Ciąża a wypowiedzenie umowy o pracę

Z mojego poprzedniego wpisu Ciąża a umowa o pracę dowiedziałaś się, że pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć Ci umowy o pracę, jeśli jesteś w ciąży. Ale co się dzieje, jeśli zajdziesz w ciążę dopiero w okresie wypowiedzenia? Albo jeśli niestety ciążę poronisz? Jakie wtedy przysługują Ci prawa?

Przepisy prawa pracy chronią Cię zarówno wtedy, kiedy jesteś w ciąży w momencie wręczania przez pracodawcę wypowiedzenia, jak i wtedy kiedy w momencie wręczania wypowiedzenia w ciąży jeszcze nie byłaś, ale jesteś w ciąży w momencie rozwiązania umowy o pracę (czyli wtedy, kiedy okres wypowiedzenia upływa). Te dwie sytuacje są wprost przewidziane w Kodeksie pracy. Ochrona w tych wypadkach działa również w sytuacji, gdy ciąża niestety zakończy się poronieniem, ewentualnie aborcją. Czyli dla przykładu – nawet, jeśli stracisz ciążę po rozwiązaniu umowy o pracę, ale w momencie rozwiązania umowy w ciąży byłaś, to wypowiedzenie należy uznać za sprzeczne z prawem.

Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, jeśli zajdziesz w ciążę w okresie wypowiedzenia, ale niestety poronisz przed rozwiązaniem umowy o pracę (czyli przed upływem okresu wypowiedzenia). W piśmiennictwie przeważa pogląd, że w takim wypadku również jesteś chroniona i pracodawca jest zobowiązany cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.

{ 212 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kobieta Pracująca Kwiecień 13, 2014 o 21:13

Witam Pani Mariolu,
bardzo Pani dziękuje za pierwszy wpis na blogu 🙂 świadomość, że informacje z mojego bloga są ciekawe i przydatne jest bardzo budująca 🙂 gdyby potrzebowała Pani jakichś dodatkowych informacji związanych z wpisem, proszę bez obaw pytać.
pozdrawiam Panią serdecznie,
Renata

Odpowiedz

MARTA Czerwiec 17, 2014 o 17:29

Witam, mam pytanie odnośnie tematu. Otóż : Bylam zatrudniona w firmie od 2009 roku w marcu 2014 dostarczylam wypowiedzenie, bez obowiązku świadczenia pracy pracodawcy, 3 mies okres wypowiedzenia (umowa na czas nieokreslony) . Wypowiedzenie skończylo mi sie pod koniec maja tj 31 maja br. O ciazy dowiedzialam sie kilka dni temu (9tydz) . Proszę o odpowiedz czy jest jakakolwiek szansa na to, aby pracodawca przywrocil mnie do pracy?
Ps. Swiadectwo pracy mi wysłali ale nie otrzymalam go jeszcze.

Czytaj więcej na Infor.pl: http://forum.infor.pl/topic/62271-ciaza-na-wypowiedzeniu-jak-to-jest/page-5#ixzz34uQ608qb

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Czerwiec 18, 2014 o 12:13

Witam pani Marto,
wszystko zależy od tego, kto wypowiedział umowę o pracę i od czasu, kiedy Pani zaszła w ciążę:
– jeśli to Pani złożyła pismo wypowiadające stosunek pracy i w momencie składania tego pisma w ciąży Pani jeszcze nie była, to niestety nic się nie da zrobić. Natomiast jeśli w momencie składania tego pisma w ciąży Pani już była (choćby to były początki), wtedy może Pani się uchylić od skutków swojego oświadczenia woli (czyli wypowiedzenia) i żądać przywrócenia do pracy,
– jeśli to pracodawca wypowiedział Pani umowę o pracę, to też może Pani domagać się wycofania tego wypowiedzenia (z uwagi na to, że w momencie rozwiązania umowy była Pani w ciąży).
Proszę też ustalić dokładnie, kiedy umowa została wypowiedziana. W pytaniu napisała Pani, że w marcu, ale przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia rozwiązanie umowy przypadałoby wtedy na koniec czerwca. Proszę działać szybko, bo na ewentualne złożenie pozwu do sądu pracy ma Pani 7 dni licząc od dnia dowiedzenia się o ciąży (potwierdzenia ciąży przez lekarza).
W razie wątpliwości, proszę pytać.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

MARTA Czerwiec 20, 2014 o 08:55

Witam. W ciążę zaszłam 17 kwietnia wedlug lekarza. Umowę wypowiedzialam ja, rzecz jasna nie bylam wtedy w ciązy bo bym nie skladala wypowiedzenia gdyby byla taka sytuacja. 3mies liczac marzec, kwiecień, maj. Znalazłam cos takiego :
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 marca 2002 r.12 orzekł, że jeżeli pracownica będąca w ciąży, nie wiedząc o tym, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania stosunku pracy, może uchylić się od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę, czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć13. Innymi słowy, gdy rozwiązałaś umowę o pracę, niezależnie czy zrobiłaś to w drodze wypowiedzenia, bez niego- z winy pracodawcy, czy w drodze porozumienia stron, nie wiedząc, że jesteś w ciąży, możesz uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli na podstawie art. 300 k.p. w zw. z art. 84 k.c. Działałaś bowiem pod wpływem błędu co do okoliczności faktycznych, w jakich się znajdowałaś, a błąd ten miał charakter istotny. Gdybyś składając oświadczenie woli, nie działała pod wpływem błędu, tzn. wiedziała o stanie ciąży, nie złożyłabyś oświadczenia tej treści.
Od chwili, gdy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, przysługuje Ci siedmiodniowy termin do uchylenia się od skutków oświadczenie woli złożonego pod wpływem błędu14.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Czerwiec 20, 2014 o 12:06

Pani Marto,
jeśli złożyła Pani pismo wypowiadające umowę o pracę w marcu, to Pani umowa o pracę przy 3-mies. okresie wypowiedzenia rozwiązuje się z końcem czerwca, a nie z końcem maja. Powołane przez Panią orzeczenie SN dotyczy sytuacji, kiedy pracownica była w ciąży w momencie składania wypowiedzenia, ale o tym nie widziała jeszcze i właśnie na tej podstawie może powołać się na błąd i uchylić od swojego oświadczenia o wypowiedzeniu. Sytuacja z orzeczenia sądowego Pani nie dotyczy, bo w momencie wypowiadania umowy o pracę, Pani w ciąży nie była.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

MARTA Czerwiec 21, 2014 o 13:25

Z dniem 1 marca miało wejść w życie. Przeczytalam artykul, ze nawet jesli zaszlam w ciąze w okresie wypowiedzenia pracodawca musi mnie przywrocic, bo de facto pracownikiem jeszcze bylam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Czerwiec 23, 2014 o 12:06

Wskazany przez Panią przypadek dotyczy sytuacji wypowiedzenia umowy przez pracodawcę. Jeśli natomiast to Pani składała pismo wypowiadające umowę o pracę (i w tym momencie w ciąży Pani nie była), to nie ma podstaw do domagania się ustalenia, że umowa o pracę nadal trwa. Orzecznictwo Sądu Najwyższego jest w tej kwestii jednoznaczne.
Jeżeli nadal ma Pani wątpliwości, to proszę o podanie linku do powołanego przez Panią artykułu, zapoznam się z jego treścią, być może dotyczył on innej sytuacji.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

MARTA Czerwiec 24, 2014 o 15:04
Kobieta Pracująca Czerwiec 24, 2014 o 16:29

Pani Marto, orzeczenie SN z dnia 2 czerwca 1995 r. I PRN 23/95 przytoczone w artykule dotyczy sytuacji, kiedy to pracodawca wypowiada umowę o pracę. Nie wiem, na jakiej podstawie autorka artykułu rozciąga tezę orzeczenia również na sytuację, kiedy to pracownica składa oświadczenie o wypowiedzeniu. Moim zdaniem jest to nieuzasadnione. Proszę zapoznać się z orzeczeniami SN z dnia 11 czerwca 2003 r., I PK 206/02 oraz z dnia 16 czerwca 2009 r., I PK 17/09, jeśli jest taka potrzeba, proszę dać znać prześlę je Pani na mail. Niestety wymienione orzeczenia jednoznacznie rozstrzygają omawiane przez nas kwestie.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Anna Czerwiec 25, 2014 o 20:46

Witam ! Mam pytanie odnośnie siebie ! 31 kwietnia dostałam wypowiedzenie z pracy ponieważ po 7 latach szew zmienił mi system pracy a ja na to nie przystałam , i dostałam okres trzymiesięcznego wypowiedzenia z pracy ( umowa od początku pracy była na czas nieokreślony ). Wczoraj dowiedziałam się ze jestem w 3 tygodniu ciąży . Czy wypowiedzenie w takiej sytuacji jest prawomocne ?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Czerwiec 26, 2014 o 09:56

Witam,
pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie z uwagi na Pani ciążę. Proszę poinformować pracodawcę o ciąży, przesyłając zaświadczenie lekarskie potwierdzające ten fakt. Ma Pani na to 7 dni licząc od dnia uzyskania informacji o ciąży (otrzymania zaświadczenia). Jeśli pracodawca nie zgodzi się na cofnięcie musi Pani w ciągu tych 7 dni zdążyć też z wysłaniem pozwu do Sądu pracy. Proszę zwrócić uwagę, że w ciągu tych 7 dni musi Pani uzyskać odpowiedź pracodawcy i jeśli jest negatywna złożyć pozew. Gratuluje i życzę powodzenia.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kasia Czerwiec 25, 2014 o 22:39

Witam,
w zeszłym tyg podpisałam z pracodawcą rozwiązanie umowy za porozumieniem stron które się skończy z końcem września.
dziś byłam u lekarza i stwierdzono u mnie 4 tydzień ciąży.
czy wg tego mogę cofnąć te oświadczenie woli na zasadzie błędu , podpisując porozumienie nie wiedziałam że jestem w ciąży – 3 tydzień
druga sprawa, stan i wiek w którym jestem opinią lekarza został stwierdzony jako poważny i wg niego może zakończyć się ta ciąża poronieniem. Co zatem będzie jeśli pracodawca uzna to porozumienie za nie ważne, a później okaże się że ja poronię? czy nadal umowa rozwiąże się z końcem września, czy może będzie potrzebne kolejne porozumienie lub wypowiedzenie umowy?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Czerwiec 26, 2014 o 09:49

Witam,
jak najbardziej może się Pani powołać na błąd. W przypadku ewentualnego poronienia umowa o pracę będzie kontynuowana, nie rozwiąże się z końcem września. Gdyby chciała Pani jednak ją wtedy rozwiązać konieczne będzie ponowne porozumienie lub wypowiedzenie. Życzę szczęśliwej ciąży.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Monika Lipiec 1, 2014 o 12:51

Witam,
W dniu wczorajszym tj. 30.06 poinformowano mnie o wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracodawcę. Termin wypowiedzenia to jeden miesiąc.
Od paru tygodni wiem, że jestem w ciąży, jednak nie informowałam o tym fakcie pracodawcy ze względu na wczesne stadium ciąży.
W dniu wczorajszym otrzymałam od lekarza ginekologa zaświadczenie o byciu w ciąży oraz zwolnienie lekarskie.
Dziś rano poinformował am pracodawcę mailowo o tym fakcie załączając skany dokumentów oraz wnioskując o wycofanie wypowiedzenia. Oryginały dokumentów wyślęoczywiście pocztą.
Jakie mam opcje jeśli pracodawca nie przychylił się do wniosku? Rozumiem, ze w ciągu 7 dni muszę złożyć w sądzie pracy powództwo o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne? Czytałam iż opłata sądowa wynosi tutaj 5% rocznych zarobków. Będzie to więc znaczna kwota. Czy muszę uiszczać ją już w momencie wniesienia sprawy do sądu?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Monika

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 1, 2014 o 16:07

Witam,
sprawa jest dosyć oczywista i rozsądny pracodawca raczej nie będzie ryzykował postępowania sądowego. Rozumiem, że ma Pani umowę na czas nieokreślony i Pani roczne zarobki przekraczają kwotę 50.000,00 zł. W momencie wnoszenia pozwu nie musi Pani uiszczać opłaty, w takim wypadku sąd wezwie Panią do opłacenia pozwu (będzie miała Pani na to tydzień licząc od dnia doręczenia wezwania z sądu). Nie wiąże się to z żadnymi negatywnymi konsekwencjami dla Pani, jedynie przedłuża postępowanie. W ten sposób zyskuje Pani dodatkowe kilka tygodni na porozumienie się z pracodawcą. W zależności od sytuacji materialnej może Pani też wnieść o zwolnienie od kosztów sądowych. Gratuluję i pozdrawiam.
Renata

Odpowiedz

Monika Lipiec 4, 2014 o 15:50

Witam ponownie,
Pracodawca oficjalnie nie odpowiedział na wniosek o wycofanie wypowiedzenia, więc dziś złożyłam pozew w sądzie. Czy mogę domagać się odszkodowania za stres oraz straty w postaci chociażby brak prywatnej opieki medycznej po zakończeniu stosunku pracy? Jako pracownik taką opiekę powiadam.
Czy ze względu na fakt iż z końcem miesiąca pozostaje bez pracy, jednak na zwolnieniu lekarskim i moje świadczenie będzie znacznie niższe niż pensja mogę wnioskować w sądzie o zwolnienie z opłaty?

Pozdrawiam

M

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 4, 2014 o 23:02

Pani Moniko,
przy wniosku o zwolnienie od kosztów sąd będzie badał, czy jest je Pani w stanie ponieść bez uszczerbku dla utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. I raczej na tym się będzie skupiał niż na różnicy w Pani zarobkach. Co do odszkodowania, to przy przywróceniu do pracy raczej nie, ale sprawa jest skomplikowana- polecam lekturę uchwały SN (7) z 18.06.2009 r., I PZP 2/09.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Monika Lipiec 8, 2014 o 10:13

Pani Mecenas,
Pracodawca wycofał wypowiedzenie, więc i ja wycofuje pozew z sądu.
Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam,

M

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 8, 2014 o 10:53

Pani Moniko, bardzo dobra wiadomość 🙂
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ania Lipiec 8, 2014 o 15:36

Witam Pani Mecenas.
Proszę o podpowiedź w mojej sytuacji. Pracuję 10 lat z umową na czas nieokreślony w firmie zatrudniającej kilkaset osób.
w 20012 urodził mi się synuś, byłam na 6 miesięcznym macierzyńskim , a następnie pół roku na urlopie wychowawczym. W trakcie urlopu wychowawczego złożyłam wniosek o 3/4 etatu na rok. Po roku czyli kwiecień tego roku wróciłam na pełny etat, niestety również w kwietniu dostałam wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, które upływa 31 lipca . Związki zawodowe postanowiły w mojej sprawie działać i pracodawca niby zgodził cofnąć wypowiedzenie. Zmienili mi stanowisko pracy , ale żadnego wycofania nie dostałam. Podobno jak się sprawdzę to mi dadzą znać, ale ju mamy 08.07 a żadnej informcji – przypuszczam , że tylko grają na zwłokę , a i tak mnie zwolnią.
Dowiedziałam się dziś , że jestem w ciąży i lekarz będzie chciał abym od razu poszła na L4 – zagrożona ciąża. Co mam zrobić aby mnie nie zwolnili. Jakie dokumenty muszę przedstawić pracodawcy o ciąży aby wycofali mi wypowiedzenie? Czy przedstawiając dokumenty o ciąży od razu mogę przedstawić zwolnienie lekarskie czy muszę przepracować choć jeden dzień po wycofaniu wypowiedzenia? Czy przysługuje mi również urlop macierzyński? Jak wyliczą mi wysokość wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim, a później na ewentualnym macierzyńskim, jeśli miałam wcześniej 3/4 etatu?
A i jeszcze jedno pytanie – kiedy pracodawca musi dać mi odpowiedź o przywróceniu mnie do pracy? , bo ja mam podobno potem w razie czego 7 dni na sąd
Pozdrawiam i dziękuję

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 8, 2014 o 23:05

Pani Aniu,
proszę wziąć od lekarza zaświadczenie, że jest Pani w ciąży i przedstawić je pracodawcy z żądaniem cofnięcia oświadczenia o wypowiedzeniu. Pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie na piśmie (dla celów dowodowych). Od dnia otrzymania zaświadczenia lekarskiego biegnie 7-dniowy termin na powiadomienie pracodawcy i w razie odmowy cofnięcia oświadczenia o wypowiedzeniu, na złożenie pozwu do sądu. Proszę zwrócić uwagę na termin, bo w ciągu tych 7 dni należy powiadomić pracodawcę o ciąży i jeśli pracodawca odmówi lub w ogóle nie ustosunkuje się do Pani pisma, w ciągu tych samych 7 dni należy złożyć pozew do sądu. Proszę przeczytać: http://kobieta-pracujaca.pl/roszczenia-w-przypadku-niezgodnego-z-prawem-wypowiedzenia-i-rozwiazania-umowy-o-prace/. Może Pani razem z zaświadczeniem przekazać pracodawcy zwolnienie lekarskie. Nie musi Pani pracować dodatkowych dni po cofnięciu wypowiedzenia. Urlop macierzyński Pani przysługuje.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

teresa Lipiec 8, 2014 o 15:53

Witam Panią!

Podobnie jak moje poprzedniczki znalazłam się w trudnej sytuacji. Dlatego zwracam sie do Pani o pomoc. Jestem zatrudniona u mojego pracodawcy od 1 Lipca 2009 roku na umowę na czas nieokreślony. Urodziłam pierwsze dziecko, po macierzyńskim uciekłam na wychowawczy (bo jak to powiedział szef on mnie tu nie chce). Gdy wróciłam z urlopu wychowawczego pierwszego dnia dostałam wypowiedzenie – trzymiesięczne ze zwolnieniem od świadczenia pracy. Półtorej tygodnia później dowiedziałam się że jestem w ciąży. Nie biegłam od razu do pracodawcy z zaświadczeniem, bo lekarz prowadzący był bardzo ostrożny – poprzednią ciąże utraciłam cztery miesiące wcześniej. Kiedy minęliśmy krytyczny dla nas czas pierwszego trymestru (13 tygodni, liczone od miesiączki, nie poczęcia). Zgodnie z całą procedurą zawiadomiłam go listownie o tym fakcie. Na Pani blogu znalazłam informację o tych kluczowych 7 dniach – zarówno względem dla pracodawcy jak i sądu. Szóstego dnia zadzwoniłam do swojego szefa. W rozmowie telefonicznej powiedział mi że wycofuje wypowiedzenie, ale na prośbę o pisemne potwierdzenie tego faktu nie zgodził się. Złożyłam dokumenty do sądu pracy. Nie ukrywając dla mnie teraz ten czas to wielki stres. Może pytanie błahe ale wole je zadać. Czy takie ustne potwierdzenie ma jakąś moc, wartość? Szef korzysta z usług kancelarii prawniczej, boję się że znajdą coś przed czym ja mogę się nie obronić. Termin wypowiedzenia mija 31 lipca, obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim.

Teresa

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 8, 2014 o 23:59

Witam,
pani Tereso, bardzo dobrze, że wniosła Pani pozew do Sądu. Cofnięcie wypowiedzenia w formie ustnej też jest skuteczne, ale przy odmowie przedstawienia tej decyzji na piśmie, rozsądniej było wnieść sprawę do Sądu. Przed Sądem pracodawca będzie musiał jednoznacznie stwierdzić, czy cofnął wypowiedzenie, czy nie. Otrzyma Pani odpowiedź na pozew, tam już pracodawca będzie musiał przedstawić swoje stanowisko. Jeśli potwierdzi, że cofnął wypowiedzenie to sprawa prosta. To samo w przypadku, gdy uda się Pani udowodnić, że do cofnięcia doszło. Jeśli nie potwierdzi, a Pani nie będzie mogła tego udowodnić, też nie musi się Pani stresować, Sąd uzna wypowiedzenie za niezgodne z prawem. Jedyny słaby punkt, to dochowanie terminu do wniesienia pozwu. Ale jeśli otrzymała Pani zaświadczenie lekarskie o ciąży dopiero po 13 tygodniu ciąży i licząc od otrzymania zaświadczenia w ciągu 7 dni złożyła Pani pozew do sądu, to też sytuacja jest raczej czysta.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Teresa Sierpień 26, 2014 o 09:27

Witam Panią Mecenas!

Dzisiaj otrzymałam pismo z sądu. To wezwanie. Mam stawić się na rozprawę „gdzie będę przesłuchana w charakterze strony… Przeciwko… o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne”. Domyślam się że nie było posiedzenia i zapytania mojego pracodawcy, albo odmowa z jego strony?

Mam jeszcze jedno pytanie w piśmie tym sąd zobowiązuje do złożenia w terminie 7 dni oryginału zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży. Oryginał ten wysłałam listem poleconym do mojego pracodawcy wraz z pismem o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Czy teraz mam zwracać się do niego o zwrot tego zaświadczenia czy wystąpić o nowe?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Teresa

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 26, 2014 o 23:28

Witam,
powinna Pani dostać też odpowiedź na pozew pracodawcy, ale być może Sąd wyznaczył termin rozprawy nie czekając na jego odpowiedź, żeby przyśpieszyć postępowanie. Co do zaświadczenia, to proszę przesłać Sądowi kserokopię z wyjaśnieniem że oryginał zaświadczenia znajduje się u pracodawcy i w związku z tym prosi Pani Sąd o zobowiązanie pracodawcy do przesłania oryginału do Sądu.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Teresa Sierpień 27, 2014 o 08:04

Witam!

ta sprawa w sądzie to mój debiut. W powyższym poście w pierwszych emocjach nie napisałam że otrzymałam wezwanie do sądu to „Stawiennictwo obowiązkowe celem wysłuchania informacyjnego”.. Mąż mnie pociesza że to nie rozprawa. Oryginał jest u pracodawcy. Dzisiaj się z nim skontaktuje, zapytam jeszcze raz czy pisemnie wyda zaświadczenie że wycofuje wypowiedzenie.

Bardzo dziękuję za odpowiedź i „opiekę” nad nami 🙂

Teresa

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 27, 2014 o 12:20

Pani Tereso, to rozprawa:) ale proszę się nie martwić, na każdym etapie postępowania sądowego może dojść do ugody, sąd będzie do tego namawiał Pani pracodawcę. Nie wiem, jak Pani czuje się w takich stresujących sytuacjach, jak np. postępowanie przed sądem, ale biorąc pod uwagę Pani stan, dobrze byłoby, żeby Pani ustanowiła pełnomocnika, który będzie z Panią na sali rozpraw, może to być nawet małżonek, rodzic, brat, siostra (jeśli nie może Pani skorzystać z pomocy prawnika). Te osoby mogą przyjść z Panią na rozprawę – proszę wtedy powiedzieć sądowi, że chce Pani ustanowić pełnomocnika właśnie w osobie np. małżonka. Na pewno będzie czuła się Pani pewniej, będzie mogła Pani konsultować się z pełnomocnikiem w trakcie rozprawy, pełnomocnik będzie mógł zadawać pytania podczas przesłuchiwania stron i świadków.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Teresa Lipiec 9, 2014 o 10:09

Witam Pani Mecenas!

Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Dla mnie to bardzo dużo. Także za czas który Pani nam poświęca. W odpowiedzi na ostatnie zadania – z siedmiodniowym terminem złożenia pisma do sądu złożyłam. O dalszych moich losach poinformuje Panią i wszelkie osoby tutaj trafiające.

Dziękuję jeszcze raz!
Teresa

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 9, 2014 o 16:23

pozdrawiam 😉
Renata

Odpowiedz

ania Lipiec 17, 2014 o 09:01

Dzien dobry.
Na poczatek dziekuje za poprzednia odpowiedz.
Zglosilam w pracy ze jestem w ciazy. Moj pracodawca nie chce sie okreslic kiedy otrzymam odpowiedz.
Panie w kadrach przeszukaly kodeks i stwierdzily ze nie ma takiego przepisu ze w ciagu 7 dni od dowiedzenia sie o ciazy w razie czego moge zlozyc pozew do sadu. Jaki kodeks to okresla? Mam im zadzwonic jak sie dowiem.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 17, 2014 o 10:21

Witam,
termin 7-dniowy w tym wypadku wynika z orzecznictwa sądowego, np: wyrok SN 25 kwietnia 2012 r., II PK 209/11; wyrok SN z 29 marca 2001 r.,I PKN 330/00.
Jeśli nie otrzyma Pani odpowiedzi od pracodawcy 7 dnia, proszę tego dnia wysłać pozew do sądu. Będzie wtedy dodatkowy czas na rozmowy z pracodawcą. Jeśli dojdziecie do porozumienia, będzie mogła Pani cofnąć pozew.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kasia Lipiec 25, 2014 o 09:59

Witam Pani Mecenas,
a co w przypadku kiedy pracownik sam składa wypowiedzenie (3 -miesięczny okres wypowiedzenia)
a dowiaduje się „po fakcie” (tydzień po jego wręczeniu), że jest w ciąży ???
Moja koleżanka ma taką sytuację, pracuje 7 lat w tej samej firmie, ale sytuacja stała się nie do zniesienia i w końcu złożyła wypowiedzenie.
Bardzo długo starali się z mężem o dziecko, a teraz tydzień po złożeniu wypowiedzenia dowiedziała się że jest w ciąży (4 tydzień). Wypowiedzenie złożyła ona i teraz boi się, że po tylu latach terroru zostanie bez całości świadczeń. Można anulować takie wypowiedzenie poprzez złożenie oświadczenia ??
Bardzo prosimy o pomoc.
Pozdrawiamy serdecznie !!

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 25, 2014 o 12:09

Witam,
pani Kasiu, proszę dokładnie przeczytać wpis na blogu http://kobieta-pracujaca.pl/ciaza-a-wypowiedzenie-umowy-o-prace-przez-pracownice/.
Jak najbardziej pani koleżanka może powołać się na błąd i uchylić się od skutków prawnych złożonego przez siebie oświadczenia woli, czyli wypowiedzenia.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

marta Lipiec 30, 2014 o 05:01

Witam Pani Mecenas.
Mam pytanie : zostałam przywrocona do pracy przez pracodawcę po zlozeniu zaswiadczenia o ciazy. Obecnie pracuje. Ale jestem juz w 4 mies ciazy, wiec niedlugo bede musiala wybrac sie juz na l4 . Jak bedzie wyliczany moj zasilek z ostatnich 12 miesięcy? Czy bedzie to srednia z ostatnich 3 mies? Rozwiazanie umowy nastąpiło 31 maja. A przywrocenie 23 lipca. Z gory dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

marta Lipiec 30, 2014 o 05:32

Przepraszam 23 czerwca zostalam przywrocona do pracy. Zastanawia mnie ten fakt gdyz wcześniejsze pensje byly wyplacone blednie w bardzo małych kwotach , bo pracodawca zapomnial uwzglednic mnie w liscie plac i otrzymalam zalegla czesc wynagrodzenia do reki. Jeśl w sumie umowa trwa dalej, to chyba srednia bedzie liczona z ostatnich 12 miesiecy?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 30, 2014 o 09:50

Witam,
rozumiem, że wróciła Pani do pracy na zasadzie porozumienia z pracodawcą? nie było postępowania sądowego? pracodawca anulował wypowiedzenie? co to znaczy: zapomniał uwzględnić na liście płac i na jakiej podstawie wypłacał „małe kwoty”, o których Pani pisze? była Pani pracownikiem od 1 do 23 czerwca?
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ola Lipiec 30, 2014 o 07:13

Witam,
Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim 1 lipca i otrzymałam wypowiedzenie warunków umowy o pracę. Z całego etatu ma zostać 3/4. Argumenty oczywiście dla mnie bezsensowne (zmiany organizacyjne). Czy prawnie jest wszystko w porządku? Czy jeżeli w tym 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia zajdę w ciążę zostanę przy całym etacie?
Proszę o pomoc
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 30, 2014 o 10:00

Witam,
czy odwołała się Pani do sądu pracy od wypowiedzenia zmieniającego? czy w wypowiedzeniu ma Pani pouczenie o możliwości złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków przed upływem połowy okresu wypowiedzenia?
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ola Lipiec 30, 2014 o 10:59

Nie odwoływałam się do sądu, dopiero wczoraj zostałam powiadomiona o sytuacji. W wypowiedzeniu warunków umowy mam informację, ze w terminie 15 dni mogę się wycofać jednak otrzymam wtedy wypowiedzenie z pracy. Czy mogę podjąć jakieś działania czy jest to w pełni zgodne z prawem?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 30, 2014 o 14:35

Pani Olu, nie bardzo rozumiem, co pracodawca miał na myśli podając Pani 15 dni jako termin do „wycofania się”. Proszę przeczytać art. 42 Kodeksu pracy. Ma Pani czas do połowy okresu wypowiedzenia, żeby złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków (jeżeli pouczenia o tym brak, ma Pani czas do końca okresu wypowiedzenia). Ale wtedy umowa z upływem okresu wypowiedzenia się rozwiąże (ale jeśli zajdzie Pani w tym czasie w ciążę, to do rozwiązania umowy nie dojdzie). Jednocześnie, jeżeli uważa Pani wypowiedzenie zmieniające za bezzasadne może Pani w ciągu 7 dni od jego otrzymania odwołać się do Sądu Pracy (pouczenie o tym też powinno znaleźć się w piśmie wypowiadającym). Może Pani jednocześnie odwołać się do sądu i nie składać oświadczenia o odmowie, wtedy z upływem okresu wypowiedzenia przejdzie Pani na zmienione warunki i jednocześnie czekać będzie Pani na wyrok Sądu, co do zasadności wypowiedzenia.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

marta Lipiec 30, 2014 o 11:33

Tak. Na zasadzie porozumienia z pracodawca. Wypowiedzenie zostalo anulowane. Wynagrodzenie w lipcu dostałam za okres od przywrocenia czyli od 23-31 czerwca. Dopiero od 23 czerwca znow jestem pracownikiem. W okresie wypowiedzenia pracodawca „zapomnial o mojej wyplacie” w jednym miesiacu za co dostalam wynagrodzenie do reki po 2-tyg opóźnieniu , a w drugim miesiacu dostalam 100zl za co tez później rozliczyl sie ze mna z opoznieniem, tlumaczac że moje papiery zle zostaly wypełnione i przeslane do kadr.umowa na czas nieokreślony, wypowiedzenie 3mies bez świadczenia pracy.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 30, 2014 o 14:12

Pani Marto, jeżeli pracodawca anulował wypowiedzenie, tzn. że umowa o pracę nie została rozwiązana i nie było żadnej przerwy w zatrudnieniu, cały czas była Pani pracownikiem. Proszę wyjaśnić to w kadrach i sprawdzić, czy rzeczywiście w dokumentacji tak to jest ujęte.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Marta Sierpień 6, 2014 o 17:14

Witam Pani Mecenas.
Moja sytuacja jest bardzo trudna.W połowie kwietnia wszyscy pracownicy mojej firmy dostali wypowiedzenia umowy o pracę z powodu ciężkiej sytuacji finansowej firmy.Termin wypowiedzenia upłynął dokładnie dnia 31.07.2014r.W czasie wypowiedzenia zaszłam w ciążę i poinformowałam o tym pracodawcę przedstawiając zaświadczenie lekarskie w ostatnim dniu wypowiedzenia.Nie wnioskowałam o przywrócenie do pracy ponieważ liczyłam na przejęcie przez ZUS.Składając do ZUS dokumenty tj. świadectwo pracy i zaświadczenie lekarskie, dowiedziałam się że aby otrzymać świadczenie zakład musi ogłosić upadłość albo likwidację i potrzebne jest takie oświadczenie celem przedłożenia w ZUS.Niestety mój pracodawca nie ogłosił ani upadłości ani likwidacji a w oświadczeniu napisał że zlikwidowane są wszystkie stanowiska z powodu trudnej sytuacji zakładu pracy.Pani w ZUS zawiadomiła mnie że na 99% mój wniosek zostanie odrzucony.Co mam robić w takiej sytuacji jeśli pracodawca nie ogłosił likwidacji a fabryka jest unieruchomiona,nikt tam nie pracuje co tym samym oznacza że nie będę przywrócona do pracy?Czy pomoże w tym przypadku PIP?
Pozdrawiam,
Marta

Odpowiedz

Marta Sierpień 6, 2014 o 18:58

Dodam do wypowiedzi umieszczonej wyżej iż w świadectwie pracy jest umieszczona ustawa potwierdzająca zwolnienie grupowe ale jest to dokument niewystarczający w ZUS do uzyskania zasiłku.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 7, 2014 o 11:32

Pani Marto,
sprawa wymaga dogłębnej analizy, więc proszę jednak udać się do prawnika, który przejrzy dokumenty i zadecyduje, co dalej robić.
Co do zasady, pracodawca sam powinien anulować Pani wypowiedzenie z uwagi na ciążę. Jeśli tego nie zrobił (skoro dostała Pani świadectwo pracy), to musi Pani wystąpić do sądu pracy z powództwem. Ale jeśli likwidacja pracodawcy rzeczywiście ma miejsce, wówczas rozwiązanie Pani umowy o pracę jest zgodne z prawem i należałoby się raczej skupić na zaskarżeniu decyzji ZUS. Kluczowa w tej sprawie będzie odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z likwidacją pracodawcy, czy nie. Analiza tego problemu jednak wykracza poza ramy komentarza i wymaga wszechstronnej oceny sytuacji. Proszę udać się do profesjonalisty, bo ewentualny pozew należałoby złożyć jak najszybciej.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Iwona Sierpień 9, 2014 o 12:18

Mam zapytanie dotyczące kobiety w ciąży w okresie wypowiedzenia.
Mam umowę na czas określony, z wypowiedzeniem 14 dni. Wczoraj poinformowano mnie nagle o zwolnieniu (redukcja etatów). Obawiam się jednak, że mogę być w ciąży, gdyż staraliśmy się z mężem o dziecko. Czy jeśli w ciągu 14 dni dowiem się, że się udało, pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie, czy dotyczy to tylko umów na czas nieokreślony? A co jeśli ciąża potwierdzi się już po okresie wypowiedzenia?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 9, 2014 o 22:11

Witam,
jeśli zajdzie Pani w ciąże przed lub w czasie biegu okresu wypowiedzenia jest Pani chroniona, nawet jeśli o ciąży dowie się Pani po upływie okresu wypowiedzenia.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Iwona Sierpień 9, 2014 o 23:05

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Bardzo ciekawy blog, będę zaglądać 🙂

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 10, 2014 o 00:03

Zapraszam i życzę powodzenia 🙂
Renata

Odpowiedz

Anka Sierpień 12, 2014 o 12:58

Czy muszę dostać wypowiedzenie na piśmie czy wystarczy, że zostanę o tym poinformowana ustnie? Czy nie powinnam dostać jakiegoś dokumentu do podpisu?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 12, 2014 o 13:30

bezwzględnie na piśmie
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Anna Sierpień 12, 2014 o 13:03

Witam
Z dniem 31 maja 2014 – jako nauczyciel dostałam wypowiedzenie 3-ch miesięczne z pracy, w związku z brakiem godzin
W dniu 11.08.2014 dostarczyłam zaświadczenie lekarskie że jestem w ciąży.
Co w tej sytuacji ma zrobić dyrektor szkoły( gdy ma już projekt organizacyjny na rok szkolny 2014/15

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 12, 2014 o 13:45

Witam,
pani Aniu, pani umowa o pracę nie rozwiązuje się z końcem sierpnia. Proszę poczekać, co zaproponuje dyrekcja-musi to jakoś zorganizować.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Anna Sierpień 13, 2014 o 11:54

Witam
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Anna

Odpowiedz

Meliska Sierpień 14, 2014 o 11:51

Witam.
Moja sytuacja wygląda następująco.
Jestem zatrudniona od 8 miesięcy. Pracodawca dostał dofinansowanie na pracownika z PUP. Niedawno do wiedziałam się, że jestem w ciąży. Powiedziałem o tym pracodawcy i przyniosłam zaświadczenie lekarskie. Umowę mam do końca września, jednak z dniem zakończenia umowy będę w 14 tygodniu ciąży. Pracodawca na wiadomość o moim stanie zareagował dość szorstko. Chciał mnie zwolnić i powiedział, że zrezygnuje ze mnie w Urzędzie Pracy.
Moim zdaniem jest to niemożliwe, wiąże nas umowa o pracę, a z punktu prawnego jestem chroniona będąc w ciąży.
Chciałam zapytać, jak to właściwie jest? Czy pracodawca może wymówić mi umowę o pracę, biorąc pod uwagę fakt, że jestem w ciąży i wziął na mnie dofinansowanie?
Podobno pracodawca musi zatrudnić mnie przez okres 24 miesięcy, po przyznaniu dofinansowania.
Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 14, 2014 o 16:25

Witam,
jest Pani chroniona, ma Pani umowę o pracę z pracodawcą, dofinansowanie nie ma tu nic do rzeczy. Zasady dofinansowania określa umowa o dofinansowanie i tam trzeba szukać odpowiedzi na Pani ostatnie pytanie.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ela Sierpień 14, 2014 o 14:31

Dzień dobry,

26 maja dostałam od pracodawcy wypowiedzenie warunków o pracę i płacę, zmniejszono mi etat na 1/4. Nie przyjęłam nowych warunków. Okres wypowiedzenia kończy się 31/08, moja umowa o pracę jest na czas nieokreślony. Dziś dowiedziałam się, że jestem w ciąży (8 tydzień) Czy w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek przywrócenia mnie do pracy i jeśli tak, to czy na pierwotną umowę o pracę czy też na 1/4 etatu?Słyszałam, że pracodawca ma obowiązek przywrócenia do pracy tylko wówczas, gdy przed upływem okresu wypowiedzenia pracownica jest w 12 tygodniu ciąży.

Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź.
Z poważaniem
Ela

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 14, 2014 o 16:09

Witam,
a jaka jest przyczyna wypowiedzenia zmieniającego? pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników?
te 12 tygodni (a właściwie 3 miesiące) nie dotyczy umów na czas nieokreślony.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ela Sierpień 14, 2014 o 17:05

przyczyną jest ‚racjonalizacja zatrudnienia mająca na celu zmniejszenie kosztów pracodawcy’. Co do liczby pracowników, to nie jestem do końca pewna, wydaje mi się, że raczej tak.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 18, 2014 o 00:43

rozumiem, że składając oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków już Pani w ciąży była? – proszę przeczytać wyrok SN z 16 czerwca 2009 r., I PK 17/09. może Pani uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia powołując się na błąd tzn. że wtedy o ciąży jeszcze Pani nie wiedziała. będzie umowa na 1/4 etatu, ale moim zdaniem będzie przysługiwał Pani dodatek wyrównawczy – proszę przeczytać dwa ostatnie wpisy na blogu.
Renata

Odpowiedz

Ela Sierpień 18, 2014 o 11:24

Dzień dobry Pani Mecenas,
niestety nie byłam. Moja sytuacja jest bardzo skomplikowana. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego w marcu dostałam od szefostwa informację, że zrobią wszystko, żeby mnie się pozbyć. Stosowano wobec mnie mobbing, zmuszano do przychodzenia do pracy i zostawania dodatkowe 4 godziny oraz wykonywania prac, które de facto nie są w żaden sposób związane z moim wykształceniem. W dniach, w których nie mogłam, musiałam wykorzystywać urlop wypoczynkowy (pracuję jako wykładowca na uczelni). Tolerowałam to wszystko, niemniej jednak pisałam oficjalne pisma z prośbą o wyjaśnienie, co jest przyczyną takiego biegu spraw, niestety nie uzyskałam odpowiedzi na żadne z nich. Ponieważ sama nie złożyłam wypowiedzenia (tak jak to zrobiła większość moich koleżanek), wręczono mi wypowiedzenie zmieniające na 1/4 etatu. Szef powiedział, że zrobi wszystko co w jego mocy, żeby uprzykrzyć mi życie i że na 1/4 etatu nie będzie mi się opłacało przychodzić. Byłam w totalnym szoku (przez 6 lat współpracy wypowiadał się o mnie w samych superlatywach i muszę przyznać, że współpraca układała się doskonale). 4 czerwca doprowadzono mnie do takiego stanu, że musiała interweniować pogotowie. Napisałam tego dnia oświadczenie, że nie godzę się na tą 1/4 etatu, po to żeby dano mi już w końcu święty spokój. Miałam czas do 15 lipca, żeby ewentualnie nie przyjąć nowych warunków. Niestety nie udało mi się wytrwać do tego czasu, a w ciążę zaszłam w połowie czerwca.
Z poważaniem
Ela

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 18, 2014 o 14:44

Pani Elu,
proszę jak najszybciej udać się do radcy prawnego lub adwokata, który przejrzy dokumenty i podpowie co dalej. Ja w ramach komentarza na blogu nie jestem w stanie przeanalizować dokładnie sprawy, tym bardziej, że nie widziałam dokumentów. Przede wszystkim jednak proszę się nie denerwować i o siebie dbać, teraz ma Pani inne priorytety.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ela Sierpień 18, 2014 o 15:16

Jeszcze raz dziękuję za porady. Jutro wybieram się do PIPu. Myślę, że ta sprawa i tak zakończy się w sądzie ponieważ jest strasznie zagmatwana.
Pozdrawiam i życzę dobrego dnia 🙂
Z poważaniem
Ela

Odpowiedz

Asia Sierpień 23, 2014 o 12:00

Witam serdecznie! Przyznaję, że nie zagłębiam się w komentarze powyżej, gdyż kieruje mną chęć jak najszybszego znalezienia odpowiedzi i liczę, że mi Pani ewentualnie wybaczy 🙂 Poczytam informacje powyżej zaraz jak wyślę swój komentarz.
Bardzo się cieszę, że trafiłam na króciutki wpis Pani w kwestii bycia w ciąży w okresie składania wypowiedzenia i okresu, gdy ta praca miała ulec rozwiązaniu. Nie jestem jednak pewna, czy moja sytuacja się kwalifikuje. Zacznę od początku:
pracowałam w MDK w oparciu o umowę o pracę” na czas zastępstwa na czas określony – do rozwiązania ciąży osoby zastępowanej” (w praktyce miało to być do około początku października i miałam gwarancję otrzymania na drugi dzień po informacji o porodzie umowę na czas określony do końca roku szkolnego 2014/2015). Zatrudniona byłam jako nauczyciel w oparciu o Kartę Nauczyciela. W umowie istniał punkt, dotyczący innych warunków zatrudnienia: „dopuszczalne rozwiązanie umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 33.K.P.)”. Na tej właśnie podstawie, gdy już nie mogłam się dogadać z pracodawcą, złożyłam „rozwiązanie umowy o pracę w trybie za porozumienie stron” (taki tytuł narzucił mi pracodawca). Powodem wypowiedzenia było to, że chciałam przez okres wakacji dorobić, gdyż grafik wakacyjny, jaki został ustalony pomimo moich wcześniejszych próśb, uniemożliwiał mi dorobienie w innej formie, w innym miejscu. Zatrudniona byłam w MDK jako nauczyciel tańca. Początkowo pracodawca wyrażał zgodę, że da mi np. częściowo urlop bezpłatny do mojego, zwyczajowo mi przysługującego urlopu, abym w wakacje mogła pojechać np. na obóz sportowy i właśnie dorobić, co by mi się zwyczajnie bardziej opłaciło. Ostatecznie zmienił decyzję i powiedział, że w takim razie zostaje mi wypowiedzieć umowę, jeśli faktycznie nie dam rady utrzymać się z pensji przez niego oferowanej. Wcześniej miałam do tej pracy dodatkowe zajęcie w innej placówce na umowę o dzieło, która wygasała z końcem czerwca (placówka ta robiła przerwę wakacyjną) i dzięki temu dawałam radę wiązać koniec z końcem. Ale przez cały okres wakacji, będąc tylko na 9/18 etatu nauczycielskiego, nie dałabym rady się utrzymać. Stąd powzięłam decyzję o rezygnacji z pracy w MDK, jednocześnie informując pracodawcę, że od września jestem gotowa dalej pracować dla niego, jeśli będzie sobie tego życzył (a wiem, że bardzo mu trudno było znaleźć kogoś znowu na moje miejsce i ostatecznie wiem, że grafik wakacyjny został zmieniony i tańców dzieci nie miały…). W każdym razie w chwili, gdy złożyłam pismo z wypowiedzeniem umowy, tj. dn.16.06.2014r. byłam już w około 2 tygodniu ciąży, a w chwili, gdy umowa miała ulec rozwiązaniu – czyli dn.30.06.2014 – odpowiednio w około 3-4 tygodniu ciąży, o czym oczywiście nie miałam pojęcia i nie spodziewałam się. Gdybym miała najmniejsze podejrzenia – nie zrezygnowałabym z tej stałej pracy 🙁 Jakoś bym przebiedowała… O ciąży dowiedziałam się dn. 25.07.2014, gdy trafiłam do szpitala z silnymi bólami i usg utwierdziło mnie, że spóźniony okres nie jest wynikiem stresu i zmiany klimatu… Dnia 10 sierpnia wróciłam do miasta rodzinnego, zaczęłam szukać pracy stałej. Nie stać mnie na ginekologa, zapisałam się na NFZ, termin wizyty mam dopiero 22 września :/ Zastanawiałam się, czy uda mi się jeszcze podjąć jakąś pracę, gdyż nie będę miała niedługo środków do życia. I właśnie poszukując pracy i informacji o ciąży i prawie pracy, trafiłam na zagadnienie „wypowiedzenie pracy a ciąża”, co przywróciło mi nadzieję, że może jakoś uratuję swoją trudną sytuację. Dodam, że jestem samotna, sama się utrzymuję, a ojciec dziecka uparcie milczy i w żaden sposób nie angażuje się…więc mogę liczyć wyłącznie na siebie.
Proszę, będę bardzo wdzięczna, za parę słów komentarza. Rozumiem, że jest dość późno i nie wiem, czy teraz mogłabym się udać do mojego obecnie byłego pracodawcy i prosić o anulowanie wypowiedzenia-rozwiązania i o przywrócenie do pracy. Ale jest to chyba moja jedyna szansa, bo czas działa obecnie na moją niekorzyść 🙁
Dodam, że przez okres lipca byłam na obozie sportowym, niestety wyłącznie na podstawie „formalnej” umowy zlecenia na śmieszną kwotę. Resztę otrzymałam „pod stołem”. Ta umowa była dla mnie jedyną możliwością, gdyż gdybym miała pracować na tą umowę przez cały okres obozu sportowego, to bym otrzymała o kilkaset złotych mniejsze wynagrodzenie, gdyż podejmując się tej pracy, nie miałam innego stałego zatrudnienia. Żałuję, że wtedy też nie wiedziałam jeszcze o swojej sytuacji, bo inaczej by się wszystko potoczyło…
Pozdrawiam serdecznie i liczę na odpowiedź.
Nieszczęśliwa Tancerka…

Odpowiedz

Asia Sierpień 23, 2014 o 12:56

Ach, jeszcze jedna kwestia, Pani Renato. W poniedziałek teoretycznie jest szansa, abym miała możliwość podjąć od września pracę. Punkt przedszkolny zaoferował mi 3/4 etatu typowego (czyli 3/4 z 40h tygodniowo), ale musiałabym się wówczas rejestrować jako bezrobotna i zostać u nich zatrudniona na warunkach jakby stażu z PUP na okres 3 m-scy od 1 września licząc, z gwarancją przejścia na umowę o pracę po zakończeniu stażu. Wiadomo, wychodzi na to, że owemu pracodawcy łatwiej i taniej jest zatrudnić mnie w takiej formie, ale jakie ja wówczas mam prawa? I czy wtedy nie „pogrzebię” swojej szansy na przywrócenie do pracy w MDK, która jakby nie patrzeć była i jest moją wielką pasją. Dodatkowo, finansowo oba zatrudnienia wychodzą mniej więcej tak samo. Przy czym czytałam nieco, że jeśli jestem zatrudniania w oparciu o staż z PUP, to jestem traktowana de facto jak osoba bezrobotna, a dodatkowo przy 3/4 etatu nie mam co liczyć na choćby płatne bezrobocie po przepracowaniu roku, no i nie przysługiwałby mi żaden zasiłek, czy jakiekolwiek świadczenie z tytułu bycia w ciąży… Nie wiem teraz, jak postępować… Bo nie ukrywam, że propozycja nowego potencjalnego pracodawcy nie jest dla mnie zbyt atrakcyjna – pracować jako nauczyciel wychowania przedszkolnego, ale na podstawie KP, a nie Karty Nauczyciela, w dodatku na 3/4 etatu, gdzie jako podstawę wynagrodzenia zaproponował mi 3/4 z najniższej krajowej brutto…

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 25, 2014 o 00:14

Pani Asiu,
w przypadku umowy o zastępstwo niestety nie obowiązuje zasada, że umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 par.3 z indeksem 1 Kodeksu pracy).
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Asia Sierpień 25, 2014 o 07:17

Czyli wystarczy fakt, że miałam umowę o pracę na czas zastępstwa i już nie mam szans, aby starać się o przywrócenie do pracy 🙁 🙁 Cudownie… Ehh, a taką miałam nadzieję, że jakoś dam radę i poratuję swoją sytuację.
Zostaje teraz udać się do PUP i dowiedzieć się o sytuację z nowym potencjalnym pracodawcą, gdyż nie wiem, czy ta nowa możliwość cokolwiek mi pomoże…
Wszak dziękuję Pani za słowo komentarza.
Pozdrawiam…

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 25, 2014 o 10:25

Nie wiem jakie relacje ma Pani teraz z pracodawcą MDK, ale przecież może Pani od września zawrzeć z nimi nową umowę o zastępstwo, poczekać na tej umowie do początku października i tak jak Pani pisała zawrzeć od października umowę na czas określony.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Asia Sierpień 25, 2014 o 16:02

Witam ponownie!

Zgadza się, teoretycznie mogę spróbować zapytać pracodawcę MDKu, czy ma nadal zapotrzebowanie na moje stanowisko. Z tego, co widnieje na stronie www, nadal jestem wpisana jako instruktorka tańca…choć to teoretycznie nie ma nic do rzeczy. Bardziej obawiam się, że pracodawca nie zechce, gdyż jednak zrezygnowałam z pracy u niego na rzecz możliwości dorobienia. Oczywiście, jak wspominałam, od razu mu powiedziałam, że nadal bym chciała tam pracować od września, bo na pewno będzie kogoś potrzebował. Ale skoro dotychczas nie kontaktował się ze mną w takiej sprawie… No i dochodzi jeszcze kwestia, że nie jestem pewna, czy nie uraziłam pracodawcę faktem nie reagowania na jego próby spoufalenia się. Zdarzało mu się bowiem być wobec mnie dość wylewnym i zdecydowanie przekraczać granice nietykalności cielesnej (kładł mi dłoń na plecach, gdy szliśmy w jednym kierunku i wypytywał, w jakim jestem nastroju; kładł dłoń na mojej, gdy ja miałam swoje oparte na stoliku, podczas rozmowy). Zdarzało się mu także zdecydowanie mnie komplementować, zwłaszcza na płaszczyźnie aparycji i wyglądu. Może to nic nie oznaczać, ale mnie się zdecydowanie te zachowania nie podobały, ale bałam się poruszyć kwestię takiego zachowania, żeby nie zasugerować tak otwarcie, czy on czasem nie stara się zwrócić mojej uwagi na siebie, gdyż mogło to dla mnie oznaczać np. zwolnienie, gdybym w taki sposób go „zaatakowała”.

Wracając do mojej sprawy, Pani pisze o tym, że umowa na czas zastępstwa ze względu na charakter nie mogłaby zostać przedłużona. Ale czy nie jest tak, że nie mogę się powołać na błąd? Przecież nie wiedziałam o ciąży. Szukałam informacji w Internecie i znalazłam ten artykuł http://www.atest.com.pl/teksty,aa1210_1, w którym omówiono przypadek ochrony pracownicy w ciąży. Nie wynika z niego, że jeśli to ja – pracownica złożyłam wypowiedzenie ze względu na sytuację, w jakiej postawił mnie pracodawca, to nie mogę starać się o przywrócenie do pracy. Nie jest w ogóle nigdzie napisane, by taka sytuacja była jakoś dodatkowo „obwarowana”, że np. rodzaj umowy o pracę ma na to wpływ. Owszem, jest osobno opisany punkt o przedłużeniu umowy do czasu porodu. Ale mi już nawet nie chodzi o to przedłużenie do czasu porodu, tylko o jakąkolwiek szansę na gwarancję świadczeń. Z tego, co mi wiadomo, gdy pracownica idzie na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą, najpierw to pracodawca wypłaca wynagrodzenie w wartości 100%, a po pewnym czasie świadczenia z tytułu wynagrodzenia zdaje się wypłaca ZUS? I chyba nie jest to uwarunkowane długością trwania umowy. Chodzi mi o to, że tak przynajmniej miałabym szansę zatrudnienia jeszcze chociaż przez cały miesiąc wrzesień i teoretycznie – jak gdzieś w którymś z opisów sytuacji powyżej rozpatrywanych – mogłabym się postarać o wyrównanie za okres, w którym nie pracowałam. Liczyłabym też na szansę, że po przywróceniu do pracy pracodawca z biegu mógłby mnie zatrudnić, jak to było wcześniej obiecywane, ponieważ nie musiałby się starać na nowego kogoś znaleźć. A w sytuacji, gdybym została zmuszona iść na zwolnienie lekarskie przed podpisaniem tej nowy umowy o pracę, po zakończeniu tej na zastępstwo (w przypadku przywrócenia pracy), no to się mówi trudno – nie miałabym przedłużonej umowy, ale może chociaż te świadczenia by mnie obowiązywały…

I ostatecznie – gdyby Pani mogła mi dodatkowo udzielić informacji, czy na moją możliwość starania się o przywrócenie do pracy ma wpływ fakt, że podjęłam tą pracę krótkoterminową na zlecenie w międzyczasie, a dzisiaj zarejestrowałam się jako bezrobotna, gdyż obecnie nie mam żadnej pracy.

Proszę wybaczyć, że tak dociekam, staram się znaleźć jakieś rozwiązanie…

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 26, 2014 o 00:52

Pani Asiu,
przedłużenie umowy do dnia porodu a kontynuowanie umowy w konsekwencji uchylenia się od skutków prawnych złożonego wypowiedzenia, to dwie różne rzeczy. Proszę też pomyśleć o zasiłku macierzyńskim. Co do ostatniego pytania, to raczej nie powinno mieć wpływu.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Asia Sierpień 26, 2014 o 08:10

Acha, czyli w takim razie dobrze rozumiem, że mogłabym starać się o przywrócenie do pracy w celu kontynuowania umowy, co mogłoby dać mi szansę na jakiekolwiek świadczenia?
Co do zasiłku macierzyńskiego – niestety na razie nic nie wiem na ten temat, ale też już myślałam o tym, by szukać ewentualnie pomocy z MOPSu (bo chyba właśnie tam jest szansa na przyznanie zasiłku?). Szczerze przyznam, że gubię się w tym, o co w swojej sytuacji mogę się starać i gdzie…
Dziękuję za odpowiedź 🙂 :*

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 27, 2014 o 11:59

mogłaby Pani wnosić o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, tylko co Pani przez to osiągnie? ta umowa i tak zakończy się prawdopodobnie na początku października. Proszę zorientować się, czy w Pani mieście nie ma darmowych porad prawnych, czasem nawet w MOPS, czy w innej instytucji jest takie poradnictwo. Najlepiej żeby prawnik przejrzał dokumenty, przeanalizował sprawę i Panią poprowadził, ja przez internet mam ograniczone możliwości, a Pani musi zadbać o swoją przyszłość na najbliższych kilkanaście miesięcy.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Asia Wrzesień 1, 2014 o 13:00

No tak właśnie się staram zrobić. Znalazłam możliwość darmowej konsultacji poprzez telefon, jak i wizytę w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Na razie poinformowano mnie, abym spróbowała ugodowo porozmawiać z pracodawcą o przywróceniu do pracy (tym bardziej, że na chwilę obecną nie ma nikogo na moje miejsce, po 2,5 m-cach szukania). Jest to pewna szansa, ale nie wierzę zbytnio, aby zechciał. I tak samo, jak Pani zasugerowała – niewiele mi to da, w końcu w październiku ta umowa miałaby się skończyć i nie wiadomo, jak dalej potoczyłyby się losy dalszego zatrudnienia już w oparciu o normalną umowę na czas określony. Problem z takimi instytucjami z bezpłatnymi poradami polega na długich terminach i niejednokrotnie niezbyt kompetentnych osobach, które ich udzielają… No, ale szukam. A Pani bardzo dziękuję za pomoc 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Asia

Odpowiedz

Asia Wrzesień 2, 2014 o 15:01

No i z tego co się na razie dowiedziałam nie mam szans na zasiłek macierzyński z PUP, ponieważ nie przysługuje mi płatne bezrobocie. Ehh, Polska :/ Niestety, warunki zatrudnienia, jakie miałam w ostatnim 1,5-roczu nie osiągały wymaganych kwot, by dostać płatne bezrobocie :[ Także szukam dalej i już mam umówioną wizytę w przyszłym tygodniu, dzisiaj także dowiem się, jak się przedstawia sytuacja w MDKu.
Pozdrawiam! 🙂

Anita Sierpień 23, 2014 o 12:43

Dzień dobry, nie mogę znaleźć odpowiedzi i uprzejmie proszę o pomoc przy wyjaśnieniu sytuacji, gdy kobieta jest zatrudniona w organizacji pozarządowej. Jest to specyficzny rodzaj pracy, gdzie stanowisko jest finansowane tylko wtedy gdy organizacja pozyskała fundusze na realizację jakiegoś projektu, który ma swój początek i koniec, czyli z końcem projektu kończą się fundusze na dalsze zatrudnienie. Jednak organizacja może zawrzeć z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. Jeżeli pracownik-kobieta zajdzie w ciążę, ale urodzi po dziecko w okresie kiedy organizacja nie ma akurat środków na dalsze zatrudnianie, czy tej kobiecie przysługuje urlop macierzyński i wychowawczy oraz pobieranie zasiłków (przez prawie rok, jak obecnie zostało to ustanowione ustawą)?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 24, 2014 o 23:50

Witam,
jeżeli ma Pani umowę o pracę na czas nieokreślony, to niezależnie czy jest to stanowisko związane z danym projektem, obowiązują przy tej umowie rygory określone przez Kodeks pracy. Koniec projektu i brak dalszych funduszy mogą być przyczyną wypowiedzenia umowy i tylko formalne rozwiązanie umowy ma wpływ na sytuację pracownicy w ciąży i jej uprawnienia.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

ada Sierpień 25, 2014 o 12:15

To jest piękny przepis. A jesli pracodawca ma problemy finansowe i na ich podstawie MUSI zwolnić pracowników zeby firma nei splajtowała, i w trakcie wypowiedzenia pracownice zachodzą w ciąże, i pracodawca MUSI je przywrócic do pracy to ? Skoro zwolnił, bo nie miał dla nich pracy , jakim sposobem ma tę pracę znależć dla dwóch kobiet w ciąży ? Gdzie sa prawa pracodawcy ? OD POL ROKU pracodawca placi tylko pensje pracownikom, sammu wyplacajac sobie tylko ZUS, zeby utrzymac firme. I teraz co?

Odpowiedz

Jerry Sierpień 25, 2014 o 23:51

Myślę że pytanie pani Ady powinno zostać skierowane do autorów przepisów prawa pracy a nie do autorki bloga.

Odpowiedz

Natalia Sierpień 27, 2014 o 19:39

Dzień dobry Pani Mecenas
Byłam zatrudniona u pracodawcy na umowę na czas określony która to miała skończyć się w lutym 2016 r. 4.08 dostałam 14-dniowe wypowiedzenie umowy o pracę. Termin wypowiedzenia kończył się 23.08.2014 r. 22.08 dowiedziałam się że jestem w ciąży jednak dopiero dziś czyli 27.08 poinformowałam pracodawcę o ciąży. Spodziewałam się że zostanę przywrócona do pracy. Jednak pracodawca stwierdził iż nie należy mi się przywrócenie do pracy gdyż nie jestem w trzecim miesiącu (ciąży jest to około 6 tydzień),że nie jest istotna data do któej miałam umowę czyli luty 2016 r. a data końca wypowiedzenia. Czy w związku z tym nie obejmuje mnie żadna ochrona? Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 27, 2014 o 22:43

Witam,
Pani pracodawca myli dwie instytucje.
Po pierwsze, przysługuje Pani ochrona przewidziana w art. 177 par.1 kodeksu pracy, czyli: pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży. Pani jest w ciąży (nie ma tu znaczenia jej zaawansowanie) w związku z tym pracodawca powinien cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Po drugie, przysługuje Pani ochrona przewidziana w art. 177 par.3 kodeksu pracy, czyli umowa o pracę na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zatem jeśli Pani urodzi w marcu, ale umowę ma Pani zawartą do lutego, to umowa ulegnie przedłużeniu do marca (do dnia porodu).
Proszę pamiętać, że ma Pani 7 dni na wniesienie pozwu. Proszę przeczytać ten wpis: http://kobieta-pracujaca.pl/roszczenia-w-przypadku-niezgodnego-z-prawem-wypowiedzenia-i-rozwiazania-umowy-o-prace/. Proszę też przeczytać pierwszy komentarz pod tym wpisem: http://kobieta-pracujaca.pl/ciaza-a-umowa-o-prace/ jest tu omówiona podobna sytuacja do Pani.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Olga Wrzesień 2, 2014 o 14:46

Pani Mecenas,
Byłam zatrudniona na 3 miesieczny okres próbny do 31.07.14. W miedzyczasie zaszłam w ciążę i z powodu komplikacji 27.07 musiałam iść na l4. Kierownictwo poinformowało mnie, że w związku z ciążą nie przedłużą mi umowy. Czekałam zatem na świadectwo pracy aby, po ustaniu l4 zarejestrować się w urzędzie pracy. W związku z tym, iż po upływie 2 tyg świadectwo pracy nie dotarło do mnie udałam się do PIP gdzie Pani doradziła mi ubieganie się o przywrócenie do pracy, zwłaszcza że na dzień 31.07 byłam w 12 tyg. ciąży.
Złożyłam odpowiedni wniosek do pracodawcy wraz z zaswiadczeniem od lekarza. Jaki czas ma pracodawca na ustosunkowanie się do mojego pisma i jakie mam realne szanse na przywrócenie do pracy? Czy w razie przywrócenia do pracy pracodawca powinien wypłacić mi wynagrodzenie za miesiąc sierpień?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 3, 2014 o 14:24

Witam,
pracodawca nie ma wyznaczonego terminu na odpowiedź. Może w ogóle nie ustosunkować się do Pani pisma. Umowa na okres próbny, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. To przedłużenie następuje automatycznie, z mocy samego prawa. W Pani przypadku kwestią główną będzie, czy w momencie rozwiązania umowy upłynął trzeci miesiąc ciąży tzn. czy 31 lipca był co najmniej 84 dzień ciąży (proszę przeczytać wyrok SN z 5 grudnia 2002 r., I PK 33/02). Jeśli tak, to powinna Pani jak najszybciej złożyć pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy i wypłatę wynagrodzenia. Sąd zadecyduje za jaki okres wynagrodzenie Pani się będzie należało, ale raczej tylko od tego dnia sierpnia, w którym poinformowała Pani pracodawcę o swoim stanie i zażądała dopuszczenia do pracy.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Pati Wrzesień 4, 2014 o 18:28

Witam
Czy umowę o pracę na czas nieokreślony może pracodawca wypowiedzieć(należy tu pominąć upadłość, dyscyplinarkę), jeśli pracownik jest 3 tyg. ciąży?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 4, 2014 o 22:23

Witam,
nie może, art. 177 par. 1 Kodeksu pracy
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Monika Wrzesień 12, 2014 o 20:09

Witam serdecznie,
moja sytuacja wyglada nastepujaco:
po zakonczonym urlopie macierzynskim wrocilam do pracy (7.07) i tego samego dnia dostalam wypowiedzenie umowy (pelen etat, umowa na czas nieokreslony, zatrudnienie od grudnia 2009 roku) z trzymiesiecznym okresem wypowiedzenia, czyli do 31.10.2014 r. i zostalam wyslana na zaległy urlop wypoczynkowy.
Traf chciał, iz nastepnego dnia podjełam kolejna prace tez na pelen etat na rok.
Obecnie jestem w 5 tygodniu ciąży i moje pytanie jest takie, jakie mam prawa w obecnej sytuacji?
czy rowniez moge sie starac o anulowanie wypowiedzenie i czy wogole moge, skoro mam druga prace?
Prosze o podpowiedz,
Dziekuje i pozdrawiam. Monika

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 12, 2014 o 22:55

Witam,
moim zdaniem może Pani żądać cofnięcia wypowiedzenia z uwagi na ciążę. W drugiej pracy może Pani jeszcze nie składać wypowiedzenia i zrobić to dopiero wtedy, jak rozstrzygnie się pozytywnie sprawa u pierwszego pracodawcy (tzn. powinna być Pani gotowa na podjęcie pracy u pierwszego pracodawcy, jak tylko wyrazi zgodę na anulowanie wypowiedzenia i dopuszczenie Pani do pracy).
pozdrawiam
Renata Staszczyk-Szafrańska

Odpowiedz

Monika Wrzesień 13, 2014 o 08:26

czyli wychodzi na to, ze nie mogę być zatrudniona w dwóch miejscach…. albo tu albo tu? a co w przypadku jak dostane od razu zwolnienie lekarskie, bo mam ku temu wskazania, bo ciężko mi było donosić pierwszą ciążę… nie mogę dostać zwolnienia w dwóch pracach? Jedną muszę koniecznie wypowiedzieć tak?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 15, 2014 o 00:00

Witam,
może być Pani zatrudniona na dwóch umowach o pracę. Ale jeśli będzie Pani rzeczywiście świadczyć pracę, to będzie to trudne do przeprowadzenia (no chyba że da się te dwie prace pogodzić). Może Pani być na zwolnieniu lekarskim w dwóch pracach.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Monika Wrzesień 28, 2014 o 11:40

Witam,
Pani Renato, czy istnieje możliwość podesłania wzoru jak powinien wyglądać taki pozew do Sadu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, szczerze to nie wiem jak się do tego zabrać, a jutro mija mi termin złożenia wniosku do sądu, z góry ślicznie dziękuje, pozdrawiam, Monika

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 28, 2014 o 23:44

Witam,
proszę przejrzeć internet, czasem na stronach kancelarii prawnych pojawiają się takie wzory.
pozdr.
Renat

Odpowiedz

Monika Wrzesień 28, 2014 o 12:12

I jeszcze jedno pytanie: czy załączniki to może być wykonane ksero? np. umowy o pracę i wypowiedzenia, czy zaświadczenia lekarskiego? czy musi to być potwierdzony notarialnie odpis? dziękuję, Monika

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 28, 2014 o 23:45

proszę załączyć kserokopie i samodzielnie potwierdzić za zgodność z oryginałem, jeśli sąd będzie miał wątpliwości, to wezwie Panią do przedłożenia oryginału
pozdr.
Renata

Odpowiedz

Kasia Wrzesień 16, 2014 o 12:22

Witam serdecznie.
Znalazłam się w trudnej sytuacji,wygląda ona następująco:
Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do 31.12.2014r.
W zeszłym roku urodziłam córeczkę i byłam na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do dnia 21.08.2014r. W tym czasie zlikwidowano komórkę organizacyjną w której pracowałam. Dowiedziałam się ,że po powrocie będę musiała wykorzystać zaległy i z tego roku urlop wypoczynkowy i otrzymam wypowiedzenie (pracodawca stwierdził, że nie będzie mnie przyjmował na inne stanowisko, bo zanim się przyuczę to będzie mi się kończyła umowa i to jest bez sensu). Wróciłam 22 sierpnia do pracy i kazali wypisać sobie urlop wypoczynkowy (od 22.08 d0 11.10) i otrzymałam wypowiedzenie takiej treści:
„Na podstawie art. 30 par. 1 pkt 2 w związku z art. 33 KP oraz art.10 ust.1 Ustawy z dnia 13 marca 2003r o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników /Dz. U. Nr. Nr90 poz.844 z późn. zmianami/- rozwiązuję z Panią z dn.11 paźdz. 2014r umowę o pracę z zastosowanięm dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, biegnącego w terminie od dnia 27.09.14r do 11.10.14r. Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę zą zmiany w firmie polegające na likwidacji komórki organizacyjnej, w której jest Pani zatrudniona”.
Wczoraj dowiedziałam się od lekarza,że jestem w 6 tyg. ciąży, otrzymałam od niego Zaświadczenie o ciąży, zaniosłam je do pracodawcy i zostałam poinformowana,że decyzję otrzymam listownie.
Tak więc,czego mogę się spodziewać od pracodawcy? Czy wypowiedzenie zostanie cofnięte? Czy będę musiała wnosić sprawę do Sądu.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 16, 2014 o 12:47

Witam,
proszę się nie martwić, sprawa jest oczywista. Pracodawca powinien cofnąć wypowiedzenie. Proszę pilnować terminu, ma Pani 7 dni od otrzymania zaświadczenia od lekarza na ewentualny pozew przeciwko pracodawcy, więc w tym terminie powinna Pani otrzymać odpowiedź, żeby w razie odpowiedzi odmownej nie zamknąć sobie drogi do postępowania sądowego.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kasia Wrzesień 16, 2014 o 15:24

Dziękuję ślicznie za szybką odpowiedź.
Chciałam się jeszcze dowiedzieć o te „7dni”, jeżeli w tym czasie nie otrzymam pisma od pracodawcy, to który dzień będzie ostatnim w którym mogłabym ewentualnie sprawę wnosić do Sądu (niby powinno być to oczywiste, ale jak to się mówi „diabeł tkwi w szczegółach”-piątek czy następny poniedziałek, bo przecież sobota i niedziela, to będą dni wolne od pracy.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 16, 2014 o 15:54

jeśli dostała Pani zaświadczenie wczoraj, czyli 15 września, ostatni dzień na wniesienie pozwu to poniedziałek 22 września
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ewelina Wrzesień 23, 2014 o 12:06

Witam. Mam nastepujace pytanie. Jak wyglada sytacja, gdy kobieta dostała wypowiedzenie ale ew okresie tego 3 miesiecxnego wypowiedzenia zaszła w ciaże. Wypowiedzenie wzgledem prawa stalo sie bezskuteczne. I tu pytanie. Kobieta chce wrocic do pracy po maciezynskim. Jak wyglada sytuacja na terax z tym wyoowiedzeniem? Pracodawca znowu musi je wypisac?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 23, 2014 o 15:14

Witam,
rozumiem, że pracodawca cofnął wypowiedzenie? Po urlopie macierzyńskim pracodawca musi wręczyć wypowiedzenie ponownie.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kasia Wrzesień 23, 2014 o 14:27

Witam Pani Mecenas,
Będę wdzięczna za pomoc i udzielenie mi porady w poniższej kwestii:
Od 15 lat jestem zatrudniona w międzynarodowej korporacji na umowę na czas nieokreślony. Od stycznia tego roku zmienił się zarząd firmy i zostały wprowadzone nowe metody zarządzania oparte między innymi na wydłużaniu czasu pracy i mobbingu. W związku z niedostosowaniem się do nowych zasad byłam mobbingowana bezpośrednio przez moją szefową co z kolei spowodowało, że w maju miałam zdiagnozowaną depresję i od tego czasu przyjmuję leki antydepresyjne. 30 lipca zostało mi wręczone do wyboru wypowiedzenie umowy o pracę oraz porozumienie o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, w którym otrzymywałam 3 miesięczne wynagrodzenie jako odprawę. Pomimo tego, że nie zgadzałam się z powodami wypowiedzenia (osiągałam dobre wyniki w pracy, otrzymywałam od kilku lat nagrody za moje wyniki) zdecydowałam się na podpisanie porozumienia aby uniknąć procesu i związanego z tym stresu. Kilka dni temu okazało się, że jestem w ciąży (6 tydzień). Zgodnie z porozumieniem o rozwiązaniu, umowa wygasa 31 października tego roku. Czy w zaistniałej sytuacji mam prawo wycofać się z podpisanego porozumienia? i zostać przywróconą do pracy? W obecnym stanie będzie mi trudno znaleźć nową pracę i utrzymać rodzinę (jestem jedynym żywicielem). Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam Kasia

Odpowiedz

Kasia Wrzesień 23, 2014 o 14:43

Witam Pani Mecenas,
będę wdzięczna za informację i poradę w poniższej kwestii:
Od 15 lat jestem zatrudniona w międzynarodowej korporacji na umowę na czas nieokreślony. W styczniu tego roku zmienił się zarząd firmy i zostały wprowadzone nowe metody zarządzana oparte między innymi na zmuszaniu pracowników do dłuższych godzin pracy oraz na mobbingu. W związku z tym, że nie zgadzałam się z nową politykę firmy i nie pracowałam po godzinach byłam bezpośrednio mobbingowana przez moją przełożoną, w konsekwencji czego w maju miałam zdiagnozowaną depresję i od tego czasu przyjmuję antydepresanty. W lipcu tego roku otrzymałam od szefowej do wyboru – wypowiedzenie umowy albo porozumienie o rozwiązaniu za zgodą stron z 3 miesięcznym wynagrodzeniem jako odprawę. Pomimo tego, że nie zgadzałam się w powodami wypowiedzenia (zawsze osiągałam w pracy dobre wyniki i otrzymywałam nagrody za moją pracę) zdecydowałam się na podpisanie porozumienia aby uniknąć procesu i związanego z tym stresu. Kilka dni temu okazało się, że jestem w ciąży (6 tydzień). Czy w zaistniałej sytuacji mam prawo wycofania się z podpisanego porozumienia i żądania przywrócenia mnie do pracy? W obecnej sytuacji trudno będzie mi znaleźć nową pracę i zarobić na utrzymanie rodziny (jestem jedynym żywicielem rodziny). Dodam, że posiadam oryginał wypowiedzenia podpisany przez zarząd firmy, który przez pomyłkę zabrałam z porozumieniem. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Kasia

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 23, 2014 o 15:35

Witam,
pani Kasiu, rozumiem, że pod koniec lipca była Pani chora na depresję i również wtedy przyjmowała leki? Jeśli tak, powołałabym się na art. 82 Kodeksu cywilnego i podniosła nieważność oświadczenia o zgodzie na porozumienie stron. Jeśli pracodawca dobrowolnie nie przywróci Pani do pracy, musi Pani wystąpić z pozwem. Proszę iść do radcy prawnego lub adwokata, który przejrzy dokumenty i Panią poprowadzi. Myślę, że szansa na wybrnięcie z tej sytuacji jest, ale ma Pani za dużo do stracenia, więc lepiej, żeby zapewniła Pani sobie profesjonalną pomoc.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kasia Wrzesień 23, 2014 o 16:13

Pani Mecenas, pod koniec lipca przyjmowałam leki i byłam chora na depresję. Bardzo dziękuję za informację i pozdrawiam, Kasia

Odpowiedz

Kora Październik 1, 2014 o 09:47

Witam Pani Mecenas,
bardzo o poradę. 31 sierpnia zakończyła się moja umowa o pracę na czas nieokreslony,a wczoraj dowiedziałam się, że jestem w ciąży (początek 5 tygodnia). Oznacza to, że fizycznie w ciążę zaszłam po ustaniu stosunku pracy, ale zgodnie z zasadą stosowaną przy obliczaniu wieku ciąży przez lekarzy, rozpoczęła się ona 27 sieprnia. Do tej pory nie znalazłam nowej pracy. Czy wobec tego mogę domagać przywrócenia do pracy?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 1, 2014 o 10:10

Witam,
jak zakończyła się umowa/kto złożył wypowiedzenie?
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kora Październik 1, 2014 o 14:06

Witam. Pracodawca wypowiedział umowę w lipcu z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Ponieważ to wypowiedzenie dostałam już w trakcie trwania miesiąca, pracodawca wysłał mnie na urlop, a po nim zwolnił z obowiązku świadczenia pracy do końca trwania umowy.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Kora

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 1, 2014 o 14:35

w momencie rozwiązania umowy była Pani w ciąży, więc jest Pani chroniona. Proszę przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie, z którego będzie wynikać wiek ciąży (z którego będzie wynikać, że rozpoczęła się przed 31 sierpnia) i zażądać cofnięcia wypowiedzenia. Proszę przeczytać dokładnie wpis http://kobieta-pracujaca.pl/roszczenia-w-przypadku-niezgodnego-z-prawem-wypowiedzenia-i-rozwiazania-umowy-o-prace/
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kora Październik 1, 2014 o 14:50

Bardzo Pani dziękuję!
Pozdrawiam
Kora

Odpowiedz

EWA Październik 2, 2014 o 13:50

witam serdecznie,
Mam pytanie, podczas wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, z zachowaniem 3miesięcznego okresu wypowiedzenia kobieta zachodzi w ciążę. Moje pytanie brzmi czy po urodzeniu dziecka przysługuje kobiecie urlop macierzyński czy zasiłek macierzyński. Dziękuję Pozdrawiam Ewa

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 2, 2014 o 14:37

Witam,
Pani Ewo, proszę o więcej danych: kto wypowiedział umowę? jeśli pracodawca wypowiedział, to czy pracownik domagał się cofnięcia wypowiedzenia, czy złożył pozew do sądu.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

marta Październik 5, 2014 o 12:10

Witam Pani Renato.
Mam pytanie. Zostalam przywrocona do pracy z powodu ciazy. Obecnie jestem na zwolnieniu. Za pierwsze 33 dni, zaplacil mi pracodawca. Teraz sie zastanawiam, kto przejal wyplate mojego dalszego zwolnienia. , wyczytałam, ze jesli firma zatrudnia powyzej 20osob, dalej placi pracodawca, a potem rozlicza sie z zusem. Bylam u pracodawcy i mowi, ze ZUS dalej placi. Zastanawiam sie czy jest na to jakis przepis,bo biegam za tymi pieniedzmi i nikt nic madrego nie mowi. Kazdy zwala na drugiego. Jest to meczace. Prosze o odpowiedz.
pozdrawiam.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 7, 2014 o 00:49

Witam,
płatnikiem jest pracodawca, art. 61 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Justyna Październik 8, 2014 o 16:01

Witam
Mam pytanie; W zeszłym roku w maju dostałam wypowiedzenie z pracy (umowa na czas określony do 31.12.2015.) w ten sam dzień który dostałam wypowiedzenie powiedziałam szefowi ze najprawdopodobniej jestem w ciąży. powiedział ze cofnie mi zwolnienie jak mu przyniosę zaświadczenie od lekarza ze jestem w ciąży i wysłał mnie na urlop. Przyniosłam mu to zaświadczenie i pracowałam jeszcze do czerwca potem poszłam na L4. W grudniu urodziłam i obecnie jestem jeszcze na urlopie macierzyńskim. Chciała bym się dowiedzieć kiedy szef może mnie zwolnic? czy mógł mnie zwolnić z dniem porodu?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 10, 2014 o 00:13

Witam,
szef nie mógł Pani zwolnić w okresie urlopu macierzyńskiego. Natomiast jeśli wróci Pani do pracy, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób, będzie mógł Panią zwolnić na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

izabela Październik 9, 2014 o 23:00

Witam,
proszę o informację: chcę złożyć wypowiedzenie 13/10 , mam 3-miesięczny okresy wypowiedzenia. Czy jeśli w trakcie okresu wypowiedzenia zajdę w ciążę, to powinnam u pracodawcy wycofać to wypowiedzenie w ciągu 7 dni? Dziękuje za odpowiedź, bardzo dobry i potrzebny blog:)

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 10, 2014 o 00:06

Witam,
jeśli to Pani złoży wypowiedzenie, to niestety nie będzie możliwości powołania się na ciąże.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

izabela Listopad 10, 2014 o 13:57

Witam,
czyli mam rozumieć, że okres wypowiedzenia minie, a ja zostanę bez pracy będąc w ciązy?
pozdr

Odpowiedz

Natalia Październik 13, 2014 o 18:09

Witam Pani Mecenas
Bardzo się cieszę ze trafilam na Pani bloga i podziwiam Pani zaangażowanie.
Zglaszam się do Pani z problemem który w ostatnich dniach spędza mi sen z powiek.
Otóż dnia 16.09.2014r. zlozylam wypowiedzenie z pracy – byla to umowa o prace na rok która miala się skończyć 30 maja 2015r. – okres wypowiedzenia wynosi tu 2 tygodnie i koniec umowy dobiegl 30.09.2014r. Po czym dowiedzialam się tego samego dnia ze jestem w ciazy. Ginekolog stwierdzili ze byli to wówczas 3 tydzień jednak kartę ciąży powiedzial że za loży mi w tym tygodniu bo wybieram się do niego na kolejną wizytę z badaniami krwi. Czy w takiej sytuacji mogę starać się o unieważnienie tamtego wypowiedzenia z powodu bledu i jeśli tak to ile mam czasu na to żeby zglosic byle mu pracodawcy ze jestem w ciąży.
Bardzo proszę o pomoc i z gory serdecznie dziękuje.
Pozdtawiam
Natalia

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 14, 2014 o 10:55

Witam,
bardzo dziękuje za docenienie mojej pracy 🙂
co do Pani sprawy, to są podstawy do uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia o wypowiedzeniu. Proszę przeczytać mój wpis: http://kobieta-pracujaca.pl/ciaza-a-wypowiedzenie-umowy-o-prace-przez-pracownice/. Najlepiej złożyć pracodawcy oświadczenie o uchyleniu się od skutków złożonego wypowiedzenia jak tylko Pani dostanie od lekarza zaświadczenie o ciąży.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Natalia Październik 14, 2014 o 14:01

Bardzo dziękuje za rade jak również za podany artykul. Jest bardzo pomocny. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam
Natalia

Odpowiedz

Natalia Październik 14, 2014 o 14:08

Ahh jeszcze jedno pytanie, czy wówczas przeslac pracodawy to oświadczenie o uchyleniu i zaświadczenie lekarskie? Co wtedy z czasem kiedy nie pracowalam czyli od 30 września aż do chwili obecnej? Czy dostane nowa umowę?
Pozdrawiam
Natalia

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 16, 2014 o 00:58

tak, przesłać pracodawcy. ten czas to nieobecność w pracy niepłatna usprawiedliwiona
pozdr.
Renata

Odpowiedz

Lidia Październik 15, 2014 o 14:20

Witam,
Pani Mecenas,
Mam do Pani następujące pytanie.
W dniu 11-07-2014r. złożyłam wypowiedzenie u pracodawcy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Moja umowa jest na czas nieokreślony. Zgodnie z zakończeniem okresu wypowiedzenia umowa rozwiązuje się 31-10-2014r.
W dniu 01-09-2014r. dowiedziałam się że jestem w ciąży. Lekarz ocenił wiek ciąży na +/- 5 tydzień. Wysłałam do pracodawcy prośbę o cofnięcie wypowiedzenia. Dostałam odpowiedź negatywną, że na dzień składania wypowiedzenia nie byłam jeszcze w ciąży.
Podczas kolejnej wizyty okazało się, że jednak ciąża jest starsza więc w momencie składania wypowiedzenia byłam w ciąży w bardzo wczesnej ale w ciąży.
Wystosowałam do pracodawcy kolejne pismo tym razem było to oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia. W oświadczeniu powołałam się na błąd, że gdybym wiedziała, że jestem w ciąży nie wypowiedziała bym umowy o pracę. Oczywiście wiek ciąży potwierdzało zaświadczenie lekarskie.
Pracodawca już 14 dni temu otrzymał ode mnie to zaświadczenie a ja do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.
Czy moje oświadczenie zostało zaakceptowane przez pracodawcę (świadczy o tym brak odpowiedzi)?
Pozdrawiam,
Lidia

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 16, 2014 o 01:01

Witam,
brak odpowiedzi nie świadczy o akceptacji. Proszę skontaktować się z pracodawcą i ustalić, jakie jest jego stanowisko.
pozdr.
Renata

Odpowiedz

Lidia Październik 16, 2014 o 19:22

Witam,

Bardzo dziękuję za dotychczasową odpowiedź.
Jeżeli pracodawca nie cofnie mojego wypowiedzenia czy mam jakieś szanse na przywrócenie do pracy?
Jakie musiałabym podjąć działania w tym celu?
Pozdrawiam,
Lidia

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 17, 2014 o 10:39

jeśli w momencie składania wypowiedzenia była Pani w ciąży szanse są duże, musi Pani wystąpić do sądu z pozwem u ustalenie istnienia stosunku pracy.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Dominika Październik 15, 2014 o 15:08

Witam,
Byłam zatrudniona w firmie na pełen etat na czas określony (2 lata). Dnia 20 września br. złożyłam sama wypowiedzenie umowy z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, który przypadł na 4 października br. 14 października lekarz stwierdził u mnie 7 tygodniową ciążę. I tutaj moje zapytanie czy jest jakaś możliwość aby cofnąć wypowiedzenie? Gdybym wiedziała że jestem w ciąży nie składałabym takiego wypowiedzenia. Dzwoniłam do firmy i rozmawiałam z Panią z kadr czy jest możliwość cofnięcia wypowiedzenia umowy gdyż nie wiedziałam o tym iż jestem w ciąży? Poinformowała mnie że niestety już nie da się nic zrobić bo zakończył się okres wypowiedzenia, gdybym była na okresie wypowiedzenia to wtedy można by było wycofać to wypowiedzenie. Poinformowała mnie żebym udała się z L4 do ZUS-u i tam starała się o zasiłek.

Odpowiedz

Dominika Październik 15, 2014 o 15:24

Dopiszę jeszcze że w dniu dzisiejszym byłam zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Nie mam prawa do zasiłku przez okres 90 dni i nie mam żadnego innego dochodu. Nie wiem co teraz mam z tym wszystkim zrobić gdyż wyczytałam w internecie że nie mogę być zarejestrowana aby otrzymywać zasiłek z ZUS-u 🙁 Proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 16, 2014 o 01:07

Witam,
proszę przeczytać wpis http://kobieta-pracujaca.pl/ciaza-a-wypowiedzenie-umowy-o-prace-przez-pracownice/. Pani z kadr nie ma racji, nie ma znaczenia fakt, że okres wypowiedzenia już się skończył.
pozdr.
Renata

Odpowiedz

Dominika Październik 16, 2014 o 17:28

Witam,
Pani Renato zgłosiłam wszystko do firmy w której pracowałam i Pani z kadr powiedziała że będą sprawę konsultować ze swoim prawnikiem. Miałam w dniu dzisiejszym dostać odpowiedź, ale niestety jej nie otrzymałam. Czy orientuje się Pani jak długo mogę czekać na jakąkolwiek odpowiedź? Jak wcześniej wspomniałam nie znam się dobrze na prawie, ale z tego co się dowiedziałam mam czas tylko do jutra żeby zgłosić się w razie czego do ZUS-u w sprawie o zasiłek (14 dni od dnia zakończenia współpracy), jeśli firmowy prawnik stwierdzi że niestety nie mogą mnie przywrócić na moje stanowisko. Nie mam niestety zbyt dużo czasu nie wiem jak mogłabym wyegzekwować od poprzedniej firmy jak najszybszą odpowiedź tym bardziej że prosiłam o to Panią z kadr.
Pozdrawiam Dminika

Odpowiedz

Dominika Październik 17, 2014 o 10:04

Witam,
Otrzymałam odpowiedź z firmy cytuję: ” Informuję iż firma nie ma podstaw do cofnięcia wypowiedzenia i stosunek pracy ustał z dniem 4.10.2014 r. Może Pani złożyć zwolnienie lekarskie do ZUS-u do Wydziału Zasiłków.”
Dzisiaj ostatni termin do złożenia wniosku w ZUS-ie więc zbieram się i jadę załatwiać.
Dziękuje za Pani informację i chęć pomocy.
Pozdrawiam Dominika

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 17, 2014 o 10:37

Pani Dominiko, proszę zebrać dokumentację sprawy i umówić się na konsultację u radcy prawnego/adwokata, który dalej Panią poprowadzi. Moim zdaniem ma Pani szanse na uchylenie się od skutków prawnych swojego oświadczenia o wypowiedzeniu, musi Pani teraz wnieść pozew do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy. Może Pani wnieść ten pozew, mimo złożenia zwolnienia lekarskiego w ZUS.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Dominika Październik 17, 2014 o 10:55

Bardzo Pani dziękuje 🙂 Bardzo pomocne są takie fora.
Pozdrawiam Dominika

Odpowiedz

Kamila Październik 15, 2014 o 19:51

dzien dobry mam pytanie wlasnie sie dowiedzilam ze jestem 5 tyg ciazy a 19.09.2014 pracodawca wreaczyl mi rozwiazenie umowy nie weim co robic poniewaz nie dawno zaczelam prace na um zlecenie czy bedzie mozna cofnac rozwiazenie um o prace skorow bylam juz w ciazy? bardzo porsze o szybka odpowedz

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 16, 2014 o 01:11

witam,
jeśli w momencie rozwiązania umowy o pracę w ciąży Pani była to pracodawca powinien cofnąć wypowiedzenie.
pozdr.
Renata

Odpowiedz

Kamila Październik 16, 2014 o 14:08

a jak mam to zaltwic

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 17, 2014 o 10:42

proszę złożyć pismo do pracodawcy z żądaniem cofnięcia wypowiedzenia z uwagi na ciążę, do pisma należy dołączyć zaświadczenie lekarskie o ciąży
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kamila Październik 17, 2014 o 17:43

a to ma znaczenie ze ja po rozwiazaniu pracy zarejestrowalam sie w up a potem zaczelam um na zlecenie z gory dziekuje za pomoc pozdrawiam

Odpowiedz

Kasia Październik 22, 2014 o 14:06

Pani Mecenas,
w dn. 19.09.2014 pracodawca zatrudniajacy duzooooo ponad 20 osób wypowiedział mi umowę na czas nieokreslony z 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia.Rozwiązanie przypada na 31.12.2014. W ciągu siedmiu dni od wreczenia wypowiedzenia złożyłam pozew w sądzie o odszkodowanie i odprawę. Dziś jest 22.10.2014 i właśnie wróciłam od lekarza. Jestem we wczesnej ciązy ( tak napisał ginekolog na zaświadczeniu lekarskim) i dostałam zwolnienie lekarskie. Wiem,że do pracodawcy muszę dostarczyć L4 i zaświadczenie o ciąży oraz pismo mówiące o żądaniu unieważnienia wypowiedzenia. Moje pytania są następujące:
*jak to pismo powinno wyglądać i czy w piśmie powinna być wzmianka o ewentualnym wycofaniu przeze mnie pozwu jesli decyzja pracodawcy o cofnieciu wypowiedzenia będzie pozytywna?
*na zaświadczeniu lekarskim mam wpis ” wczesna ciąża” bez podania tygodnia ciąży.Czy to pracodawca może zakwestionować?
* czy dopiero wtedy jesli pracodawca na pismie poinformuje mnie o unieważnieniu wypowiedzenia i przywróceniu mnie do pracy ja wycofuję pozew?
Z góry serdecznie dziekuję za odpowiedź.
Zyczę wytrwałości i siły w prowadzeniu tak potrzebnego bloga
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 24, 2014 o 11:55

Witam,
1) pismo powinno zawierać żądanie cofnięcia wypowiedzenia z uwagi na ciążę, do pisma należy załączyć zaświadczenie lekarskie, można nadmienić, że w razie cofnięcia wypowiedzenia cofnie Pani pozew
2) nie powinien kwestionować
3) tak
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kasia Październik 24, 2014 o 12:01

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam sedecznie.

Odpowiedz

Kasia Październik 26, 2014 o 22:21

Pani Mecenas,
pismo z prośbą o cofnięcie wypowiedzenia wysłałam 23.10.2014. O ciąży dowiedziałam się dzień wcześniej tj, 22.10.2014.
Do kiedy pracodawca powinien udzielić mi odpowiedzi na pismie?
Jeśli nie udzieli odpowiedzi do kiedy powinnam złożyć pozew do sądu?
Nadmienię,iż jeden pozew w sądzie już jest. Złożyłam go w ciazu 7 dni od wypowiedzenia mi umowy ( szczegółowe info powyżej w poscie z 22 października)
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 26, 2014 o 23:24

Witam,
pracodawca w zasadzie nie ma terminu na udzielenie odpowiedzi, Pani powinna wnieść pozew w terminie 7 dni od dowiedzenia się o ciąży, więc co najwyżej tyle dni może Pani czekać na odpowiedź pracodawcy. Polecam lekturę http://kobieta-pracujaca.pl/roszczenia-w-przypadku-niezgodnego-z-prawem-wypowiedzenia-i-rozwiazania-umowy-o-prace/.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kasia Październik 27, 2014 o 08:25

Pani Mecenas,
jak mam liczyć te 7 dni. Czy sobotę i niedzielę też mam brać pod uwagę?
22.10.2014 dowiedziałam się o ciąży. Jaki dzień będzie ostatnim dniem na złożenie przeze mnie pozwu do sądu w tej sprawie?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 27, 2014 o 09:51

29.10 będzie ostatnim dniem na złożenie pozwu
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

anna Październik 23, 2014 o 21:07

Pani Mecenas. jak sprawa się ma po cofnięciu wypowiedzenia z powodu ciąży i zakończeniu urlopu macierzyńskiego…jeśli chciałabym pójść na urlop wychowawczy to pracodawca może mnie zwolnić po macierzyńskim nie udzielając zgody na wychowawczy?
pozdrawia ania

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 24, 2014 o 11:37

Witam,
rozumiem, że pracodawca cofnął wypowiedzenie, bo okazało się, że jest Pani w ciąży? cofnięcie wypowiedzenia nie ma znaczenia dla uprawnień do urlopu wychowawczego, ma Pani takie same uprawnienia jak inni pracownicy
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Marlena Październik 27, 2014 o 14:14

Dzień dobry.
Jestem zatrudniona na umowę na czas określony. Termin upływa 31 października.
W piątej 24 października dowiedzialam się, że jestem w 5 tygodniu ciąży.
Jakie kroki powinnam poczynić dalej by mieć jakiś grosz…

Czy obowiązuje mnie ochrona, przedłużenie umowy w związku z ciążą?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 27, 2014 o 23:42

Witam,
zgodnie z art. 177 par. 3 Kodeksu pracy umowa na czas określony, która ulegałaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Pani, o ile dobrze liczę, niestety nie będzie z dniem zakończenia stosunku pracy w 3 miesiącu..
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kamila Październik 29, 2014 o 10:39

Witam
30 kwietnia otrzymałam trzy miesieczny okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (do 31 lipca) bez koniecznosci jej świadczenia. 7 lipca została potwierdzona u mnie ciąża. Wysłałam zwolnienie lekarskie do firmy, otrzymali 10 lipca, ale kontaktu z kimkolwiek z firmy nie miałam. Na początku sierpnia otrzymałam pocztą świadectwo pracy. 7 sierpnia udałam sie do Inspekcji Pracy, gdzie poinformowano mnie o napisaniu do firmy odwołania i dopiero po odpowiedzi o ewentualnym skierowaniu sprawy na drogę sądową. Do dnia dzisiejszego brak odpowiedzi z firmy. 25 sierpnia skierowałam sprawę do sądu o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania i przywrócenie do pracy. Adwokat firmy upiera sie, że nie zachowałam 7 dni na odwołanie, tylko czekałam 1,5 miesiaca, jednak jakby nie było wysłałam zaświadczenie o ciąży, na które nie otrzymałam odpowiedzi, dlatego uznałam, że jest wszystko ok. Teraz już wiem, że powinnam od razu iść do sądu ale w PIP mowili, że najpierw spróbować polubownie. Proszę o informację czy mam jakieś szanse na przywrócenie terminu i jakich argumentów mogę użyć na obronę. Wspomnę, że na zwolnieniu lekarskim przebywam od 8 lipca do dnia dzisiejszego, a z firmą nie mam żadnego kontaktu. Na początku sierpnia, jeszcze przed otrzymaniem świadectwa pracy, wysłałam kolejne zwolnienie do firmy, które gdzieś błądziło i nikt w firmie nie wiedział gdzie jest, dopiero po inerwencji Pani z ZUS się odnalazło. Nadmienię, że firma nie reagowała na jakiekolwiek pisma z mojej strony, na żadne nie odpowiedzieli.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 29, 2014 o 15:52

Witam,
może się Pani powoływać na zwolnienie lekarskie jako usprawiedliwienie uchybienia terminowi (a raczej na chorobę/zagrożenie ciąży z uwagi na którą dostała Pani zwolnienie), jeśli na zwolnieniu jest napisane, że powinna Pani leżeć, to będzie dodatkowy argument na Pani korzyść. Szanse zawsze są, ale na 100% niczego nie można stwierdzić. Na wszelki wypadek proszę zapewnić sobie pełnomocnika(radcę prawnego/adwokata) w postępowaniu przed sądem, gra jest o zbyt dużą stawkę.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Justyna Listopad 4, 2014 o 11:06

Witam, niestety nie znalazłam idealnie podobnej sytuacji do mojej więc pozwolę sobie zadać pytanie pewnie jedno z wielu.
W maju 2014 zmienił się prezes firmy w której pracuje od 7 lat na umowie na czas nieokreślony. Ze względu na rządy jakie wprowadził i nerwy które temu towarzyszyły, złożyłam wypowiedzenie z dn. 30.09.14 z zachowaniem trzymiesięcznego wypowiedzenia (koniec 31.12.14) na mocy porozumienia stron. Wczoraj robiłam test i okazuje się że jestem w ciąży. W piątek dowiem się jaki jest „wiek” ciąży.
Moje pytanie to- czy moje wypowiedzenie zostanie wycofane i co teraz w ogóle powinnam zrobić żeby nie stracić ? Czy przysługuje mi normalnie urlop macierzyński? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Listopad 4, 2014 o 15:30

Witam,
proszę doprecyzować, czy złożyła Pani wypowiedzenie, czy rozwiązanie umowy ma nastąpić na zasadzie porozumienia stron?
pozdr.
Renata

Odpowiedz

Justyna Listopad 5, 2014 o 10:18

Właśnie okazuje się że moje pismo zostało źle sformułowane. Bo brzmi jako rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, ale w treści jest mowa o „wypowiedzeniu ” 3 mcznym. Więc umowa niby kończy się z końcem roku

Odpowiedz

Zuza Listopad 4, 2014 o 23:43

Witam,
przeczytałam z uwagą dotychczasowe zapytania oraz bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Mecenas. Jednak do zadania poniższego pytania skłoniła mnie wczorajsza odpowiedź na moje zapytanie Pani z PIP.
30 listopada 2014 r mija okres mojego 4 miesięcznego wypowiedzenia bez świadczenia pracy. Wypowiedzenie wręczył mi pracodawca (zaproponowano mi zmianę warunków umowy na niekorzystne dla mnie, na które nie przystałam). Pani w PIP poinformowała mnie, że w związku z tym, iż w momencie przyjmowania przeze mnie wypowiedzenia od pracodawcy nie byłam w ciąży, nic już w tej sprawie zrobić nie można. Na moje kolejne pytanie, czy w związku z tym pozostaje mi tylko UP (bo przecież nikt kobiety w ciąży nie zatrudni) i nie mam szans na „normalny” urlop macierzyński ze świadczeniami takimi jak u poprzedniego pracodawcy – odpowiedź brzmiała NIE 🙁

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Zuza

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Listopad 5, 2014 o 15:36

Witam,
pracodawca wręczył Pani wypowiedzenie zmieniające, czy wypowiedzenie definitywne? czy Pani umowa rozwiązuje się w trybie art. 42 Kodeksu pracy?
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Karolina Listopad 5, 2014 o 00:19

Witam,

jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony bez świadczenia pracy. Czy jak zajdę w ciążę w trakcie trwania wypowiedzenia tj. do 31 stycznia 2015 roku to pracodawca będzie musiał przywrócić mnie do pracy?

Odpowiedz

Karolina Listopad 5, 2014 o 00:21

Zapomniałam dodać, że to wypowiedzenie umowy przez pracodawcę z mojej winy. Wg niego popełniałam błędy po powrocie do pracy po wychowawczym.

Odpowiedz

Karolina Listopad 5, 2014 o 00:22

Jestem księgową.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Listopad 5, 2014 o 15:39

Witam,
jeśli zajdzie Pani w ciąże do dnia rozwiązania umowy, czyli w trakcie trwania okresu wypowiedzenia, to może Pani się domagać od pracodawcy cofnięcia wypowiedzenia.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Marta Listopad 5, 2014 o 13:49

Witam,

8 Października dostałam wypowiedzenie za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia. 3 listopada zrobiłam test krwi i okazało się, że jestem w ciąży (5-6 tydzień). Jednak nie jest to jeszcze potwierdzona informacja przez lekarza- 13 listopada mam wizytę i wtedy będzie to pewne. Pracowałam w tej firmie 7 miesięcy umowę miałam na 3 lata. W tym wypadku, mogę ubiegać o zerwanie porozumienia? Muszę to zrobić po potwierdzeniu ciąży u lekarza? Wystarczy mejlowo przesłać dokumenty potwierdzający mój stan?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Listopad 5, 2014 o 15:30

Witam,
pani Marto, rozumiem, że podpisała Pani porozumienie z pracodawcą o rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym? Jeśli tak, to polecam lekturę wpisu: http://kobieta-pracujaca.pl/ciaza-a-porozumienie-stron/. Po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza o tym, że jest Pani w ciąży proszę wysłać do pracodawcy pismo o uchyleniu się od złożonego oświadczenia woli i załączyć to zaświadczenie, najlepiej wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru. Jeśli pracodawca będzie kwestionował, to wtedy pozew do Sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy. Dla bezpieczeństwa pozew należy złożyć w terminie 7 dni od uzyskania zaświadczenia o ciąży.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Marta Listopad 5, 2014 o 16:04

Dziękuje bardzo Pani Renato,
Poczytałam wpis, który Pani podała i jestem już spokojniejsza o swoją sytuację 🙂
Chciałabym się tylko dowiedzieć na jakie artykuły kodeksu prawnego mogę się powołać w oświadczeniu do pracodawcy.

Z góry dziękuję za odpowiedz
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta Listopad 5, 2014 o 16:11

A i jeszcze jedna rzecz. Pracowałam w „sieciówce”, czy oświadczenie powinnam wysłać do Managera klubu w którym pracowałam,(z którym podpisałam porozumienie stron), czy do centrali?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Listopad 12, 2014 o 00:31

Witam,
wszystko zależy od tego, czy manager jest uprawniony do reprezentacji pracodawcy w sprawach pracowniczych (nie tylko do podpisywania umów). Bezpieczniej będzie, jeśli wyśle Pani pismo do zarządu i do wiadomości do managera.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Anka Listopad 11, 2014 o 10:56

Witam serdecznie
Jestem w siódmym miesiącu ciąży. Umowę o pracę mam na czas nieokreślony. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Wczoraj przełożona poinformowała mnie o redukcji etatów w dziale oraz o tym, że każdy pracownik w tym i ja będę podlegała ocenie pracowniczej. Po ocenie nastąpi redukcja etatów. Mam pytanie czy pracodawca może zmienić mi umowę o pracę, stanowisko lub płacę? Jakie ja mam prawa a jakie pracodawca?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Listopad 12, 2014 o 00:27

Witam,
a ilu pracowników zatrudnia Pani pracodawca? powyżej 20?
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Anka Listopad 12, 2014 o 11:16

Tak firma zatrudnia powyżej 20 pracowników

Odpowiedz

Anka Listopad 12, 2014 o 11:17

Tak firma zatrudnia powyżej 20 pracowników. To jest duża firma z oddziałami w całej Polsce

Odpowiedz

Basia Listopad 11, 2014 o 18:35

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy.Odwołałam się do sądu , wniosłam o uznanie wypowiedzenia umowy za nieuzasadnione.W trakcie wypowiedzenia( już po pierwszej rozprawie) dowiedziałam się, że jestem w ciąży.Zawiadomiłam pracodawcę,który wycofał wypowiedzenie.Czy ja muszę cofnąć pozew ? Wolałabym tego nie robić bo chcę udowodnić pracodawcy, że wypowiadając mi umowę o pracę nie miał racji.

Odpowiedz

Anka Listopad 12, 2014 o 11:14

tak firma zatrudnia powyżej pracowników

Odpowiedz

Anka Listopad 12, 2014 o 11:14
Daria Listopad 18, 2014 o 20:27

Witam,

Teraz ja mam podobne pytanie. Moja firma zatrudnia ponad 300 osób, z powodu likwidacji działu zwolnili 10 osób ( w tym mnie), wypowiedzenie na podstawie likiwdacji stanowiska, okres wypowiedzenia aż 4 mc (przysługiwał mi 3mc), na wypowiedzeniu (w 2mc wypowiedzenia), zaszłam w ciąże i tu kilka moich pytań:
– Kiedy mam powiedzieć pracodawcy, że jestem w ciąży? (dopiero pierwsze tyg)
– Czy pracodawca musi mnie przywrócić do pracy?
– Na jakim stanowisku, jezeli już moje nie istnieje?
– Jeżeli wypowiedzenie zostanie cofnięte, co będzie jak urodzę i wróce po roczyn macieżyńskim, jestem jeszcze ich pracodawcą czy od dnia porodu już przestaje być?

Z góry bardzo bardzo dziękuje za odpowiedz

Odpowiedz

Daria Listopad 18, 2014 o 20:28

pracownicą – oczywiście 🙂

Odpowiedz

Daria Listopad 20, 2014 o 13:43

Jeszcze tylko dodam, że dostałam wypowiedzenie o prac e z powodu likwidacji stanowiska z przyczyn nie dotyczących pracownika – w trybie indywidualnych zwolnień, zgodnie z przepisami art10 ustawy z dnia 13 marca 2003 – o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikiem stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika/ Likwidacja stanowiska pracy następuję w wyniku zmian organizacyjnych.
Jednocześnie pracodwaca zaproponował przedłużenie okresu wypowiedzenia umowydo 4mc – na co się zgodziłam

Bardzo proszę o i z góry dziękuje za odpowiedz co powinnam teraz zrobić?

Odpowiedz

Kasia Listopad 24, 2014 o 07:44

Witam
U mnie w pracy szykują się zwolnienia z powodu złej kondycji firmy. Planuje zajść w ciążę i w związku z tym mam kilka pytań.
1. Rozumiem że na okresie wypowiedzenia przed jego upływem mogę w tym czasie zajść w ciążę?
2. Czy najpierw będąc na (zwykłym)chorobowym a potem zajść w ciąże też jestem chroniona?
3. Czy będzie przysługiwać mi roczny urlop macierzyński?
Z góry dziękuje za pomoc

Odpowiedz

PAWEŁ Listopad 25, 2014 o 21:21

witam mam pytanie moja żona spodziewa się zwolnienia z pracy z powodu złej kondycji finansowej firmy czy jeśli zajdzie w ciąże w okresie wypowiedzenia to będą musieli przywrócić ją do pracy i czy po urodzeniu dziecka będzie mogła iść na roczny urlop macierzyński pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź a żona ma umowę na czas nieokreślony

Odpowiedz

Magdalena Grudzień 9, 2014 o 17:31

Witam, mam pytanie dotyczące mojej sytuacji mianowicie: W dniu 11.10.2014 złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia dnia 26.10.2014 została rozwiązana umowa. W okresie wypowiedzenia byłam na zwolnieniu lekarskim od ginekologa ponieważ bardzo źle się czułam i podejrzewano u mnie torbiel. dnia 03.11.2014 na wizycie u ginekologa okazało się jednak że to nie torbiel a ciąża. Poradzono mi abym wzięła w takiej sytuacji dalej zwolnieni na nip byłego pracodawcy ponieważ powinien przedłużyć mi umowę do dnia porodu. W momencie złożenia inie byłam świadoma iż jestem w ciąży. wszystkie zwolnienie dostarczam bezpośrednio do ZUS ponieważ w byłej pracy robili mi problemy nawet z wystawieniem druku Z-3, o który w końcu wystąpił osobiście ZUS. Co teraz? jak mam dalej postępować? czy muszę zgłosić się do pracodawcy i poinformować go o tym że jestem w ciąży? czy wystarczy jak wyślę im zaświadczenie od lekarza? czy zostanie mi przedłużona faktycznie umowa którą wypowiedziałam ? w jaki sposób się to dzieje? czy jest możliwość że pracodawca mi nie przedłuży umowy? czy ZUS będzie mi płacił? pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Odpowiedz

Adriana Grudzień 10, 2014 o 20:03

witam…. Moja sprawa wyglada nastepujaco zostalam zwolniona z pracy w okresie wypowiedzenia zaszlam w ciaze wnioslam sprawe do sadu o przywrocenie i 1 sprawe wygralam ..pracodawca wniosl apelacje z zarzutami ze nie dotrzymalam terminu wniesienia pozwu gdyz niby powinnam to zrobic odrazu jak sie dowiedzialam o ciazy z testu a nie po wizycie i zaswiadczeniu od lekarza…..moje pyatnie sa nastepujace jak sprawa bedzie sie dlugo toczyc i zdarze w tym czasie urodzic to czy nadal sad bedzie mogl mnie przywrocic do pracy? I czy po wygranej apelacji pracodawca moze sie jeszcze odwolac i jak dlugo tomoze trawac

Odpowiedz

Anna Grudzień 29, 2014 o 14:40

Witam,
Chciałam się dowiedzieć co zrobić w momencie kiedy jestem już na wypowiedzeniu trzy miesięcznym z powodu likwidacji stanowiska pracy,(wypowiedzenie umowy na czas nie określony) i w drugim miesiącu trwającego wypowiedzenia dowiedziałam się że jestem w ciąży jestem 5 tygodniu? Martwi mnie to że wypowiedzenie uprawomocniło się, i pracodawca może się na mnie wypiąć. A jeśli mam prawo do ochronki czy po urodzeniu dziecka będę mogła skorzystać w rocznego urlopu macierzyńskiego?
Pozdrawiam i Dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz

Aleksandra Styczeń 3, 2015 o 13:55

Dzień dobry!
Pracuję w placówce oświatowej, która szykowana jest do zamknięcia. W tej chwili jestem po urlopie macierzyńskim i odbieram zaległy urlop wypoczynkowy. Ze względu na wiek chciałabym zdążyć urodzić jeszcze jedno dziecko. Moje pytanie jest takie: Czy ustanie umowa o pracę (mam umowę na czas nieokreślony)? Czy w tej sytuacji mogę zostać przeniesiona do innej placówki? Jeśli nie zostanę przeniesiona to czy należy mi się jakiś zasiłek?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

BASIA Styczeń 3, 2015 o 19:43

Witam
mam kilka pytań
– czy wystarczy że zamiast pracodawcy wręczę dokumenty kierownikowi zwolnienie, zaświadczenie i oświadczenie czy muszę uzyskać na to jakieś potwierdzenie że to otrzymali ?, muszę to zrobić osobiście ?
– jakie są koszty sprawy z pracodawca w sądzie pracy ?

mam prośbę o wzór oświadczenia do pracodawcy o cofnięcie wypowiedzenia i wzór pisma do sądu

Odpowiedz

Ewa Styczeń 21, 2015 o 07:39

Witam, mam 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, jeśli w tym okresie zaszłabym w ciąże, a dowiedziałabym się o tym, juz po zakończeniu okresu wypowiedzenie, czy w takiej sytuacji pracodawca też ma obowiązek przywrócić mnie do pracy?

Odpowiedz

Dagmara Styczeń 21, 2015 o 12:25

Witam, mam taki problem. Dnia 23 grudnia 2014 roku zlozylam wypowiedzenie pracy, ale do tego wypowiedzenia zostalam zmuszona przez kierowniczke, ktora dala mi kartke , dlugopis i kazala pisac wypowiedzenie, jestem mloda osobą , to byla moja pierwsza praca wiec w strachu podpisalam, myslalam rowniez ze za tydzien czy dwa znajde nowa prace, jednak 16 stycznia dowiedzialam sie o 6 tygodniowej ciazy wiec bylam w ciazy nie tylko w chwili wypowiedzenia , ale i przed nim. Wiem , ze od chwili dowiedzenia sie o ciazy mam 7 dni na zlozenie pozwu o przywrocenie mnie do pracy, zostalo mi 2 dni. Na jutro jestem umowiona z radcą prawnym , który takie pismo mi sporządzi i wysle w imieniu kancelarii. Czy nie jest za pozno ? Czy mam szanse na przywrocenie mnie do pracy ?

Odpowiedz

Natalia Styczeń 22, 2015 o 09:22

Hej ja by lam w takiej samej sytuacji, tzn zlozylam wypowiedzenie i po zakończeniu wspolpracy z ta firma dowiedzialam się ze jestem w 8 tygodniu ciąży, pani mecenas ostatnio rzadko podpisuje na pytania, wiec jeśli chcesz to napis z na mój mail to ci pod powiem co i jak dalej bo ja zalatwilam wszystko sama, sama wyslalam do firmy oświadczenie o uchyleniu sie od skutkow prawnych mojego wypowiedzenia, mogę ci je podeslac do wydrukowania gotowe, poszlam do lekarza on wystaw il zaświadczenie i mialam 7 dni na w slanie go do pracodawcy razem z tym oświadczeniem, firma po konsultacji z radca prawnym orzywrocila mnie do pracy. Jak cos to mój mail, pisz cheeky666@onet.pl

Odpowiedz

Dagmara Styczeń 22, 2015 o 18:56

Dzięki za pomoc, ale wynajelam radce prawnego i on mi pomaga wszystko zalatwic ; ) ale mozesz mi podpowiedziec czy jak przywroca mnie do pracy, to bede mogla isc na zwolnienie lekarskie od razu czy bede musiala pracowac ? Przyznam, ze raczej nie podolalabym , poniewaz pracowalam na stoisku miesnym, a tam jest sporo dzwigania tego mięcha.

Odpowiedz

Natalia Styczeń 23, 2015 o 07:15

Jeśli tylko twój lekarz potwierdzi twoje obawy to da ci l4 i będziesz mieć wypłacane wynagrodzenie przez pierwszy miesiąc z firmy a później jeśli ZUS nie będzie chcial kontrolować twojej umowy to juz dostaniesz od zusu

Odpowiedz

Felicja Luty 21, 2015 o 11:08

Witam. Bardzo prosze o podpowiedź. W dniu 18 lutego zostałam zmuszona do napisania rozwiązania umowy o prace bo inaczej zostane zwolniona dyscyplinarnie. Popełniam błąd w pracy. Napisalam to rozwiazanie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia i pracodawca wyrazil zgode. Czy jezeli teraz w ciagu tego 3 miesiecznego wypowiedzenia zajdę w ciążę to pracodawca musi anulować moje rozwiązanie umowy i bede mogła isc na platny macieżyński i później wychowawczy? Bardzo prosze o pomoc bo mam niewiele czasu. Pizdrawiam

Odpowiedz

Felicja Luty 21, 2015 o 11:10

Witam. Bardzo prosze o podpowiedź. W dniu 18 lutego zostałam zmuszona do napisania rozwiązania umowy o prace bo inaczej zostane zwolniona dyscyplinarnie. Popełniam błąd w pracy. Napisalam to rozwiazanie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia i pracodawca wyrazil zgode. Czy jezeli teraz w ciagu tego 3 miesiecznego wypowiedzenia zajdę w ciążę to pracodawca musi anulować moje rozwiązanie umowy i bede mogła isc na platny macieżyński i później wychowawczy? Bardzo prosze o pomoc bo mam niewiele czasu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Zosia Luty 21, 2015 o 17:42

Witam
Pani mecenas
W dniu wczorajszym dostałam 2 tygodniowe wypowiedzenie bez świadczenia pracy umowy o pracę która była zawarta na okres próbny na 3 miesiące .Od momentu zatrudnienia minęły 3 tygodnie.Obawiam się ,że w tym czasie mogłam zajść w ciąże .Czy gdyby ciąża okazała się faktem należy mi się z tego tytułu przywrócenie do pracy bądź jakieś świadczenia ?

Odpowiedz

Olga Marzec 12, 2015 o 14:45

Witam serdecznie mam jedno pytanie.
Jestem na wypowiedzeniu do konca kwietnia zwolniona jestem takze ze swidczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia. Wlasnie dowiedzialam sie ze jestem w ciazy ale jeszcze nie bylam u lekarza. Jak tylko lekarz potwierdzi ciaze to napisze pismo do pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne zg z art 177 itd i tu moje pytanie, czy wraz z pismem i zaswiadczeniem od lekarza o stanie ciazy moge rowniez dolaczyc l4 czy jednak musze wrocic do pracy i pozniej zaniesc l4

Odpowiedz

Milena Marzec 17, 2015 o 19:19

Witam,
mam pytanie dotyczące zwolnienia bez wypowiedzenia np. art 53 KP.
Co wtedy jeśli kobieta jest w ciąży w chwili składania tego wypowiedzenia przez pracodawcę? Czy ochrona także obowiązuje?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
pozdrawiam,
Milena

Odpowiedz

Marzena Kwiecień 13, 2015 o 12:45

Dzień dobry.
Ja z takim problemem -> miałam umowę o pracę na czas określony od 01.11.2014r. do 31.01.2017r. (z klauzulą 2-tyg.wypowiedzenia). W dniu 13.12.2014r. otrzymałam 2-tygodniowe wypowiedzenie, które zakończyło moją pracę w dniu 27.12.2014r. W dniu 30.03.2015r. otrzymałam zaświadczenie od lekarza, iż jestem w 16-tygodniu ciąży. Czy mogę ubiegać się u pracodawcy o przywrócenie mnie do pracy?
Dziękuję i pozdrawiam
Marzena

Odpowiedz

Monika Maj 21, 2015 o 09:14

Dobrze, że powstają takie artykuły w których te prawa są opisane jasno i „łopatologicznie”. 2 lata temu moja przyjaciółka pracująca w sieciówce na galerii dostała wypowiedzenie umowy o pracę będąc w ciąży (pod pretekstem nie wykonania jakiegoś tam obowiązku) i poza tym, że tak być nie powinno, w ogóle nie wiedziała co jej sie należy, a co nie. A pracodawcy na niewiedzy korzystają bo im się wtedy włącza guziczek bezkarności….

Odpowiedz

Magda Czerwiec 17, 2015 o 22:21

Moja sytuacja przedstawia się następująco: otrzymałam wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony do dnia 30 września. Jestem w 2 tyg ciąży. Czy moja umowa powinna być przedłużona do czasu porodu i czy potem należy mi się zasiłek macierzyński?

Odpowiedz

Marysia Lipiec 1, 2015 o 16:11

Witam zakończyło mi się 2 tyg wypowiedzenie za porozumieniem stron z datą 29 czerwiec..
dziś okazało się że jestem w ciąży.. co dalej mam jakieś szanse na przywrócenie ??????

Odpowiedz

Monia Lipiec 30, 2015 o 18:02

Witam.
Mam wielką prośbę o wyjaśnienia mojej sytuacji w której się znalazłam. Po wyjściu za mąż, wypowiedziałam umowę o pracę (czas nieokreślony). Było to związane z koniecznością przeprowadzki, mąż jest z innej miejscowości. Szefowa przystała na to, ale z okresem 3-miesięcznego wypowiedzenia. Wypowiedzenie złożyłam pod koniec maja. Pod koniec czerwca zaszłam w ciążę, badanie w lipcu stwierdziło 4ty tydzień. Co w takim przypadku? Czy również mogę wycofać wypowiedzenie? Wyszło z mojej strony, nie pracodawcy. I w momencie składania nie byłam w ciąży….
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję za pomoc.
Monia.

Odpowiedz

Beat Sierpień 10, 2015 o 14:30

Witam,
Pod koniec lipca 2015r. otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę, lecz zakończyło się to porozumieniem stron z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Umowa miałam na stałe na czas nieokreślony. Po wykorzystanym urlopie pozostaję pracownikiem do 31 października lecz bez świadczenia pracy. Co jeśli w czasie wypowiedzenia zajdę w ciążę? ostatnio z mężem zaczęliśmy starać się o dziecko… czy jeśli mam porozumienie stron i byłabym w ciąży podczas wypowiedzenia mogę to zgłosić firmię by je anulowała?
Bedę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie,
Beata

Odpowiedz

Irena Sierpień 24, 2015 o 14:18

polecam ten artykuł http://cenabiznesu.pl/-okres-wypowiedzenia-umowy-o-prace jest nowszy, więc pewnie bardziej aktualny. Nie mam zastrzeżeń do treści bloga, ale należy pamiętać, ze prawo się zmienia, bardzo często

Odpowiedz

dorota Wrzesień 16, 2015 o 18:24

wypowiedziałam umowę o prace. okazało się ze jestem w ciąży wiec poszłam na l4 ,po ustaniu stosunku pracy bo nie dało sie do niej wrócić .jestem na nim 6 mcy chce je skrócić bo mam je do 3,10 by od 01,10 zarejestrować własna działalność jak to zrobić? jakie przepisy to regulują?

Odpowiedz

MagdaKop Wrzesień 24, 2015 o 18:34

Witam serdecznie.
Bardzo potrzebuje pilnie Pani porady… A więc właśnie jestem na dwu tygodniowym okresie wypowiedzenia, które tak na marginesie dostałam zaraz po tym jak wróciłam do pracy po L4 jakie otrzymałam po laparoskopii żeby usunąć ciąże pozamaciczną. Ale nie w tym rzecz. Miałam cicha nadzieje że okaże się, ze zaszłam w ciąże w tym miesiącu ale dziś się dowiedziałam ze niestety nic z tego… I teraz tak się zastanawiam czy jeśli zaszłabym w ciąże teraz w tym cyklu który zaczął się dzisiaj (wypowiedzenie kończy się 03 paź.) to czy też pracodawca będzie musiał mnie przywrócić do pracy? czy nie ma podstaw? bo przypuszczalnie dzień owulacji wypadł by mi ok. 7-9 października. Bardzo proszę o odpowiedz…. Jestem w takiej sytuacji, że jak nie teraz to będę musiałam znów przesunąć starania o dzidziusia, jak znajdę nową pracę, a staramy się już z mężem 3 lata. 🙁

Odpowiedz

Ewa Październik 19, 2015 o 13:10

Witam.
Byłam zatrudniona na czas określony w przedszkolu. Umowa została przedłużona do dnia porodu. Po porodzie otrzymuję pieniądze z ZUSu na okres roku. Czy jeśli w tym czasie zajdę w drugą ciążę, zasiłek się przedłuży na drugie dziecko?
pozdrawiam

Odpowiedz

Dagmara Listopad 26, 2015 o 11:14

tak ; )

Odpowiedz

sylwia Październik 25, 2015 o 21:56

Witam
Mam takie pytanie, czy ten 7 dniowy termin na złożenie pozwu w sądzie obejmuje 7 dni kalendarzowych czy pracujących?

Odpowiedz

Kari Listopad 25, 2015 o 20:21

Witam, jestem w 7 miesiącu ciąży i tak naprawdę niedawno się o tym dowiedziałam. W sierpniu podpisałam umowę o pracę na rok, byłam już wtedy w ciąży ale nic o tym nie wiedziałam. Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę? Jakie mam prawa?

Odpowiedz

Jadzia Luty 16, 2016 o 11:06

Witam,
pytanie mam do Pani Mecenas podobne ale z istotną róźnicą. Pracowałam w firmie od roku 2010 na podstwie umowy o prace na czas określony. W roku 2013 urodziłam córkę, byłam na rocznym macierzyńskim, potem na wychowawczym do końca stycznia 2016 r, automatycznie czas zawiązanej przeze mnie z pracodawcą umowy się zakonczył. w pierwszym tyg lutego 2016 dostałam swiadectwo pracy, bez wypowiedzenia oczywiscie bo poprostu umowa dobiegła konca. Okazuje się że jestem w ciązy, najprawdopodobniej byłam już od polowy stycznia. Co w takim wypadku? pracodawca nie cofnie mi wypowiedzenia bo jako takiego nie bylo….

Odpowiedz

Ewelina Luty 27, 2016 o 08:20

Witam,

właśnie zostałam zwolniona z pracy z powodu likwidacji stanowiska. Podpisałam z pracodawcą rozwiązanie umowy za porozumieniem stron ponieważ dzięki temu otrzymałam 3-miesięczny okres wypowiedzenia (mam umowę na czas nieokreślony, ale pracowałam tam 2,5 roku). Okres wypowiedzenia kończy się 31 maja. Aktualnie w ciąży na pewno nie jestem, ale co w przypadku gdybym na okresie wypowiedzenia zaszła w ciąże? Interesuje mnie to czy będzie mi przysługiwało prawo do chorobowego i urlopu macierzyńskiego?

Odpowiedz

Agnes Marzec 31, 2016 o 10:13

Witam pytanie mam nastepujace: Obecnie mam umowę o pracę na czas określony. Umowa kończy się w grudniu 2016. W tej firmie pracuje mniej niż rok. Szykuje się likwidacja mojego działu w firmie. W momencie wypowiedzenia zaszłam w ciąże czy przysługuje mi prawo do chorobowego i urlopu macierzyńskiego?

Odpowiedz

farmakologiczne wywoływanie okresu Lipiec 6, 2017 o 13:13

Bitte an alle, die auf eine Anpassung für ein Theme warten – ein wenig Geduld, ich benötige dazu ein wenig Zeit und die ist derzeit knapp, da ich dies hier nur nebenberuflich betreibe und derzeit 12-14h beruflich drauf gehen. Also bitte, Geduld, ich bringe die erwünschten Themes in den nächsten Tagen und Wochen.Sorry und Danke für das Verständnis.

http://www.blackplanet.com/tabletkinaporonienie/

Odpowiedz

Katarzyna Luty 5, 2018 o 16:56

Witam dostalam wypowiedzenie a nie poinformowalam pracodawce ze jestem w ciazy bo nie bylo pewne 100% bylam u ginekologa on jeszcze nie mogl poswiadczyc ze jestem w ciazy a robilam badania z krwi i wyszlo ze jestem 3/4tydz i moga cofnac wypowiedzenie?

Odpowiedz

Maja Sierpień 5, 2018 o 06:26

Dzień dobry. Mam pytanie, pracuje w kilku szkolach 5 lipca złożyłam wymowienie z pracy w jeden z nich gdzie najwięcej zarabialam. Właśnie okazało się, że jestem w ciazy. Czy jest możliwość cofnięcia wymowienia? Mam 3 miesięczny okres wymowienia, złożyłam je z prośbą aby stosunek pracy zakończył się 31.08.

Odpowiedz

Ewelina Marzec 18, 2020 o 18:16

Mam pytanko pracowałam 3 miesiące na umowę o pracę na okres próbny 14 marca poszłam na zwolnienie gdyz umowa kończy mi się 17 marca czy jak teraz zajde w ciążę przedłuża mi umowę do czasu porodu

Odpowiedz

Magda Wrzesień 5, 2020 o 16:35

Witam, 11.08.20 podpisałam wypowiedzenie za porozumieniem stron. Niedawno dowiedziałam się ze jestem w ciąży. Początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostaniej miesiączki czyli u mnie 5.08.20. Czyli podpisujac wypowiedzenie byłam w 1 tygodniu ciąży.
Dobrze rozumiem ? I mogę napisać pracodawcy oświadczenie o działaniu pod wpływem błędu ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego