Ciąża a wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownicę

Już wiesz, jakie przysługują Ci uprawnienia, jeśli jesteś w ciąży a pracodawca wypowie Ci umowę o pracę. A co dzieje się, jeśli to Ty będąc w ciąży wypowiesz umowę o pracę?

Odpowiadając na to pytanie trzeba rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza, to taka kiedy wypowiadasz umowę o pracę, ale nie wiesz jeszcze, że jesteś w ciąży. W takim wypadku, zgodnie z orzecznictwem, możesz uchylić się od skutków oświadczenia zmierzającego do zakończenia stosunku pracy (czyli Twojego wypowiedzenia) powołując się na błąd tego oświadczenia polegający na niewiedzy o stanie ciąży.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli składasz wypowiedzenie z pełną świadomością, że jesteś w ciąży. Jeżeli później stwierdzisz, że to była zła decyzja i będziesz chciała zakwestionować skuteczność złożonego przez siebie wypowiedzenia powołując się na stan ciąży, to nie ma ku temu podstaw.

Nie ma również podstaw do uznania za niezgodne z prawem rozwiązania umowy o pracę w przypadku, gdy wypowiedziałaś umowę o pracę, a następnie w okresie wypowiedzenia zaszłaś w ciążę. W takiej bowiem sytuacji, skoro składając wypowiedzenie nie byłaś w ciąży, to nie można mówić, że działałaś w tym momencie pod wpływem błędu, w związku z czym uchylenie się od skutków prawnych tego oświadczenia woli nie jest możliwe.

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Natka Październik 22, 2014 o 05:41

Witam Pani mecenas
Chcialalam zapytac o sytuacje kiedy umowa ulega rozwiazaniu na mocy porozumienia stron a ja dowiedzialam siw ze jestwm w ciazy ktora rozpoczela sie przed okresem wypowiedzenia i przed tym porozumieniem? Czy ma tutaj zastosowanie podpisanie tego porozumienia bo bylam w bledzie? Jakie artykuly z kodeksu pracy o tym mowia?
Dziekuje za wszelka pomoc
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 22, 2014 o 13:48

art. 84 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Marni Listopad 18, 2016 o 10:32

This aritcle keeps it real, no doubt.

Odpowiedz

Zdzislawa Listopad 30, 2014 o 13:21

Mam pytanie 28.11.2014r dostałam 3 m-czne wypowiedzenie pracy, teraz grudzien jestem na urlopie wypoczynkowym az do stycznia. Wypowiedzenie mam do konca lutego, dostne tez 2 miesieczna odprawe. Czy jesli zajde w ciaze w okresie wypowiedzenia bede mial platny urlop maciezynski

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Grudzień 11, 2014 o 21:53

witam,
rozumiem, że miała Pani umowę na czas nieokreślony? jeśli tak, to jeśli zajdzie Pani w ciążę w okresie wypowiedzenia to powinna Pani wnieść do pracodawcy żądanie cofnięcia wypowiedzenia, jeśli pracodawca to zrobi, to umowa nadal trwa i przysługują Pani wszystkie uprawnienia, w tym macierzyński. Jeśli pracodawca odmówi, to pozew do sądu i sąd przywraca do pracy.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kamryn Listopad 18, 2016 o 10:45

Your answer was just what I nedede. It’s made my day!

Odpowiedz

Magdalena Grudzień 9, 2014 o 17:34

Witam, mam pytanie dotyczące mojej sytuacji mianowicie: W dniu 11.10.2014 złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia dnia 26.10.2014 została rozwiązana umowa. W okresie wypowiedzenia byłam na zwolnieniu lekarskim od ginekologa ponieważ bardzo źle się czułam i podejrzewano u mnie torbiel. dnia 03.11.2014 na wizycie u ginekologa okazało się jednak że to nie torbiel a ciąża. Poradzono mi abym wzięła w takiej sytuacji dalej zwolnieni na nip byłego pracodawcy ponieważ powinien przedłużyć mi umowę do dnia porodu. W momencie złożenia inie byłam świadoma iż jestem w ciąży. wszystkie zwolnienie dostarczam bezpośrednio do ZUS ponieważ w byłej pracy robili mi problemy nawet z wystawieniem druku Z-3, o który w końcu wystąpił osobiście ZUS. Co teraz? jak mam dalej postępować? czy muszę zgłosić się do pracodawcy i poinformować go o tym że jestem w ciąży? czy wystarczy jak wyślę im zaświadczenie od lekarza? czy zostanie mi przedłużona faktycznie umowa którą wypowiedziałam ? w jaki sposób się to dzieje? czy jest możliwość że pracodawca mi nie przedłuży umowy? czy ZUS będzie mi płacił? pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Grudzień 11, 2014 o 21:48

witam,
rozumiem, że miała Pani umowę na czas określony? jeśli była Pani w ciąży już w dniu 11.10.2014 r., to powinna Pani złożyć pracodawcy oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych złożonego wypowiedzenia, jeśli odmówi to pozew do sądu.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Justyna Grudzień 10, 2014 o 08:54

Witam napisalam wypowiedzenie umowy o prace na czas okreslony poniewaz musialam wracac w swe rodzinne strony trudna sytuacja. Jak sie zwolnilam dowiedzialam sie ze jestem w ciazy w 3 tyg czyli przed zwolnieniem juz bylam w ciazy a szefowa nie chce mnie przyjac bo mowi ze musialabym byc w 12 tygodniu.. czy warto isc do sadu? Nie mam zasilku pieniedzy nic

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Grudzień 11, 2014 o 21:43

Witam,
zależy do kiedy miała Pani umowę na czas określony, bo wtedy ma znaczenie to 12 tygodni, czyli jeśli miała Pani umowę o pracę zawarta np. do marca 2015 r., to wtedy umowa się Pani przedłuży do dnia porodu, bo w momencie rozwiązania umowy o pracę byłaby Pani w 12 tyg. Powinna Pani teraz wnieść do pracodawcy pismo zawierające oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia o wypowiedzeniu (ma Pani na to 7 dni od dowiedzenia się o ciąży, czyli de facto od wydania zaświadczenia przez lekarza).
Jeśli pracodawca odmówi, trzeba wnieść pozew do sądu (w tym samym terminie).
pozdrawiam
Renata Staszczyk-Szafrańska

Odpowiedz

Lorraine Listopad 18, 2016 o 10:38

Gosh, I wish I would have had that infaimotron earlier!

Odpowiedz

OLA Marzec 25, 2015 o 12:52

WITAM MAM TAKE PYT 21.12.2014R MIALAM UMOWE O PRACE ALE 23 WRZESNIA 2014 ROKU URRODZILAM SYNKA.
MACIERZYNSKI MAM DO 23 WRZESNIA 2015 ROKU CZY PO TYM MI PRZYSLUGUJE WYCHOWAWCZY U PRACODAWCY?????????????PROSZE ODP.

Odpowiedz

liza Wrzesień 6, 2015 o 11:55

witam.mam umowę na czas niekreślony od 2 lat, dostałam wypowiedzenie 3 miesięczne do końca grudnia. Gdybym w grudniu dowiedziała się, że jestem w 4 tyg ciąży czy w tym przypadku po cofnięciu przez pracodawcę wypowiedzenia będzie przysługiwał mi zasiłek i urlop macierzyński? czy ma na to wpływ, który to jest tydzień ciąży? do kiedy wtedy obowiązuje wiążaca mnie umowa z pracodawcą? do dnia porodu?

Odpowiedz

Ania Kwiecień 21, 2016 o 10:18

Witam, dostałam wypowiedzenie z pracy będąc w ciąży w 3miesiacu. A umowę mam na czas określony do września tego roku. Czy mój pracodawca powinien cofnąć swoje wypowiedzenie. Czy należą mi się jakieś pieniądze. I czy mam prawo coś wywalczyć. Czekam na odpowiedz. Dziekuje

Odpowiedz

Agata Listopad 4, 2016 o 11:51

Witam,

Dnia 28.09.2016 dostałam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia- do 31.10.2016. Dodam, że powodem okazał się „nieodpowiednie” wykonywanie swoich obowiązków, zmuszona zostałam do wybrania całego zaległego urlopu i ogólnie moje odejście przebiegało w negatywnej atmosferze.Okazało się, że w czasie wypowiedzenia zaszłam w ciążę. Ciąża została potwierdzona po okresie wypowiedzenia, już w listopadzie.
Moje pytanie co w takim wypadku najlepiej zrobić? Czy przesłać do pracodawcy zaświadczenie o ciąży i wniosek o cofnięcie wypowiedzenia?
Z góry dziękuję.

Odpowiedz

ola Marzec 2, 2017 o 10:52

Witam mam pytanie związane z wypowiedzeniem a ciąża.. Otóż podjęłam prace i po miesiącu otrzymałam wypowiedzenie dwutygodniowe i okazało sie że jestem w ciąży co w takim przypadku mogę zrobić?? Ty pracodawca musi mi umowę przedłużyć, czy będzie mi się należał zasiłek za L4?? Co mam robic??

Odpowiedz

N. L. Styczeń 13, 2019 o 22:56

Witam, 31, 12,2018r otrzymałam dokumenty od pracodawcy, wypowiedziałam umowę, miałam 3 miesięczne wypowiedzenie. Zapisałam się 7. 01,2019 roku do UP, a dziś okazało się że jestem w ciazy. Proszę pomóżcie mi, nie wiem czy mogę liczyć jeszcze na przedłużenie umowy ze względu na ciążę?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego