Ciąża a porozumienie stron

We wpisach poruszałam już problem ciąży w kontekście rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika i za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Co jednak się dzieje, jeśli stosunek pracy rozwiązuje się na mocy porozumienia stron? Jak wygląda Twoja sytuacja, jeśli zdecydujesz się rozwiązać umowę o pracę na zasadzie porozumienia z pracodawcą?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od tego, czy w momencie podpisywania porozumienia stron byłaś w ciąży, czy nie oraz czy wiedziałaś, że jesteś w ciąży. Możliwe rozwiązania są tu analogiczne do sytuacji, kiedy to Ty wypowiadasz umowę o pracę. Zatem przypomnę tylko: jeśli podpisujesz oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron, jednak nie wiesz, że jesteś w tym momencie w ciąży, możesz uchylić się od skutków oświadczenia zmierzającego do zakończenia stosunku pracy (od zgody na rozwiązanie umowy o pracę) powołując się na błąd swojego oświadczenia woli polegający na niewiedzy o stanie ciąży.

Jeśli natomiast podpisujesz rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i masz w tym momencie świadomość, że jesteś w ciąży, to niestety Twoja sytuacja jest zdecydowanie gorsza. Nie masz bowiem podstaw, by powoływać się na błąd i zakwestionować skuteczności złożonego przez siebie oświadczenia o zgodzie na rozwiązanie umowy o pracę

Często w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem strony nie decydują się na rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym, a wskazują termin po upływie którego umowa ulegnie rozwiązaniu. W tej sytuacji jest możliwy kolejny scenariusz, a mianowicie w momencie podpisania porozumienia nie jesteś w ciąży, a zachodzisz w nią dopiero w okresie pomiędzy podpisaniem porozumienia a definitywnym rozwiązaniem umowy. W takim przypadku również nie ma podstaw, żebyś mogła kwestionować swoje oświadczenie woli o wyrażeniu zgody na rozwiązanie umowy. Skoro bowiem składając oświadczenie nie byłaś w ciąży, to nie można mówić, że działałaś w tym momencie pod wpływem błędu, w związku z czym uchylenie się od skutków prawnych tego oświadczenia woli nie jest możliwe.

{ 30 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aleksandra Październik 29, 2014 o 15:16

Witam Pani Mecenas,
Mam odnosnie takiego porozumienia stron wlasnie problem. Podpisujac je nie wiedzialam ze jestem w ciazy, do 3 miesiaca ciazy pracowalam, pracodawca wiedzial o tym ze jestem w ciazy. Teraz bylam na urlopie i w ostatni dzien urlopu dostalam zwolnienie od lekarza na miesiac, dzien wypowiedzenia przypada na dzisiaj. Pracodawca poinformowal mnie ze juz 27.10 ksiegowosc zaczela mnie wyrejestrowywac jako pracownika zgodnie z wypowiedzeniem 29.10 i ze mam wysylac moje zwolnienia do zusu, gdyz zus bedzie mi placic zasilek chorobowy teraz. Jednak jestem w ciazy, na zwolnieniu i nie wydaje mi sie by pracodawca mogl mnie teraz w trakcie zwolnienia wyrejestrowac. Napisal mi rowniez, ze mozemy ewentualnie napisac nowe wypowiedzenie z dniem 31.12, ale cala ta gra ze strony pracodawcy i ksiegowosci ma sluzyc temu, by mogli zatrudnic kogos na moje miejsce, a nie na zastepstwo, a jak bede na macierzynskim, to przeciez musza dac komus umowe na zastepstwo, w zwiazku z tym nie jest to chyba w porzadku postepowanie wobec mnie? Czy faktycznie zus moze mi placic juz teraz, czy wypowiedzenie ma moc prawna w tej sytuacji jak jestem na zwolnieniu ciazowym?
Z gory dziekuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 29, 2014 o 16:01

Witam,
pani Aleksandro, samo się nic nie stanie.
Dopóki Pani nie złoży pracodawcy oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli, w którym wyraziła Pani zgodę na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, to dotychczasowe Pani ustalenia z pracodawcą są aktualne, czyli umowa się rozwiąże mimo że Pani jest w ciąży. Miała Pani umowę na czas określony? czemu ma służyć „wypowiedzenie z dniem 31.12”?
pozdr.
Renata

Odpowiedz

Aleksandra Październik 30, 2014 o 09:11

Droga Pani Mecenas,
Dziekuje bardzo za odpowiedz, czy moge prosic o podpowiedz na jakie akty prawne moge sie powolac chcac uchylic sie od wypowiedzenia? Mam jeszcze pytanie odnosnie zwolnienia ktore przedstawilam, jest ono wystawione na pracodawce, 28.10 nadal bylam pracownikiem, wiec jak wg mojego pracodawcy zus ma mi placic te swiadczenia, nie jestem bezrobotna?? Umowa byla na czas nieokreslony i nie wiem czemu ma sluzyc wypowiedzenie do konca roku. Czy bedac na zwolnieniu moge zlozyc wniosek do przcodawcy o uchylenie sie i przywrocenie do pracy? Dziekuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Listopad 3, 2014 o 15:37

Witam,
art. 84 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy. Pani Aleksandro zalecam szybką wizytę u radcy prawnego/adwokata, który Panią poprowadzi dalej, u Pani może być jeszcze problem zachowania terminu.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Hanna Październik 29, 2014 o 16:47

Witam!

Szukałam odpowiedniego tematu, pod którym mogłabym się wpisać, ale nie znalazłam. Także pozwalam sobie umieścić swoje wątpliwości pod tym najnowszym.

Chciałabym się upewnić w jednej kwestii. Jestem w 22 tygodniu ciąży, obecnie do końca miesiąca pracuje na umowę zlecenie za marne 400zł brutto (oficjalnie :/ nieoficjalnie jest to wyższa kwota….nie mogłam nic poradzić na takie rozwiązanie) i już dwa tygodnie temu oznajmiłam pracodawcy o swoim stanie i że rezygnuję z dalszej współpracy po wygaśnięciu obecnie obowiązującej umowy. Znalazłam nową możliwość pracy na umowę o pracę na pełny etat od nowego miesiąca. Od razu poinformowałam pracodawcę o swoim stanie i mam wiele szczęścia – chce mnie przyjąć. Proszę mi powiedzieć – kiedy najszybciej mogę iść na zwolnienie lekarskie, żeby przysługiwało mi prawo do 100% wypłacenia świadczenia, będąc już na tym zwolnieniu? Pracodawca przyszły jest świadomy, że mogę iść na zwolnienie, powiedział jednak, żebym się nie martwiła. Ja natomiast czuję się bardzo dobrze jak dotąd, ale nigdy nic nie wiadomo :/ Będę wdzięczna za wyjaśnienie tej kwestii, bo słyszałam już wiele wersji – od tego, że na drugi dzień pracy mogę iść, do tego, że musiałabym popracować jakieś minimum (30-parę?) dni. Dotychczasowa umowa zlecenia obejmowała składki chorobowe – podobno, tak mnie zapewniał dotychczasowy pracodawca. Dokładnie – są to 2 umowy zlecenia: 1-wsza 8-30 września, 2-ga 1-31 października, wcześniej byłam zarejestrowana w PUP. Równocześnie mam jeszcze umowę o dzieło z instytucją oświatową, z datami wykonywania dzieła 8.09-21.12.2014r., ale tu już tylko podatek zostaje odprowadzony od tej umowy.
Bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

Odpowiedz

Liza Listopad 18, 2016 o 10:25

Whoever wrote this, you know how to make a good artcile.

Odpowiedz

Natalia Listopad 3, 2014 o 12:58

Witam Pani mecenas
Moj byly pracodawca postanowil mnie przywrocic do pracy i stalo sie to wlasnie dzieki pani poradom zeby wyslac mu odpowiednie oswiadczenie itd. Zatem BARDZO DZIEKUJE ZA POMOC.
Chcialabym zapytac jeszcze o sprawe zwiazana z umowa bo pracodawca powiedzial ze wobec tego cofna wypowiedzenie i poprzednia umowa bedzie trwac. Jako ze nie moge pozwolic sobie na zaufanie wzgledem tego pracodawcy chce sie upewnic czy ma on racje czy nalezy sporzadzic jednak nowa umowe?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Listopad 3, 2014 o 14:59

Witam,
bardzo się cieszę, że wszystko skończyło się dobrze dla Pani 🙂 co do umowy, to jest tak, jak mówi pracodawca.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

joanna Listopad 20, 2014 o 23:14

Witam.
Pozwalam sie zwrocic do pani z pewnym pytaniem.Po powrocie z uropu wychowawczego pracodawca pierwszego dnia wreczyl mi poczatkowo porozumienie stron, pozniej wypowiedzenie w konsekwencj i stanelo na porozumieniu, dosc zreszta korzystnym dla mnie. Rozwiazanie umowy o prace na mocy porozumienia stron konczy mi sie 30 listopada. Dodatek taki przyslugiwal zawsze osobom,.ktore przepracowaly w firmie caly rok.Czy w tym momencie moge starac sie o dodatek swiateczny, ktory funkcjonuje w tej korporacji,jako jeszcze mimo wszystko pracownik (od kilku miesiecy jestem na porozumieniu stron bez koniecznosci swiadczenia pracy). Czy pracodawca moze zignorowac moja prosbe, powolujac sie na to, ze juz formalnie nie jestem pracownikiem?
Dziekuje za informacje.Pozdrawiam. Joanna

Odpowiedz

Kasia Styczeń 19, 2015 o 17:31

Witam Pani Mecenas.
Mam duży problem i mam nadzieję, że Pani mi pomoże.
Dnia 30.12.2014 złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron z pracodawcą. Pracowałam do 13.01.2015 roku. 19.01 okazało się, że jestem w 5 tygodniu ciąży. Oczywiście nie wiedziałam o tym (jakbym wiedziała to nigdy bym się nie zwolniła z pracy-to jest oczywiste)
19.01.2015 wysłałam do pracodawcy ” Oświadczenie
o uchyleniu się od skutków prawnych wypowiedzenia umowy o pracę
złożonego pod wpływem błędu” Na podstawie art. 84 Kodeksu cywilnego . Dołączyłam zaświadczenie o ciąży.Kadrowy w firmie powiedział, że nie mam sensu wysyłać takiego oświadczenia bo nic już nie mogę zrobić.
Czy mam szanse na przywrócenie do pracy, w jakim czasie pracodawca musi mi odpowiedzieć i po jakim czasie mogę złożyć pozew do sądu pracy? Nadzieja jest w Pani:)
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karolina Styczeń 30, 2015 o 14:09

Witam serdecznie. Śledzę Pani odpowiedzi na tym forum i szczerze podziwiam za chęć niesienia pomocy prawnej osobom, które znalazły się w ciężkiej sytuacji z powodu utraty pracy.
Chciałabym również i ja prosić o pomoc. Pracodawca powołując się na argument pt.likwidacja stanowiska pracy, rozwiązał ze mną umowę za porozumieniem stron wydłużając tym samym okres wypowiedzenia z 3 do 6 miesięcy. Argumentem za dłuższym okresem wypowiedzenia był fakt, iż nabiorę prawa do 3 miesięcznej odprawy. Wypowiedzeniem zostałam zaskoczona przez pracodawcę i nie miałam czasu na zastanowienie, więc wybrałam rozwiązanie, które w tamtej chwili wydawało mi się najkorzystniejsze, tj. więcej czasu na poszukiwanie pracy. Na rozmowie pracodawca dał mi wybór: albo wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia ze skutkiem na koniec kwietnia, albo rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem na koniec czerwca. Czy rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy, ale za porozumieniem stron pozbawia mnie możliwości wnioskowania o jego cofnięcie w razie zajścia w ciążę w okresie wypowiedzenia? Czy decyduje o tym sformułowanie „za porozumieniem stron”? Będę Pani bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Luty 7, 2015 o 19:53

Witam, dnia 30-01-2015 zwolniłam się z pracy na mocy porozumienia stron.
Dzisiaj 7-02-2015 dowiedzialam się, że jestem w 5 tygodniu ciąży.
Chcę wrócić do pracy aby zapewnić sobie i dziecku byt.
Jakie napisać pismo aby firma przyjęła mnie z powrotem.?

Odpowiedz

Agnieszka Marzec 26, 2015 o 15:47

Mi również pracodawca odmówił przyjęcia z powrotem do pracy. Mimo tego, że napisałam pismo cofnięcia woli. Tłumaczyli się że wiedziałam o ciąży i ze nie ma dla mnie miejsca (mimo tego,że w tym czasie nie zdązyli jeszcze nikogo zatrudnić)… PORAŻKA co się dzieje w tych czasach. Gdzie jest polityka prorodzinna? Rodźcie dzieci ale najlepiej za granicami tego chorego kraju… 🙁

Odpowiedz

Basia Luty 17, 2015 o 09:59

Dzień dobry,
byłabym wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie.
Jestem w 16 tc, mój pracodawca o tym wie. Od kwietnia cały departament będzie przenoszony do innego miasta, ja nie chcę się przenosić. Zaproponowano mi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem porodu i wypłacenie należnej odprawy (do tego czasu będę na zwolnieniu lekarskim). Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem i nie pozbawia mnie przypadkiem możliwości skorzystania z urlopu i zasiłku macierzyńskiego i dalej rodzicielskiego? Czy mogę bezpiecznie zgodzić się na takie rozwiązanie? Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

Odpowiedz

Magdalena Marzec 20, 2015 o 13:22

Witam,
czy w sytuacji kiedy zaszłam w ciążę podczas biegnącego już 3miesięcznego okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron mam szansę na cofnięcie woli wypowiedzenia?
Wypowiedzenie zakończyło się z dniem 28.02.2015
16 marca zgłosiłam Pracodawcy fakt, że jestem w 6 tygodniu ciąży.
Zatem do 23.03.2015 mam czas aby złożyć pozew do Sądu Pracy. Czy mam szanse na pozytywny wynik pozwu?

Czy powinnam coś jeszcze zrobić?

Jaka powinna być treść pozwu i gdzie go złożyć, w jakiej formie?
Mam ostatnią szansę zrobić to w poniedziałek 23.03.2015 , będę wdzięczna za szybką pomoc.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Odpowiedz

Madzia Marzec 24, 2015 o 18:33

Witam,

Jak udało się Pani rozwiązać tę sprawę?
Jestem w podobnej sytuacji i zdaje się, że nie można nic zrobić.

Odpowiedz

Magdalena Marzec 26, 2015 o 10:01

Raczej nic. Pracodawca odmówił uznania cofnięcia woli.
Pozdrawiam i życze powodzenia.

Odpowiedz

emilia Kwiecień 15, 2015 o 13:25

Witam,

Pani mecenas obecnie przebywam na okresie wypowiedzenia podpisanym za porozumieniem stron, okres wypowiedzenia konczy sie 30 czerwca.

W tym momencie spóźnia mi się okres i zrobiony test ciążowy wychodzi pozytywny. Z moich obliczeń wynika że zajście w ciążę nastąpiło po podpisaniu umowy rozwiązującej stosunek pracy.

Czy w takim przypadku mogę dochodzić cofnięcia rozwiązania umowy o prace?
Dodam tylko, ze na początku dostałam wypowiedzenie od pracodawcy, którego nie podpisałam i zostało ono zmienione na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Jesli mam szanse na cofniecie tego rozwiązania umowy to kiedy powinnam przedstawić pracodawcy zaświadczenie od lekarza? (nie wiem kiedy będę mogla takie zaświadczenie otrzymać, ale chyba dopiero za ok 2-4 tygodnie).

Będę wdzięczna za odpowiedz.

Pozdrawiam
Emilia

Odpowiedz

Joanka Wrzesień 19, 2019 o 09:23

Witam, jak się potoczyła Pani sytuacja? Przywrócono Panią do pracy? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

sara Kwiecień 28, 2015 o 18:40

Fajny blog 🙂

Odpowiedz

Zosia Czerwiec 25, 2015 o 13:51

Witam,

jesli popisze porozumienie o likwidacji stanowiska pracy, mam prawo do odprawy zawarte w tym porozumieniu. Co jesli zajde w tym czasie w ciaze? Czy z mocy prawa takie porozumienie mozna uniewaznic? Jesli nie to czy przysluguje mi prawo do urlopu macierzynskiego?

Dziekuje 🙂

Odpowiedz

Kasia Lipiec 19, 2015 o 18:42

Witam,

Mam wątpliwości co do mojej sytuacji.. będę bardzo wdzięczna za pomoc.
22 czerwca napisałam prośbę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 7 lipca.
17 lipca okazało się, że jestem jestem w ciąży – 4 tydzień i 6 dni. Byłam w pierwszym tygodniu ciąży podpisując owe oświadczenie.
Czy w tej chwili mam prawo do cofnięcia woli i czy pracodawca ma prawo je odrzucić?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Ola Grudzień 7, 2015 o 13:15

Bardzo przydatne info i ciekawe doświadczenia, na pewno pouczające.

Odpowiedz

Zosia Grudzień 8, 2015 o 22:38

Witam. Mam pytanie – czy pracodawca ma prawo kazać przyszłej pracownicy przy podpisywaniu umowy o pracę na czas określony, podpisać rozwiązanie umowy za porozumieniem stron ” in blanco”? Chodzi o to, że w razie ewentualnej ciąży pracodawca może zwolnić pracownicę wpisując odpowiednią datę i podpisując dokument wcześniej już podpisany przez pracownicę. Pozdrawiam Zosia

Odpowiedz

Kamila Luty 21, 2016 o 19:46

Zosia. Na chłopski rozum. PRACODAWCA NIE MA TAKUEGO PRAWA. Nie można czegoś takiego podpisywać.!!!

Odpowiedz

zaskoczona Listopad 27, 2016 o 17:12

Witam mam pytanie pracowałam na 1/2 etatu rozwiązałam umowę za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia wniosek o rozwiązanie umowy był złożony prze zemnie po 23 dniach od otrzymania świadectwa pracy dowiedziałam się że jestem w 5 miesiącu ciąży a nic nie wiedziałam bo lekarz nie dawał nadziei na zajście w ciążę czy mogę odzyskać prawo do świadczeń L4 przecież z czegoś muszę żyć. Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Juliozoosy Marzec 2, 2017 o 10:10
Ewelina Lipiec 11, 2017 o 10:10

Witam
Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży ale jeszcze nie powiedziałam szefowi o niej…W czwartek idę do lekarza, nie chcę iść na zwolnienie bo się dobrze czuję i popracuje do końca września lub października.

* Ale problem jest w tym że od 1 sierpnia 2017r zostaje zamknięta spółka cywilna/NIP/działalność a my dostaniemy wypowiedzenie za porozumieniem stron, a od 1 sierpnia 2017 nowe umowy pod innym NIP-em.

Co mam teraz zrobić??? Proszę o poradę….

Odpowiedz

Karolina Sierpień 10, 2017 o 22:50

Witam Panią,
moja sytuacja jest dość skomplikowana pracowałam firmie umowę miałam na czas nie określony, rozwiązałam umowę z pracodawcą na mocy porozumienia stron, krótko po ustaniu wypowiedzenia dowiedziałam się że jestem w ciąży. W ciążę zaszłam będąc jeszcze na umowie o pracę na czas nie określony jeszcze przed okresem wypowiedzenia ?

Proszę o informację co w tej sytuacji mogę zrobić ?

Pozdrawiam Karolina

Odpowiedz

Agnieszka S. Październik 11, 2018 o 01:54

Droga Pani Mecenas, potrzebuję pomocy.

Pracodawca likwiduje firmę i zmusza pracowników do podpisania porozumienia, skutkiem czego wypłaca równowartość 3 msc pensji. Jestem w ciąży i po rozmowie z ZUS dowiedziałam się, że takie porozumienie wyklucza prawo do zasiłku.

W dniu dzisiejszym otrzymałam takiego maila:
W nawiązaniu i uzupełnieniu naszego listu z dnia 9 sierpnia 2018 r., w imieniu XXX Poland sp. z o.o. w likwidacji, chciałam Cie poinformować, że w dniu 18 września 2018 r. została podjęta uchwała o rozwiązaniu Spółki XXX Poland sp. z o.o. i otwarciu oficjalnego procesu jej likwidacji.

Do momentu podjęcia tej uchwały Twój stosunek pracy podlegał szczególnej ochronie w związku ze stanem ciąży. W związku z tym że ww. uchwała została podjęta i otwarto proces likwidacji Spółki, Pracodawca może rozwiązać z Tobą umowę o prace za wypowiedzeniem z powodu ogłoszenia likwidacji.

Jednocześnie chcę Cię poinformować, że w dalszym ciągu możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę z Tobą na mocy porozumienia stron z powodu likwidacji Pracodawcy. Pracodawca proponuje Ci możliwość rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2018 r. W związku z przyczyną rozwiązania umowy (likwidacja pracodawcy) otrzymasz gwarantowaną, ustawową odprawę pieniężną w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za prace brutto. Dodatkowo, otrzymasz od Pracodawcy dobrowolną odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego zasadniczego wynagrodzenia za pracę brutto wynikającego z umowy o pracę. Masz też niewykorzystany urlop wypoczynkowy, za który otrzymasz ekwiwalent pieniężny, w wysokości określonej w przepisach prawa pracy. Wszystkie wypłacane świadczenia pieniężne podlegają obowiązkowym daninom publicznoprawnym.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z powodu likwidacji pracodawcy nie pozbawi Cię uprawnień rodzicielskich, gdyż obowiązek wypłaty zasiłku macierzyńskiego przejmie ZUS.

Przyjęcie tej oferty jest dobrowolne. Jeżeli jej nie przyjmiesz, Twoja umowa o pracę będzie rozwiązana w drodze wypowiedzenia. W tym przypadku jednak nie otrzymasz dobrowolnej odprawy pieniężnej.

Jeżeli oceniasz, że ta propozycja jest dla Ciebie korzystna i jesteś zainteresowana taką ofertą i możliwością rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, proszę skontaktuj się ze mną poprzez adres e-mail: XXX@XXX.com w ciągu 2 tygodni od otrzymania niniejszego pisma. Wówczas przygotujemy dokumenty i skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia spotkania i podpisania porozumienia stron. Jeżeli masz pytania dotyczące oferty również możesz je przesłać na wskazany adres e-mail.

Bardzo proszę o pomoc Pani Mecenas.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego