże się, że muszę zwrócić wszystkie pieniądze, jakie otrzymałam będąc na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim 🙂 Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Anita Grudzień 18, 2015 o 14:47

Jestem 8 tydzien na zasilku macierzynskim. Do konca grudnia mam umowe zlecenie krora chcialabym przedluzyc gdyz od stycznia podjelabym prace u tego samego pracodawcy na takich samych warunkach. Czy moge pracowac na umowe zlecenie i jednoczesnie pobierajac zasilek macierzynski nie tracac go? Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego