Obniżenie wymiaru czasu pracy, czy praca zarobkowa w trakcie urlopu wychowawczego?

Przygotowując ostatni wpis przyszło mi do głowy takie pytanie: a czym właściwie różni się obniżony wymiar czasu pracy, z którego ma prawo korzystać pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego od podjęcia w czasie urlopu wychowawczego pracy zarobkowej na część etatu u dotychczasowego pracodawcy?

Załóżmy, że po urlopie macierzyńskim chcesz faktycznie poświęcać na pracę zawodową około 4 godzin dziennie. Masz do wyboru, albo złożenie wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego, a następnie podjęcie u swojego pracodawcy pracy na ½ etatu na zasadzie art. 186² Kodeksu pracy, albo złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do ½ etatu na zasadzie art. 186⁷ Kodeksu pracy. Zasadniczo skutek sprowadza się do tego samego, a mianowicie jesteś zobowiązana do świadczenia pracy na rzecz swojego pracodawcy w wymiarze połowy etatu. Czym jednak różnią się te sytuacje? Czy wybór któregoś z tych wariantów jest korzystniejszy dla Ciebie?

Przede wszystkim, różnica sprowadza się do tego, że przy podjęciu pracy u dotychczasowego pracodawcy w okresie trwania Twojego urlopu wychowawczego po stronie pracodawcy musi być wola zatrudnienia Ciebie. Pracodawca musi zgodzić się na takie rozwiązanie. W przypadku natomiast obniżenia wymiaru czasu pracy, zgoda pracodawcy nie jest wymagana. Wystarczy bowiem, że złożysz w tej sytuacji stosowny wniosek, a pracodawca ma obowiązek go uwzględnić. Ponadto, przy podjęciu pracy w okresie faktycznego korzystania z urlopu wychowawczego konieczne jest spełnienie dodatkowego warunku, a mianowicie praca nie może wyłączać możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Jeśli chodzi o podobieństwa omawianych dwóch rozwiązań, to stosunek pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego, który nie korzysta z tego urlopu, ale korzysta z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy, podlega szczególnej ochronie na takich samych zasadach, jak stosunek pracy pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego. Jedyną różnicą jest czas trwania tej ochrony. W przypadku obniżenia wymiaru etatu ochrona przysługuje przez łączny okres nie przekraczający 12 miesięcy. Przy podjęciu pracy zarobkowej w czasie trwania urlopu wychowawczego ochrona trwa przez cały okres korzystania z urlopu, czyli w sumie do 36 miesięcy (a w zasadzie w Twoim przypadku 35 miesięcy, bo 1 miesiąc tego urlopu przysługuje drugiemu z rodziców).

Oba przedstawione rozwiązania umożliwiają osobie uprawnionej do urlopu wychowawczego wykonywanie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, ale przy różnym statusie prawnym. Niektórzy prawnicy stoją na stanowisku, że takie zróżnicowanie sytuacji prawnej osób znajdujących się w porównywalnej sytuacji narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa ( art. 32 ust. 1 Konstytucji RP).

{ 66 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kasia Lipiec 3, 2014 o 22:51

Pani Renato,
czy korzystając z obniżonego czasu pracy (nie pracy zarobkowej podczas urlopu wych.) można podjąć pracę na pozostałą część etatu u innego pracodawcy? Np. pracuję na 1/2 etatu u dotychczasowego pracodawcy i 1/2 etatu u nowego pracodawcy. Czy z punktu widzenia prawa mogę mieć kłopoty jeśli dotychczasowy pracodawca dowie się, że 1/2 etatu wykorzystuję na inną pracę zarobkową, a nie opiekę nad dzieckiem?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 4, 2014 o 00:13

Witam,
moim zdaniem przedstawione przez Panią rozwiązanie można obronić tylko wtedy, gdy dodatkowa praca na 1/2 etatu u nowego pracodawcy nie wyłącza możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kasia Lipiec 4, 2014 o 21:39

Pani Renato,
dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że w Pani ocenie warunek sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem obowiązuje zarówno:
(A) pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, który podejmuje pracę zarobkową jak i
(B) pracownika, który nie korzysta z urlopu wychowawczego, ale wnioskuje o obniżony wymiar czasu pracy.
W przypadku opcji A warunek sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem wynika jasno z Art. 186(2). Natomiast art. 186 (7) i 186(8) nie wzmiankują o takim warunku. Podany przeze mnie przykład odnosił się do opcji B. Proszę o potwierdzenie, że w tym przypadku pracodawca również ma prawo wezwać pracownika do stawienia się do pracy w pełnym wymiarze godzin i jaka jest tego podstawa prawna. Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 4, 2014 o 22:24

Witam,
w przypadku opcji B warunek osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem wynika moim zdaniem z celu instytucji obniżenia etatu. Pracownik, który zatrudnia się u drugiego pracodawcy naraża się bowiem na naruszenie art. 8 kodeksu pracy. Przepisy przy 186(7) nie przewidują wprost regulacji stanowiącej odpowiednik 186(2) par.2, ale doktryna dopuszcza stosowanie analogii w przypadku tych dwóch instytucji tj. pracy podczas urlopu wychowawczego i pracy w obniżonym wymiarze (zetknęłam się z takim poglądem przy okazji instytucji rezygnacji z obniżonego etatu).
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kasia Lipiec 5, 2014 o 22:53

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, która mi wszystko uporządkowała i wyjaśniła. Gratuluję świetnej inicjatywy z blogiem porad prawnych dla kobiet pracujących.:)

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Lipiec 7, 2014 o 10:30

Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Renata

Odpowiedz

Kasia Sierpień 5, 2014 o 11:05

Witam!
Świetny blog. Cieszę się, że tu trafiłam.
Pani Renato, mam pytanie odnośnie pracy w obniżonym wymiarze (art.186 7 kp) – pracowałam w ten sposób przez ponad rok, od 2 miesięcy wróciłam na pełen wymiar, jednak najprawdopodobniej za jakiś czas pójdę na kolejne długie L4 i macierzyński 🙂 czy w zaistniałej sytuacji podstawą do mojego zasiłku będzie średnia z 12 miesięcy czy kwota z umowy (taka, jaką mam od dwóch miesięcy)?
Byłabym wdzięczna z odpowiedź.
Pozdrawiam, Kasia

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 6, 2014 o 14:14

Witam Pani Kasiu,
art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, czyli kwota z umowy, jaką ma Pani od dwóch miesięcy.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

agata Sierpień 7, 2014 o 10:34

Witam serdecznie,
bardzo dobry blog i porady.
Mam podobny problem jak Pani Kasia. W kwietniu tego roku wróciłam z rocznego urlopu rodzicielskiego i obecnie pracuję w obniżonym wymiarze czasu pracy tj. na 3/4 etatu. O obniżony wymiar czasu pracy wystąpiłam do pracodawcy na okres 12 miesięcy, zatem skończy mi się on w marcu 2015 roku. Jednakże chciałabym szybciej powrócić do pełnego etatu gdyż jestem w kolejnej ciąży i wolałabym aby mój przyszły zasiłek macierzyński był w wyższej kwocie, czyli tej z przed zmniejszenia wymiaru etatu.
Czy w takim wypadku mogę wystąpić do pracodawcy o wrócenie do wymiaru czasu pracy, który miałam przed pierwszą ciążą? Dodam jeszcze, że nie informowałam mojego pracodawcy o obecnym moim stanie.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
agata

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 11, 2014 o 11:42

Witam,
Pani Agato, regulacja kodeksu pracy dotycząca obniżenia wymiaru etatu jest niepełna, nie reguluje wielu zasadniczych problemów powstających przy jej stosowaniu, w tym np. rezygnacji z obniżenia wymiaru etatu. By uzupełnić lukę, w doktrynie wskazuje się na konieczność stosowania przez analogię przepisów dotyczących urlopu wychowawczego do kwestii nieuregulowanych instytucji obniżenia etatu. W Pani zatem przypadku, można by powołać się na odpowiednie stosowanie art. 186 z indeksem 3 kodeksu pracy, ale jak podejdzie do tego pracodawca, trudno przewidzieć. Najlepiej będzie, jeśli uda się sprawę załatwić za porozumieniem stron. Jeśli nie, pozostaje droga sądowa (jeśli po uprzednim zawiadomieniu o rezygnacji z 30-dniowym wyprzedzeniem, pracodawca będzie kwestionował powrót do pełnego etatu).
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

agata Sierpień 12, 2014 o 08:23

Pani Renato, spróbuję wystąpić do mojego pracodawcyz prośbą, abym za porozumieniem stron mogła powrócić na pełny etat. Wolałabym uniknąć sytuacji, w której zwracam się do sądu pracy. To w moim przypadku ostateczność.
Przyjmując, że mój pracodawca jednak nie wyrazi zgody na powrót do pełnego etatu, w sytuacji gdy jestem w ciąży. Czy zatem w marcu 2015 roku mój wymiar czasu pracy automatycznie powróci do pełnego etatu? Co w sytuacji gdy w marcu będę już na zwolnieniu lekarskim, czy wówczas warunki pracy mogą zmienić się dla mnie na korzystniejsze tj. na powrót do pełnego etatu i wynagrodzenia? Wiem, że w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego nie można zmieniać warunków pracy, ale w moim przypadku zmieniły by się na korzystniejsze. Czy jeżeli stan mojego zdrowia i siły pozwolą wykonywać pracę na dotychczasowych warunkach, pozostać w pracy do marca, aby automatycznie wrócić do pełnego etatu? Poprzednią ciążę miałam zagrożoną i niestety już w 8 tygodniu ciąży musiłąm przejść na zwolnienie lekarskie.
Nie chciałabym psuć dobrych relacji z pracodawcą i być odebrana za osobę zachłanną. Chciałabym po porodzie wrócić na swoje stanowisko pracy. Jednakże odczuwam ogromnie pomniejszone wynagrodzenie i jest mi coraz trudniej zamknąć z wydatkami cały miesiąc.
Bardzo dziękuję za pomoc z Pani strony,
serdecznie pozdrawiam,
agata

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 13, 2014 o 12:41

Pani Agato, powrót do pełnego etatu w marcu 2015 nastąpi automatycznie, niezależnie od tego, czy będzie Pani w tym czasie na zwolnieniu, czy nie. Co do wysokości zasiłku chorobowego i później macierzyńskiego, to proszę sprawę dobrze przemyśleć – polecam lekturę komentarza ZUS-owskiego http://www.zus.pl/files/Komentarz_chorobowy_2014.pdf. W pkt 216 tego komentarza jest opracowanych pięć stanów faktycznych.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

agata Sierpień 14, 2014 o 10:08

Pani Renato,
serdecznie dziękuję szybką za odpowiedź i przekierowanie mnie do komentarza ZUS-owskiego http://www.zus.pl/files/Komentarz_chorobowy_2014.pdf. Analogicznie porównując mój przypadek do tego, który jest podany przez ZUS w punkcie 216 Przykład 5:
„Pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby w okresie od 15 czerwca do 28 września. Do 30 czerwca była zatrudniona w połowie wymiaru czasu pracy, a od 1 lipca w pełnym wymiarze czasu pracy. Ponieważ zmiana wymiaru czasu pracy nie nastąpiła ani w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, ani w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, zmiana wymiaru czasu pracy nie ma wpływu na podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownicy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownicy za okres od czerwca poprzedniego roku do maja bieżącego roku.”
Wynika zatem, że jeżeli przejdę przed końcem marca 2015 r. na zwolnienie lekarskie będące następstwem mojej ciąży to niestety nie ulegną zmianie moje warunki płacowe (pozostaną te niższe, które mam teraz przy etacie 3/4) a jedynie powrócę do wymiaru pełnego etatu.
Zatem chyba warto jednak za porozumieniem stron spróbować się dogadać z pracodawcą i już teraz wrócić na pełny etat.

Jeszcze raz dziękuję Pani za ogromną pomoc i radę,
pozdrawiam
agata.

Odpowiedz

Anna Wrzesień 3, 2014 o 09:56

Witam Panią
Obecnie jestem na urlopie wychowawczym i planuję podjąć pracę u mojego pracodawcy na 1/2 etatu w związku z tym że mój mąż pracuje w systemie pracy zmianowej I zmiana 6:00 -14:30 i II zmiana 14:30 -23:00 aby sprawować opiekę nad dzieckiem mogę pracować co drugi tydzień w systemie ośmiogodzinnym tzn gdy mąż ma drugą zmianę ja pracuję w godzinach 6:00-14:00. Mam pytanie czy pracodawca może się nie zgodzić na takie rozwiązanie oraz czy w takiej sytuacji przysługuje mi przerwa na karmienie piersią.
Proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 12, 2014 o 15:03

Witam,
jeżeli Pani chce podjąć pracę korzystając jednocześnie z urlopu wychowawczego, to zależy to od zgody pracodawcy- pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na Pani powrót do pracy na 1/2 etatu. Może Pani również skorzystać z art. 186.7 Kodeksu pracy, czyli zrezygnować z urlopu wychowawczego i podjąć pracę na 1/2 etatu, wtedy pracodawca musi uwzględnić Pani wniosek, ale nie musi zgodzić się na zaproponowany przez Panią system pracy. Przerwa na karmienie przysługuje.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kasia Sierpień 11, 2014 o 10:23

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Ewa Sierpień 23, 2014 o 20:55

Mam pytanie co było by z punktu widzenia Pani dla mnie najbardziej korzystne ?
Mam 2,5 roczne dziecko wróciłam do pracy od razu po urlopie macierzyńskimi w pełnym wymiarze czasu pracuje do chwili obecnej , jednak zaistniała taka sytuacja że przez okres około pół roku chciałabym zmniejszyć etat na 3/4 bo nie będę wstanie w inny sposób pogodzić obowiązków związanych z odbieraniem dziecka , co powinnam zrobić i o co prosić pracodawce mam umowę o prace na czas określony do końca 2015 roku?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Sierpień 24, 2014 o 23:55

Witam,
może Pani wnieść o obniżenie etatu do 3/4 na pół roku w trybie art. 186z indeksem 7 Kodeksu pracy. Wniosek składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 3, 2014 o 13:51

Witam,
jeżeli Pani chce podjąć pracę korzystając jednocześnie z urlopu wychowawczego, to zależy to od zgody pracodawcy- pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na Pani powrót do pracy na 1/2 etatu. Może Pani również skorzystać z art. 186.7 Kodeksu pracy, czyli zrezygnować z urlopu wychowawczego i podjąć pracę na 1/2 etatu, wtedy pracodawca musi uwzględnić Pani wniosek, ale nie musi zgodzić się na zaproponowany przez Panią system pracy. Przerwa na karmienie przysługuje.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Marta Wrzesień 8, 2014 o 09:50

Witam,
Mam pytanie odnośnie prośby o zmniejszenie wymiaru czasu pracy po urlopie macierzyńskim . W październiku kończy mi się urlop macierzyński i chcę wystąpić do pracodawcy o obniżenie czasu pracy do 3/4 etatu. W grudniu kończy mi się umowa zawarta na czas określony czyli rozumiem, że okres ochronny skraca się z 12 miesięcy do momentu zakończenia umowy? Czy jeżeli pracodawca po zakończeniu obecnej umowy zaproponowałby nową umowę i również chciałabym wnioskować na niej o 3/4 etatu ze względu na konieczność opieki nad małym dzieckiem to czy ten okres ochronny się wydłuży i „zahaczy” o nową umowę ?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 9, 2014 o 15:06

Witam,
kodeks mówi o „łącznym okresie 12 miesięcy”, więc wg mnie okres ochronny wydłuży się na nową umowę. Jest Pani chroniona od dnia złożenia wniosku o obniżenie etatu.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ewa Wrzesień 9, 2014 o 13:12

Witam. Jestem nauczycielką. Od dnia 1 września pracuję w obniżonym wymiarze czasu pracy. Wniosek sformułowałam „przez okres, kiedy przysługuje mi to prawo”. Czyli jeszcze ten rok szkolny i następny. Jednak w roku 2015/2016 chciałabym wrócić na pełny etat. Czy dyrektor musi się zgodzić, jeżeli poinformuję go wcześniej – opierając się na analogii do urlopu wychowawczego 30 dni wcześniej- o rezygnacji?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 9, 2014 o 14:03

Witam,
Pani Ewo, proszę przeczytać moją odpowiedź na pytanie innej czytelniczki bloga: http://kobieta-pracujaca.pl/188/#comment-104
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ewa Wrzesień 9, 2014 o 14:16

Dziękuję.

Odpowiedz

Ewa Wrzesień 9, 2014 o 14:19
Kobieta Pracująca Wrzesień 9, 2014 o 14:45

Pani Ewo, autor powołanego artykułu też wskazuje na brak przepisów wprost regulujących omawianą kwestię i wskazuje na zasadność stosowania analogii do urlopu wychowawczego. Ale ponieważ jest to tylko jedna z opinii możliwych do przyjęcia (aczkolwiek najbardziej rozsądna i uzasadniona i ja też ją podzielam), to nikt Pani nie da gwarancji, że pracodawca nie obierze innej strategii. Wtedy pozostaje Pani droga sądowa i wtedy to sąd rozstrzygnie, jakie przepisy należy w danej sprawie zastosować.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Laura Wrzesień 11, 2014 o 14:40

dzień dobry,
a czy mogę obniżyć wymiar pracy w szkole z 24 h na 18 plus złożyć rezygnację z pełnienia wychowawsta?mam malutkie dziecko i fakt godziłam się na początku na tę ilośc godzin ale zaczęły się wycieczki z noclegiem plus różnego rodzaju dodatkowa czasochłonna praca w ramach różnych projektów do tego nieoficjalnie ..bo oficjalnie nie jestem koordynattorem zadnego z nich..co mogę zrobić żeby móc spokojnie pracować a nie być ciągle wykorzystywaną do granic możliwośći na konto obecnego koordynatora?dodatkowo wspomnę , że nie przyznano mi nawet dodatku motywacyjnego..chodzi o zasadę…a pracowałam na rzecz projektów także w wakcje w trakcie urlopu..proszę o odpowiedz

Odpowiedz

gosia Wrzesień 18, 2014 o 09:51

Pani Renato, obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. Chcialabym wrocic do pracy skladajac jednocześnie wniosek o obniżenie wymiaru pracy do trzech dni w tygodniu ( pon-sroda) po 7 godz. Pracodawca twierdzi ze to niemożliwe, że muszę na pół etetu pracować codziennie po 4 godz. Jaki przepis to reguluje?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 19, 2014 o 15:28

Witam,
do kwestii obniżenia etatu odnosi się art. 186.7 oraz 186.8 Kodeksu pracy, niestety problem poruszony przez Panią nie jest w przepisach uregulowany. Praktycznie zatem rozkład czasu pracy powinien być ustalony zgodnie przez pracownika i pracodawcę. Jeśli przed urlopem pracowała Pani codziennie od pon. do pt. po 8 godzin, to składając wniosek o obniżenie wymiaru etatu do 1/2, co do zasady obowiązuje Panią taki sam system pracy. Jeśli pracodawca nie zgadza się na Pani propozycję, to raczej nic nie może Pani zrobić.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ewa Wrzesień 23, 2014 o 12:57

Witam Pani Renato
Mam pytanie odnosnie wnioskowania u pracodawcy o skrócenie wymiaru czasu pracy. W lipcu skończył mi sie urlop rodzicielski, po którym zostałam wysłana na zaległy urlop wypoczynkowy, wróciłam do pracy 22 sierpnia na pełen etat. Moje pytanie brzmi, czy po przepracowaniu miesiaca moge złozyc wniosek o skrócenie czasu pracy czy jest juz za późno, ponieważ nie składam tego wniosku bezpośrednio po urlopie rodzicielskim?? A jeśli jest taka mozliwość, to czy wniosek mogę złożyć na okres 12 miesiecy jeśli umowę mam tylko do końca grudnia 2014??

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 23, 2014 o 15:17

Witam,
wniosek może Pani złożyć w każdej chwili, ale tylko na czas do końca trwania umowy.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ewa Wrzesień 23, 2014 o 21:55

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Wrzesień 25, 2014 o 22:27

Witam, mam następujący problem: w dniu dzisiejszym byłam na spotkaniu z pracodawcą, gdzie chciałam złożyć podanie o powrót do pracy na podstawie art.186(7) ponieważ przebywam na urlopie wychowawczym.
Pracodawca powiedział mi,ze nie przyjmuje mojego podania, ponieważ nie zna się na KP i musi zasięgnąć porady swoich prawników i do tego poinformował mnie,że nie ma dla mnie miejsca w pracy.
Co mam zrobić dalej? Jakie mogę podjąć kroki?
Będę wdzięczna za pomoc.

Odpowiedz

Katarzyna Wrzesień 26, 2014 o 10:21

Ponawiam swoją prośbę, ponieważ widzę,że źle ją umieściłam.
Witam, mam następujący problem: w dniu dzisiejszym byłam na spotkaniu z pracodawcą, gdzie chciałam złożyć podanie o powrót do pracy na podstawie art.186(7) ponieważ przebywam na urlopie wychowawczym.
Pracodawca powiedział mi,ze nie przyjmuje mojego podania, ponieważ nie zna się na KP i musi zasięgnąć porady swoich prawników i do tego poinformował mnie,że nie ma dla mnie miejsca w pracy.
Co mam zrobić dalej? Jakie mogę podjąć kroki?
Będę wdzięczna za pomoc.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 26, 2014 o 13:16

Witam,
pracodawca powinien przyjąć Pani podanie i jest obowiązany je uwzględnić. Co dalej będzie mógł zrobić, zależy od ilości zatrudnionych pracowników. Ilu pracowników zatrudnia pracodawca? co najmniej 20, czy mniej?
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

katarzyna Wrzesień 26, 2014 o 15:14

Witam,bardzo dziekuje za szybka odpowiedź,mój pracodawca zatrudnia 14 osób.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 26, 2014 o 15:46

W takim razie jest Pani chroniona przed wypowiedzeniem, jak również rozwiązaniem umowy przez pracodawcę, przez 12 miesięcy zgodnie z art. 186.8 Kodeksu pracy.
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

katarzyna Wrzesień 26, 2014 o 16:28

Dziękuję za odpowiedź. A czy istnieje możliwość podziału pracy w okresie w/w na dwie części,poprzez powrót wychowawczy? Pwiedzmy teraz ponownie złoże wniosek o powrót do pracy w ramach wychowczego za pośrednictwem poczty,na okres 6 miesięcy,dwa tygodnie przed wygaśnięciem porozumienia zmieniającego złoże wniosek o wychowawczy i w trakcie wychowawczego znowu złoże wniosek o kolejne 6 miesięcy o zmniejszenie etatu w ramach urlopu wychowawczego. Chciałaby o takie rozwiązanie wnioskować,ponieważ obawiam się,ze wspolpraca z szefem po takim konflikcie może być B.trudna.

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 28, 2014 o 23:56

nie bardzo rozumiem o jakim porozumieniu zmieniającym Pani pisze… czemu chce Pani dzielić okres obniżenia wymiaru etatu? co to Pani da?
pozdr.
Renata

Odpowiedz

monika Luty 1, 2015 o 17:47

Czy należy rozumieć, że zasady obniżenia etatu są różne dla mikro i małych firm?

Odpowiedz

katarzyna Wrzesień 29, 2014 o 07:06

Porozumienie zmieniające do ogólnych warunków pracy mówiące o zmniejszeniu etatu. A chciałabym podzielić ten okres ochronny,ponieważ potrzebuje wrócić do pracy,lecz nie wiem,czy przy takim mnie potraktowaniu przez szefa wytrzymam rok psychicznie. I jesli mogłaby mi Pani udzielić odpowiedzi,czy można podzielić ten okres na dwie części?

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Wrzesień 29, 2014 o 09:52

Witam,
pani Kasiu, przepisu Kodeksu pracy nie regulują wprost, czy można okres obniżenia etatu podzielić na części. W literaturze przyjmuje się, że w drodze analogii do urlopu wychowawczego, można dzielić ten czas.
pozdr.
Renata

Odpowiedz

katarzyna Wrzesień 29, 2014 o 11:33

Bardzo Pani dziękuję za udzielenie mi tak rzeczowych i dla mnie B.ważnych zagadnień. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa Październik 16, 2014 o 10:00

Witam.
Jestem nauczycielką mianowaną, ale zatrudnioną jeszcze na umowę o pracę na 15/18 etatu korzystając z obniżonego wymiaru czasu pracy. Na mój wniosek podałam te 15 godzin, chociaż była możliwość całego etatu (w związku z tym inni nauczyciele mają nadgodziny). Niestety odchodzi ze szkoły uczeń, z którym miałam 2 godziny zajęć indywidualnych. Czy muszę się zgodzić na nowy aneks czyli na 13/18? Jak powinnam się zachować w takiej sytuacji? Czy można zdjąć innym nadgodziny i przydzielić je dla mnie? Pozdrawiam.

Odpowiedz

ANNA Październik 17, 2014 o 12:05

Witam serdecznie,
We wrześniu skończył mi się urlop macierzyński.Obecnie przebywam na zaległym urlopie wypoczynkowym.
Niedawno odwiedziłam swojego pracodawcę, ciesząc się z powrotu do pracy.Niestety druga strona nie była taka zachwycona powiedziano mi, że nie mają dla mnie miejsca.Cięcia kosztów itd. Pracodawca zatrudnia poniżej 20os.mam umowę na czas nieokreślony.Pracuję od 2008r. urlop wypoczynkowy kończy mi się 2 listopada.Co powinnam zrobić>? Wiem, że można złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu, i taki chcę przedstawić swojemu pracodawcy i w tym tyg. jeszcze go przekazać do rąk własnych.Chciałabym obniżyć o 30min.dziennie.Jaka ochrona mi przysługuje bo słyszę sprzeczne informacje.albo 12 ms albo 4 lata. i czy wnioskuje o urlop wychowawczy i zmniejszenie etatu czy tylko zmniejszenie etatu..bo przysługuje mi urlop wychowawczy? Czy do wniosku dołączyć oświadczenie męża, że on nie będzie przez ten czas korzystać z urlopu i ksero aktu urodzenia dziecka? i czy mogę co jakiś okres zmieniać wymiar etatu.Dziękuję i Pozdrawiam
Anna Marcinkowska

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 17, 2014 o 22:54

witam,
wniosek o obniżenie etatu, bo przysługuje wychowawczy; ochrona 12 miesięcy, art. 186.8 kodeksu pracy,
zmiany wymiaru etatu nie są wprost w kodeksie pracy uregulowane, w literaturze uznaje się raczej, że można
co do reszty w kadrach proszę dopytać
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Ewa Październik 26, 2014 o 20:13

Witam, czy mogę spodziewać się odpowiedzi na moje pytanie z dn.16.10?
„Witam.
Jestem nauczycielką mianowaną, ale zatrudnioną jeszcze na umowę o pracę na 15/18 etatu korzystając z obniżonego wymiaru czasu pracy. Na mój wniosek podałam te 15 godzin, chociaż była możliwość całego etatu (w związku z tym inni nauczyciele mają nadgodziny). Niestety odchodzi ze szkoły uczeń, z którym miałam 2 godziny zajęć indywidualnych. Czy muszę się zgodzić na nowy aneks czyli na 13/18? Jak powinnam się zachować w takiej sytuacji? Czy można zdjąć innym nadgodziny i przydzielić je dla mnie? Pozdrawiam.”

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Październik 26, 2014 o 23:39

Witam,
pani Ewo, co do zasady pracodawca może w takiej sytuacji wypowiedzieć warunki płacy i pracy, jeżeli są spełnione warunki z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy, ale żeby odpowiedzieć na Pani pytanie musiałabym zajrzeć do Karty Nauczyciela, czy przypadkiem nie przewiduje jakichś odrębnych uregulowań, a na to niestety brakuje mi ostatnio czasu.
pozdr.
Renata

Odpowiedz

Zofia Październik 27, 2014 o 13:32

Witam,

Bardzo proszę o informację odnośnie ochrony pracownicy powracającej po urlopie rodzicielskim do pracy. Wiem, że ochronę taką (z wyjątkami) zapewnia zatrudnienie w obniżonym wymiarze czasu pracy zgodnie z Art. 186(7). Ale zastanawia mnie:
1. czy stracę tę ochronę, jeśli po urlopie rodzicielskim złożę wniosek o wykorzystanie należnego mi urlopu wypoczynkowego? Może wnioskować o obniżenie etatu należy również na okres urlopu wypoczynkowego?
2. czy stracę tę ochronę, jeśli złożę wniosek o urlop wypoczynkowy oraz 2 dni „opieki nad dzieckiem”?
3. w jaki terminie muszę złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy i o zatrudnienie na część etatu?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi

Odpowiedz

Emilia Listopad 9, 2014 o 00:53

Witam,
Obawiam się zwolnień, jakie są przewidywane na początku przyszłego roku. Zastanawiam się, czy mogę skorzystać z ochrony, jaką daje obniżenie wymiaru czasu pracy. Wychowuję 2,5 letnie dziecko, jestem zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, umowa jest zawarta na czas nieokreślony.
Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, ale nie przeprowadza zwolnień grupowych. Osobom, które miały otrzymać wypowiedzenia w tym roku pracodawca zaproponował rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, na co się zgodziły.
W ostatnim czasie zostałam zapewniona, iż mogę być spokojna o swoje stanowisko, na ten moment nie mam potrzeby obniżania czasu pracy.
Jednak wolałabym się upewnić, czy jeśli mimo zapewnień zostanę wezwana na rozmowę, w której pracodawca zaproponuje mi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, mogę wówczas złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy i cieszyć się ochroną przez 12 miesięcy, czy też jest to już zbyt późno i pracodawca nie będzie miał obowiązku rozpatrzenia takiego wniosku?

Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksandra Listopad 11, 2014 o 23:14

Dzień dobry,
przerwałam urlop wychowawczy i od 1 września 2014 wróciłam do pracy na 1/2 etatu. Czy mogę wnioskować o zmianę wymiaru czasu pracy np. do 3/4 etatu. Jeżeli tak to ile razy mogę dokonać takiej zmiany?
Pozdrawiam.
Aleksandra

Odpowiedz

Kobieta Pracująca Listopad 12, 2014 o 00:22

Witam,
rozumiem, że chodzi o obniżenie wymiaru etatu na podstawie art. 186.7 Kodeksu pracy. A na jaki okres czasu złożyła Pani aktualny wniosek?
pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Aleksandra Listopad 18, 2014 o 14:30

Witam,
wniosek złożyłam bez określania okresu czasu (od 1 września).
pozdrawiam,
Aleksandra

Odpowiedz

Anna Grudzień 8, 2014 o 21:54

Dzień dobry. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym i jestem w pierwszych tygodniach ciąży. W najbliższych tygodniach mam podjąć się pracy dla obecnego pracodawcy (albo na część etatu, albo na um. zlecenie lub o dzieło). Nie chcę w tym okresie rezygnować z urlopu wychowawczego. Z początkiem lutego wracam do pracy na cały etat i pewnie po jakimś czasie znów będę musiała iść na L4, a potem na urlop macierzyński itd. Jak liczony jest zasiłek i kwoty urlopu macierzyńskiego w przypadku podjęcia się przeze mnie tej dodatkowej pracy w trakcie urlopu wychowawczego? Obawiam się, że godząc się na tę dodatkową pracę obniżę sobie średnią kwotę zasiłku (gdyż praca dodatkowa będzie wiązała się ze znacznie niższą kwotą niż moja miesięczna pensja).

Odpowiedz

Bożena Styczeń 7, 2015 o 15:08

Jestem zatrudniona na 1/2 etatu. Od marca 2015r. chcę iść na urlop wychowawczy i jednocześnie chcę złożyć wniosek do pracodawcy o zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu. Czy w takiej sytuacji mogę skorzystać z tego przywileju, czy należy mi się urlop wychowawczy i zatrudnienie? czy jeżeli będę pobierała zasiłek wychowawczy i zatrudnie na 1/2 etatu, nie koliduje to z prawem obowiązującym w tym zakresie

Odpowiedz

Kayarzyna Styczeń 8, 2015 o 08:34

Witam. Jestem nauczycielką zatrudnioną na 11/18 etatu. Przewiduję powrot do pracy po feriach i mam pytanie czy mam prawo do wnioskowania o obniżenie wymiaru pracy np. do 10/18 czy też nie ponieważ przed macierzyńskim nie miałam pełnego etatu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Styczeń 23, 2015 o 08:01

Witam. W listopadzie 2012 r. urodziłam dziecko. Od dnia 1 września 2013 do 31 sierpnia 2014 r. przebywałam na urlopie wychowawczym, czyli cały ubiegły rok szkolny, gdyż jestem nauczycielką. Od 1 września 2014 r. wróciłam na mój wniosek do pracy na pół etatu na okres 12 miesięcy czyli do 31 sierpnia 2015. Po tym okresie przysługuje mi powrót do pracy na pełny etat, jednak zastanawiam się teraz, widząc taką potrzebę, czy byłaby możliwość przedłużenia tego okresu pracy w wymiarze 1/2 etatu o kolejny rok szk. czyli do 31 sierpnia 2016 i jeśli tak, to jak powinno wyglądać formalne załatwienie tej sprawy. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam. Katarzyna

Odpowiedz

Agnieszka Luty 21, 2015 o 23:11

Dzień dobry.
A ja mam troszkę inne pytanie aczkolwiek w internecie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi więc może Pani Kobieto Pracująca bądź inna czytelniczka będzie w stanie mi odpowiedzieć a tyczy się ono ilości pracy na pełen etat i na 3/4 etatu.
Otóż wróciłam do pracy po macierzyńskim na 3/4 etatu. Wynagrodzeni zostało mi zmniejszone proporcjonalnie do wymiary czasu pracy,stanowisko takie jak poprzednio i zakres obowiązków również natomiast ilość pracy drastycznie wzrosła. Pracując na cały etat rocznie wykonywałam około 900 zleceń (była to liczba odpowiednia do czasu pracy), obecnie ich liczba wzrosłą do 1400. Praca przy takiej ilości zleceń w 3/4etatu jest niewykonalna więc muszę zostawać często po godzinach bo nikt za mnie nie zrobi zaległości. Pracodawca udaje że nie widzi nadgodzin nie ma zamiaru nikogo nowego zatrudniać i uważa że nadgodziny wynikają z mojej złej organizacji czasu pracy (bzdura, jestem wykończona). Cześć nadgodzin z łaską pozwala mi odebrać jednak ze względu na ilość pracy nie mam kiedy tego zrobić na pieniądze za nadgodziny się nie zgodził. Tu pojawia się u mnie pytanie jakie w związku z zaistniałą sytuacją mam prawa? Czy mogę wymagać od pracodawcy zmniejszenia liczby zleceń proporcjonalnie do pełnego etatu w ślad za wynagrodzeniem? Czy pracodawca ma podstawy do nieuwzględniania wszystkich nadgodzin tłumaczą się tym że muszę lepiej zorganizować swój czas pracy to wtedy zmieszczę się w 6 godzin dziennie i czy pracodawca ma obowiązek zwiększyć mi wynagrodzenie ze względu na zwiększoną liczbę pracy. I w którym momencie istniej granica w dzisiejszych czasach eksploatacji pracownika.

Odpowiedz

Katarzyna Maj 2, 2015 o 20:06

Witam, jeśli pracodawca zgodzi się na pracę na 1/2 etatu w trakcie urlopu wychowawczego, albo przebywając tylko na urlopie wychowawczym bez podjęcia pracy, można posłać dziecko na 4-5 godzin do przedszkola? Dziękuję

Odpowiedz

lena Maj 3, 2015 o 13:18

Dzień dobry, jestem mama 2 chłopca, nie wykorzystałam urlopu rodzicielskiego i od 1,5 roku pracuje. Moje dziecko chodzi do żłobka i bardzo choruje;( obawiam się ze niestety będzie taka potrzeba żeby zrezygnować z pracy;( czy w tym momencie mogę jeszcze skorzystać z urlopu wychowawczego? Innego rozwiązania niestety nie widzę, praca na 1/2 etatu chyba nie rozwiąże problemu;( bardzo dziękuje za informacje, pozdrawiam Lena

Odpowiedz

Patrycja Sierpień 5, 2015 o 13:29

Witam
Od kilku dni intensywnie myślę czy po macierzyńskim wrócić do pracy, czy iść na wychowawczy.
Mam pytanie czy będąc na wychowawczym można podjąć pracę u innego pracodawcy na 3/4 etatu? i czy jak się podejmie prace to czy traci się zasiłek rodzinny?.
Czy będąc na wychowawczym można otworzyć własną działalność gospodarczą?
Nie wiem co robić czy wrócić do pracy w której jest okropna atmosfera , mobbing i pracuje tam tylko dlatego że mam kredyt i mąż zarabia najniższą krajową, czy zaryzykować i otworzyć własną działalność lub do pracy do koleżanki na 3/4 etatu.
Proszę o radę bo od tego myślenia zwariować można.
Pozdrawiam, bardzo ciekawy i przydatny blog bardzo się cieszę że tu trafiłam

Odpowiedz

Joanna Sierpień 27, 2015 o 22:57

Witam,strasznie się ciesze, ze trafiłam na Pani bloga 🙂 Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim, który kończy mi się z dniem 1.10.15. Odbyłam już rozmowę z moim pracodawcą na temat powrotu do pracy i usłyszałam coś co lekko mnie załamało, otóż pracodawca proponuje mi obniżenie etatu do 1/2 (co wiąże się dla mnie z bardzo niską wypłatą) lub pójście na urlop wychowawczy i zatrudnienie mnie na umowę zlecenie…. Moje pytanie jest następujące. Chciałabym skorzystać z prawa obniżenia wymiaru czasu pracy np. o 3 godziny tygodniowo (Poniedziałek, Środa, Piątek – praca 7 godzin/ dziennie z uwagi na konieczność wcześniejszego odbioru dziecka od niani). Czy mogę wnioskować o taki system pracy, jaki to będzie wymiar etatu i czy pracodawca ma prawo odmówić? Mam również do wykorzystania zaległy urlop wypoczynkowy (36 dni + 26 dni za okres kiedy przebywałam na macierzyński) czy muszę go wykorzystać bezpośrednio po powrocie do pracy czy mogę w późniejszym terminie. Jeżeli bee musiała wykorzystać urlop wypoczynkowy zaraz po powrocie do pracy to kiedy muszę złożyć wniosek o obniżenie etatu (przed wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego czy po jego wykorzystaniu) zęby zagwarantować sobie ochronę przed zwolnieniem? Dziękuję

Odpowiedz

Ania Wrzesień 10, 2015 o 15:43

Witam, przyłączam się do pytania. Chciałabym obniżyć wymiar czasu pracy do 4/5 – chcałabym pracować4 dni w tyg zamiast pięciu. Czy pracodawca może mi narzucić np pracę przez 5dni po 6,4h? Bo obawiam się że specjalnie zrobi mi na złość…
Z góry dziękuję
Justyna

Odpowiedz

laris Wrzesień 18, 2015 o 22:54

Witam, zamierzam wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o urlop wychowawczy i jednocześnie chciałabym pracować u tego samego pracodawcy na 1/2 etatu. Mam już na to zgodę pracodawcy (póki co ustną). Praca na 1/2 etatu będzie odbywała się na tym samym stanowisku, jakie zajmowałam przed urlopem macierzyńskim/rodzicielskim. Jak formalnie ma wyglądać kwestia stosunku pracy w tym przypadku? Czy pracodawca powinien zawrzeć ze mną kolejną umowę o pracę (na 1/2 etatu)?
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź

Odpowiedz

Joanna Październik 30, 2015 o 10:16

Dzień dobry, czytając wypowiedzi pań na blogu praktycznie wszystkie dotyczą pracy w momencie ciąży czy powrotu z wychowawczego. Ja mam trochę inne pytanie. Czy pracownik może wnioskować o ograniczenie czasu pracy z całego etatu na np 3/4 w momencie, gdy jego stan zdrowia nie pozwala mu na pracę w systemie 8 godzinnym, gdyż jest to zbyt wyczerpujące? Czy pracodawca ma prawo odmówić i ewentualnie jak się przed tym zabezpieczyć. Pracuję na cały etat w systemie 8 godzinnym jednakże od roku mam problemy ze zdrowiem i często ląduję na l4. Praca na cały etat w obecnej sytuacji jest dla mnie zbyt obciążająca i chciałabym ograniczyć etat do 3/4.

Odpowiedz

Patrycja Październik 19, 2016 o 09:23

Witam,
Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim, ktory bedzie trwał do 29-03-2017. Planowałam powrót do pracy na pół etatu od 01.01.2017. Zaczynam się jednak zastanawiać wziąwszy pod uwagę sytuację w firmie i wypowiedzenie umowy po moim powrocie. Planuję kolejną ciążę, jednak ze względów zdrowotnych może to nastąpić najwcześniej w 04.2018. Dodam że mam bardzo dużo zaległego urlopu, który mogłabym wykorzystać zaraz po kończącym się urlopie rodzicielskim ale nie jestem pewna czy po tym urlopie pracodawca będzie musiał czy mógł zgodzić się na urlop wychowawczy? Mam umowę na czas nieokreślony i zastanawiam się nad najlepszym rozwiązaniem tak aby móc korzystać z urlopu macierzyńskiego z obecną podstawą?

Dziekuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis:

Projekt strony internetowej współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego