z Waszych komentarzy

Dziś w ramach wpisu odpowiedź na jedno z pytań zadanych w komentarzu na blogu. Pani Joanna napisała: „Witam. Chciałabym zapytać się o moją sytuację. U pracodawcy pracuje już kilka miesięcy (jednak bez umowy). 15.11.2014 r. dostałam umowę na okres próbny na 2,5 miesiąca, właśnie dowiedziałam się, że jestem w 6 tygodniu ciąży, a praca nie jest najlżejsza. W związku z tym mam dwa pytania: 1- czy umowa zostanie przedłużona do czasu porodu i 2- gdyby coś się działo z ciążą jaki minimalny czas muszę przepracować, abym mogła iść na l4 bez możliwości zwolnienia mnie”.

W przypadku Pani Joanny umowa o pracę ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Wynika to z brzmienia art. 177 Kodeksu pracy, który przewiduje, że umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. W omawianej sytuacji umowa o pracę na okres próbny została zawarta na czas dłuższy niż miesiąc, spełniony jest też drugi warunek, a mianowicie w momencie rozwiązania tej umowy ciąża będzie miała co najmniej trzy miesiące.

Co do zwolnienia chorobowego, to Pani Joanna może skorzystać z niego w każdej chwili, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że prawo do zasiłku chorobowego co do zasady przysługuje dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Są oczywiście wyjątki od tej zasady, szczegółowa regulacja tej tematyki znajduje się w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 4).

Inną kwestią jest praca na rzecz pracodawcy kilka miesięcy bez umowy. Pani Joanna może wystąpić przeciwko pracodawcy do sądu z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy za ten okres. Oczywiście jest to możliwe, o ile rzeczywiście świadczenie przez Panią Joannę pracy na rzecz pracodawcy miało cechy stosunku pracy.

 

 

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Styczeń 9, 2015 o 06:54

Witam. Jestem zatrudniona u jednego pracodawcy na dwie umowy: 0,5 na umowę o pracę i 0,5 etatu na umowę o dzieło. Jestem w ciąży i musiałam pójść na L4 czy pensja będzie mi naliczana tylko z umowy o pracę? Jakie inne świadczenia będą mi przysługiwały po porodzie.

Odpowiedz

ToysBox Maj 11, 2015 o 13:45

Bardzo dobry wpis. Dużo osób dotyczą umowy terminowe i takie sytuacje często się zdarzają. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Justyna Listopad 20, 2015 o 22:43

Czemu nikt więcej tu nie pisze to bardzo przydatny blog!

Odpowiedz

ola Luty 13, 2016 o 23:15

brak czasu zapewne spowodowal to ze p. mecenas juz nie odwiedza bloga.

Odpowiedz

kreditvertrag privat muster word Listopad 3, 2016 o 11:43

Of the panoply of website I’ve pored over this has the most veracity.

Odpowiedz

fifa fut coin generator Kwiecień 24, 2017 o 21:07

Joanna:I think the key word here is “correct.” May I say again that sometimes a longer word carries a meaning and tone that a short word does not?In that case, why not go with the longer word?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego